blank

Reklamcı büyüklerimizden zaman zaman tavsiye ve akıl alıyoruz. Her biri farklı bilgiler verse de genelde hepsinin bahsettiği ortak tek bir şey var. O da “genel kültürünüz olsun, her şeyden haberdar olun, sinemayı, müziği takip edin, haber okuyun.”  Çok da doğru! Hem yaratıcılık için hem de tüketici kitlesini tanımak için daha uygun bir yol daha yok. Ancak sanıyorum ki Medina Turgul DDB’nin Digitürk ekibi bu tavsiyeleri duymamış.  Aşağıdaki reklam bu durumun acı bir kanıtıdır.

Küçük bir çocukla vahşi bir kaplanın arkadaş olması mı? Ama ama… O kaplan Pi’ın ta kendisiydi be canım! Maymun annesi, sırtlan yemekhanedeki kötü adam, zebra da onlara yemekhanede arka çıkan asyalı çocuktu. Açıkladım işte, iyi mi oldu şimdi?

Espri açıklamak kadar film açıklamaktan da nefret ederim ancak bu durumda zorunda hissettim kendimi. Nasıl böyle bir yanlış yapılabileceğini anlayamıyorum, algılarım dondu, yandı, büzüştü. Hadi metin yazarı filmi görmedi diyelim, peki ya art direktör? Peki stratejist? Peki peki peki Nil veya yönetmen!?  Halk yanlış anlamıştır zaten filmi yahu farketmezler falan diye düşündüyseniz durum daha da vahim. Kusura bakma ama bu sefer hiç olmadı be DDB!

Leave a Reply

16 comments

 1. blank

  ilker

  Filmi seyretmemişler için (ben) keşke “spoiler” ibaresi koysaydınız.

 2. blank

  Merve Kurtuluş

  film sitesi olmadığı için bir beis göremedim, izle sen de artık kaç ay oldu =))))

 3. blank
 4. blank

  alternatifkolik

  Demek yaratıcı ekip de filmdeki ilk hikayeyi yazmayı tercih etmiş. (Son sahnede çocuk gerçek hikayeyi de anlatmış, seçimi yazara bırakmıştı.)

 5. blank

  Merve Kurtuluş

  Aslında orada iki hikaye yoktu. Psikolojisini rahatlatmak için hikaye uyduran bir çocuk vardı. Bir insanın yendiğini, annesinin öldürülmesini kolay atlatabilmek için bambaşka bir dünyaya girmişti.

 6. blank

  Belki medinalılar filmi izlemeyenleri de düşünmüştür? Filmi izlemeyen biri için (mesela ben) Life of Pi bir kaplanla çocuğun ilişkisi gibi görünüyor çünkü. Ben yaptıklarını doğru buluyorum.

  Bu arada ilker’e de katılıyorum ne yazık ki…

 7. blank

  Merve Kurtuluş

  İzleyen kitleyi yok mu sayacağız yani 😀 Resmen yanlış bilgi veriliyor nasıl savunabiliyorsunuz aklım hayalim almıyor. Life of Pi dışında bir çok film ödül aldı. Onları kullansınlar o zaman kaplana çocuğa bulaşmasınlar. Bu işin elle tutulur tarafı yok kusura bakmayın arkadaşlar. Spoiler hakkında da söyleyebileceğim bir şey yok. Ben bir eleştiri yazısı yazmışım, filmi izlemeyenleri düşünmek zorunda olduğumu sanmıyorum. Sevgiler.

 8. blank

  Kime seslendiklerini bilmiyoruz. İşin arka planını bilmeden yapıldığında yersiz olan bir eleştiri bu. Belki seslendikleri hedef kitleye göre filmi veya filmleri izlenmemiş varsaymaları gerekiyordu. Bilmiyorum, bilmiyoruz. Life of Pi ile olan duygusal bağımızdan sıyrılırsak işi daha tutarlı eleştirebiliriz.

  Spoiler meselesi ise yazılı olmayan internet görgü kuralları ile alakalı. Kimse neden spoiler verdin diye seni suçlayamaz bu platformda, sadece fikrini belirtir. Sevgiler benden.

 9. blank

  Merve Kurtuluş

  Kime seslenirsen seslen, yanlış bilgi ve-re-mez-sin işte o kadar. Filmi anlatmadan da yazıyı yazamazdım hak verirsiniz ki. Saygılar.

 10. blank

  Reklam doğru bilgi vermez, hedef kitleye maddi veya manevi zarar vermediği sürece etik olarak da doğru bilgi vermek zorunda değildir. Reklamcılık da “büyüklerinizin” anlattığı kadar etik ve/veya doğrucu bir sektör değildir. Umarım kariyerin boyunca zihnindeki gibi tamamen doğruları söyleyen ve kime seslenirse seslensin “yanlış bilgi” vermeyen bir reklam yazarı olursun. Ben de yıllar sonra mahçup olur elini sıkarım. Şimdi sakin ol şampiyon. : )

  Filmin sonu söylenmeden de bu yazı yazılabilirdi, en azından küçük bir ibare ile izlemeyenlerin yazının filmin sonuyla ilgili olan bölümlerini okumaması sağlanabilirdi. Dediğim gibi, görgü işte.

  Saygı ve sevgilerle.

 11. blank

  Merve Kurtuluş

  umarım dediğiniz gibi bir reklam yazarı olurum. kullanılabilecek onlarca filmden anlaşılması en zorunu seçmem, kapalı gişe oynayan bir filmi izleyen kitleyi yok saymam. umarım etik bulmadığı şeyleri zorla yapan bir insan olmam. hepimize de aynı şeyi dilerim. iyi günler.

 12. blank

  elturco78

  ŞU THE Erener family’den bir kurtulamadık gitti, kardeş, eş oynatmak kesmez onları, yakında kayınço, bacanak, teyzemin görümcesi diye bütün sülaleyi oynatacak…hadi o ajans para ailede kalsın diye godfathercılık oynuyorlar peki bu işe onay veren tv yöneticileri kimlerdir arkadaş, benim de bir çok dandik fikrim var onlara da para versinler…artık her reklamda nilin ilkokul müsamere müziği jinglelarını dinlemekten, jingle yetmeyip bir de kendisi oynamasından gına geldi…alooo mapfre sigorta mı…

 13. blank

  Merve Kurtuluş

  o ayrı bir yazı dizisi konusu elturco 😀 senior stajyerimiz de çok dertlidir o konuda, dokunan yanar 😀

 14. blank

  Merve’nin yazıda bahsettiği gibi, Nil’in oynadığı bu film Medina Turgul DDB işi. Sertab Erener’in oynadığı Mapfre Genel Sigorta filmi de Modiki’nin işi. Dolayısıyla Sertab Erener 2 yıldır, Nil Karaibrahimgil 1 yıldır Alametifarika ile birlikte çalışmıyor. Bilginiz olsun diye…

  Ha Alametifarika’ya ben de oldukça mesafeliyim o ayrı.

 15. blank
 16. blank