blank

Uzun bir süredir İstanbul dışında hizmet veren reklam ajanslarından bu kalitede bir iş çıkmamıştı diyebilirim. Kimse gücenmesin ama Ankara’nın yaratıcılık konusunda cv’si temiz değil. Bir Ankaralı olarak üzülerek söylüyorum bunu.

Özellikle sektördeki yaratıcılık festivalleri tarafından sırtları sıvazlanan birkaç ajans var ki yurtdışında yapılmış işleri yeniden paketleyerek Türkiye’deki Kırmızı ve Kristal gibi festivallerde kürsüye çıkarılıyorlar. Hepsini ifşa ettik efendimiz, azıcık araştırın lütfen.

Her neyse,

Kaf adlı ve Ankaralı güzide bir ajansımız ise şu güzellim işleri yaparak taraflı tarafsız herkesin takdirini kazandı. Ayrıca, Kristal Elma festivalinde İstanbul dışından ”ulusal kategoride” ödül alan tek yerli ajans olmuş Kaf. Bakın bölge ödülü demiyorum, hani o malum ajansların sırtının sıvazlandığı kategori olan… Bu adamlar çatır çatır worldwide ajansların yarıştığı kategoride göğüslemişler ipi.

Ne yalan söyleyeyim oldukça kıskandım. O kadar basit ve yaratıcı ki bu ilanlar, vermek istediği mesajı şlaaank diye vuruyor insanın yüzüne. Neredeyse sıfır bütçeyle hazırlandığı minimalist çizgilerinden aşikar olan bu basın ilanı serisi, sözüm ona binlerce lira harcanarak yapılan işlerden çok daha yaratıcı ve etkileyici.

Kötü, çalıntı ve çakıntı işi eleştirirken şöyle güzel işleri de ancak alkışlamak yakışır bize.

Tebrikler.

Ajans: Kaf Adv

kafadv-hizli-ceviri3

kafadv-hizli-ceviri2

kafadv-hizli-ceviri1


Leave a Reply

5 comments

 1. blank

  ReklamManyagi

  Almanca bira türkçeye ayran diye mi çevriliyor ? Çinli bilge adam çevrimi ülkücü mü ? Anlamadım gerçekten. Hızlı vurgusu nerede ? Hızlı çevirince mi bira ayran oluyor ? Birayı ayran yapmak için ne kadar hızlı çevirmek lazım ? Neyse kafamda deli sorular 🙂

  -6
 2. blank

  abm

  istanbul’da kurumsal bir firmanın marka müdür yardımcısıyım ve onay alabilirsem bu ajansla proje bazlı çalışmayı arzuluyorum. gerçekten çok başarılılar.

  • blank

   serhan ok

   Bu ajansla yıllardır çalışıyoruz. Pek çok müşterimizi Ankara’da olmaları sebebiyle ikna etmekte zorlanıyoruz. Ama bu kadar iyi brif alan ve brife uygun yaratıcı iş çıkaran bir başka ajansla daha tanışmadım. Hem çok yaratıcı hem de çok işlevsel işler yaparlar. Yukardaki örnekler de onun bir ispatı.

 3. blank

  angaralı

  ınsan facede boş boş gezerken ankaralı ajanstan dunya standartlarında bir ıs dıye reklam gorunce ıster ıster gururlanıyor lan helal olsun sıze angaranın canları

 4. blank

  Amir

  Bu reklamlardaki başarı noktası diye bahs edilen şey, Minimal Biçem kullanımı belki de alışık olduğumuz Reklamların kompozsyonlardan uzak olması Memnun Edici Olmuştur.

  Peki, Görülmekte olan reklamlar Nasıl bir Yaratıcılık Yapmıştır, Gerçekten bilmediğimiz nadir dillerden insanlara Çeviri yapmak Nasıl bir duygu Yaratır?
  İnsanları birbirine bağlar mı acaba iletişim sonuçunda? O zaman neden Kullanılan öğeler ayrı bir biçimde yanyana durup ve her hangi bir iletişimi birbirinin arasında göremiyoruz Ki?

  -Kiristal Elma’daki Jüri bu Konuya Bakmış mı değerlendirir iken?

  -3