Reklamınız sizi vezir de eder rezil de | Alfa Romeo ve James Dean

blank
blank

Hep söylüyorum, kolay iş değil şu reklamcılık diye.

Brief’in verildiği aşamadan işin mecrada göründüğü aşamaya kadar titizlikle takip edilmesi gerekir ki aşağıda göreceğiniz tirajikomik durum neden bu kadar titiz davranılması gerektiğinin en net cevabı.

James Dean bildiğiniz üzere meşhur bir sinema oyuncusuydu. Çok meşhur. Bu yüzden Socrates dergisi onun sporcu yanını konu alan bir yazı hazırlamış. Güzel de yapmış. Hatta James ağbinin bir sözünü de sağ üst köşeye iliştirmiş. Not: James ağbi de bu sözü Hz. Ömer’den çakmış olabilir.

(Bknz: ”Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışın.”)

Her neyse;

Arkadaşlar, merhum James Dean bir trafik kazasında öldü ve dünya kısa süreli bi şoka girdi. Son model Porsche’siyle son hızını yaptı ve aramızdan ayrıldı. Bakın anahtar kelimeler: Trafik kazası, spor araba, hız, ölüm…

Şimdi yan sayfaya baktığınızda ne görüyorsunuz? Bir Alfa Romeo Giulietta. Nasıl bir araba bu? Hız yapılması için tasarlanmış, spor ve…

Siz ne demek istediğimi anladınız.

Şimdi cevabını merak ettiğim soru şu: Mecradaki yer seçimini bu denli saçmaca yapan kim? Alfa Romeo mu? Alfa Romeo’nun ajansı mı  yoksa Socrates dergisinin müşterisini uyarmayı bile akıl edemeyen kendinden habersiz editör takımı mı?

Belki içlerinden biri bu sorumuza düzgün bir cevap verir ve bizi aydınlatır.

Reklamcılık ciddi bi iştir. Sizi rezil de eder vezir de.

Sevgiler.

(Olayı görür görmez ‘yok artık şakadır herhalde’ diyerek bana ileten Camilo‘ya teşekkür ederim.)

ZN2RxP4l

Leave a Reply

1 comment

  1. blank

    James Dean’ın nasıl göçtüğünü bilen için bana sorarsanız Alpha Romeo’nun reklamı tam yerinde… Zira bu modelin crash test sonuçlarını şu linkte görebilirsiniz. http://share.pho.to/A9gko
    Ayrıca bu model çok da öyle Porsche tutkunlarına hitab eden bir araba değil. Daha çok güvenli aile arabası sınıfına giriyor. (120hp, 90.000TL~, 1-100km 8.5 sn)

    Sizin gibi reklamcı kafasıyla bakmayan hedef kitlenin asıl sürükleneceği algı bence, “Hiç ölmeyecekmiş gibi hayal kur (sağa bkz. Alpha Romeo), yarın trafik kazası geçirecekmiş gibi yaşa (sağa bkz. Tank gibi Alpha Romeo)”.

    Alpha Romeo’yu da hiç sevmem:)