Akbank, TBWA ve Publicis

Her nasıl evli çiftler bir süre sonra birbirinden sıkılıp ve anlaşamayıp farklı eşlerle hayatlarına devam etme kararı alıyorsa, marka-ajans çifti de o anlamlı sürenin sonuna gelindiğinde birbirleriyle vedalaşıyor. Senelerdir Publicis ile iletişim işlerini yürüten Akbank, ajansıyla medeni bir şekilde yollarını ayırdı. Artık TBWA ile bir yastıkta kocayacaklar. Farklı dinamikler var mıdır işin içinde bilemiyoruz ama ben altında illa bir ali cengiz oyunu vardır diye düşünmüyorum, doğal karşılıyorum. Her ilişkinin miadı dolar.

Publicis de yaşadıkları beraberliğin, geçirdikleri onca zamanın anısına bir veda ilanı hazırlamış…

Doğrusu bu olgun duruşu takdir ettim, vefanın neredeyse imkansız denecek kadar zor bulunduğu şu reklam sektöründe böyle bir ilan görünce hislendim.

publicis-akbank

İlk bakışta kafalarda “Nasıl olacak acaba, radikal bir karar” diye düşündürtse de, TBWA,  TEB tecrübesi sayesinde Akbank’ı yeterli ve gerekli şekilde memnun etmeyi başaracak bence. İlk film hızlı bir şekilde geldiğine göre ten uyumu da yakalanmış:)

Akbank bu zamana kadar diğer reklamverenlere nazaran daha kaliteli, televizyonda görünce zaplattırmayan işlere imza attı. Bu duruşundan vazgeçmez umarım.

Publicis’in Akbank filmlerine kısaca bir göz attım, tabi ilk olarak 6-7 yıl önce soluksuz izlediğim, bence Akbank’ın gelmiş geçmiş en iyi filmi, aynı zamanda Türk reklam sektörünün de görebildiği en iyi filmlerden birini hatırlayalım isterseniz:

Bunun dışında sizlerin de aklında kalmış olabileceğini düşündüğüm birkaç işi daha aşağıda paylaşıyorum, hepsi de ortalamanın üstü. Özgü Namal’lı Axess filmleri burada yok. Çünkü henüz ünlünün reklamın önüne geçmediği, fikrin ve markanın net algılandığı film yok gibi. Bir de sanırım Turkcell zehirlenmem geçmedi henüz.

Ne istediğini bilenlere yepyeni bir kart: Free.

Hücrelerimizde Caz Var

Direkt olmakta fayda var

2012 Akbank Kısa Film Festivali

İşte bu çizginin doğrultusu değişebilir ama altına düşmemeli. Bu çıtayı düşürmemek hatta üstüne çıkmak zorlu bir iş. Gerçi “İkizler” senaryosuyla bir süre devam edecek seri reklamlar, Akbank’ı avamlaştırmadan daha halka yaklaştıracak gibi görünüyor. Ünlü kullanımı güvenli bölge, yani Kıvanç Tatlıtuğ’un adını duyup filmi sadece onun için izleyecek bir kitle halihazırda var. Bakalım Kıvanç Tatlıtuğ, ikiz kardeşinin, filmin, senaryonun, fikrin, hatta Akbank’ın önüne geçecek mi. Dengeyi kurmak asıl mesele gibi görünüyor ama TBWA bunun üstesinden gelir diyorum.

Ve boşanmanın ardından gelen ilk film. Attan inmişler mi inmemişler mi ne dersiniz?

Leave a Reply

3 comments

 1. blank

  gizem

  bu ilanı ilk gördüğümde neredeyse ağlayacaktım ve çok üzülmüştüm. bence akbank önceki ajansını bırakmamalıydı, tbwa ülkenin en büyük ajansı olabilir ama en iyi ajansı yapmaz bu onları, önüne gelen müşteriyi almakla iyi olunmaz büyük olunur,

  -2
 2. blank

  sisteminkölesi

  bu kıvançlı reklam ile devam edeceklerse bundan sonra hiç etmesinler daha iyi

  -1
 3. blank

  Tevfik sert

  Akbank yetkililerine Akbank reklam müziğini cep müziği yapanlara her ay belli bir dakika verilse müzik çaldıkça hatırlanan hep banka reklamı ve ucuz reklam ve akılda kala reklam olur