blank

Google’ın 1 Nisan şakaları beni benden aldı. Önce ciddiye aldım inandım, sonra teknolojiye feveran ederken arkadaşlarımdan 1 Nisan şakası olduğunu öğrendim. Kısaca şöyle, mesela  papatya koklamak istiyorsunuz, Google’ın üst panelinde yer alan Nose butonuna papatya yazıyorsunuz, bilgisayardan “fıss” diye,  Glade’in koku püskürten korkunç makineleri gibi, koku yayılıyor…

Mesela yani…

Fikir bu, video da şu:

Yani düşününce bu teknoloji bizden çok uzaklarda değil, yarın öbür gün Nose butonu çıkarsa bugünkü şaka yarın gerçek olacak.

Dünün kafasıyla şakaya benzeyen nice teknolojinin bugünün gerçeği haline gelmesi gibi…Yani Google asıl büyük şakasını yarın öbür gün “bak yaptık” diyerek Nose butonunu üst panele çakarak yapabilir, işte o gün gülerim gerçekten.

Kendi yaptıkları şakada bir gerçeklik payı olduğunu hissettirip aslında içten içten güldüler diyip hayal gücümü konuşturayım:)

Bir de acaba tüm bu ileri teknolojiler bizi mutlu ediyor mu ki?

Ben şahsen artık kolay kolay alkışlamıyorum, daha doğrusu makine alkışlamaktan yoruldum. Artık insana da yarayan, hem teknolojiyi hem duyguyu birleştiren daha “organik teknolojiler” arayışındayım. Ama Apple çok insan doyurdu, birçok IT’ci ve bu işten anlayanlar basit ama herkesin ilgisini çeken aplikasyonlar pazarlayarak ufuklarını genişletti.

Ama hayatta daha hızlı, daha teknolojik, daha entegre olmanın insan mutluluğuna ne kadar ve nasıl bir etkisi var bilmiyoruz belki.

Hayattan keyif aldığımız anları düşünürsek, bu anların içinde teknolojinin ne ölçüde yer aldığını filtreleyerek kendi gerçeğimizi görebiliriz belki.

Belki de çağımızın hastalığı düşünmektir:)

Yine buna benzer 1 Nisan şakası da “Gmail Blue”.

6 yıl uğraştık masmavi Gmail yaptık denince “hahaha çok komik” şeklinde vuku bulan şaka, bilgisayar başında fazla vakit geçiren ya da hayatlarını software teknolojileri üstüne kuranlar bazılarının espri anlayışlarıyla ilgili “şaka” niteliği taşıyor diyebilirim.

Doğrusu Google’dan daha “inovatif” bir 1 Nisan şakası beklerdim, bunlar için diyebileceğim tek şey: vasat.

Markalar da geri kalmamış, benim seçtiğim The Guardian’ın şakası. Bir de sebebi var: Dünyada insanların haberciliğe bakış açılarını değiştirmek. Kara mizahın her zaman insanlarda etkili olduğunu düşünmüşümdür, tabi anlayana.

Leave a Reply

3 comments

 1. blank

  kujeste

  hahahhahha

  gmail blue’ya 10 dakikadır gülüyorum. “itallic is blue as well”

 2. blank

  ayranman

  fıkır cok kotuymus ınanan oldu mu acaba buna -dedikleri gibi- gercekten merak ettimn

 3. blank

  Erkan

  Gmail Blue iyiydi ya 🙂 herşey mavi olayı Mşcrosoft için hoş bir gönderme olmuş 🙂