blank

Yaratıcı Basın İlanları

Stajyere sormuşlar:
-Yaratıcı basın ilanı gördün mü? Görmesi zor olsa bile, ararsın ama bulamazsın Türkiye’de.
Stajyer cevap vermiş:
-Ben yaratıcılığa gönül vermişimTürkiye’den çıksa ne çıkmasa ne!
Yaratıcılık olacaksa işin içinde; Ha Peru olmuş ha Türkiye, bundan sanane!

Gençler, şerefsizim benim fikrimdi diyeceğim ama benimki tam olarak böyle değildi. Yazmıştım bir köşeye buna benzer bir şeyler günün birinde satarım diye… Benzerdi ama bu noktaya varır mıydı kestiremiyorum… Adamlar öyle bir yere götürmüşler ki olayı ayakta alkışladım. ‘Ideas Change This World‘ lafı ne kadar da güzel yakışmış ilanlara değil mi? Sanat yönetimi ne kadar temiz ve net, ateş etmiyor mu sizce? Hayır, hayır… Bu ilanları bu kadar beğenen bir tek ben olmamalıyım! Kahin olmaya gerek yok, ödüle boğulacak yakında bu işler, büyük ödüller alacak. Stajyer dediydi dersiniz.  Ayakta alkışlamayalım lütfen, amuda kalkalım!

Yapan abiler: Ogilvy & Mather, Argentina (Ah şu latinler)

tedtalks-basin-ilani1

tedtalks-basin-ilani2

tedtalks-basin-ilani3

Leave a Reply

5 comments

 1. blank
 2. blank

  Başka bir kıdemli stajyer

  Ben de bir süre öncesine kadar senin gibiydim. Ne zaman bunun gibi parlak fikirli bir reklam (Özellikle de basın ilanı, çünkü reklamcılık arenasında en önde olanlar hep onlar) görsem “Ufff” naraları atıp bir gün benim de bu tarz şeyler yapabilme ihtimalimin mevcudiyetine seviniyordum. Hatta böyle “Hayalet” işlerle birkaç tane de ödül alıp daha da heyecan duymaya başlamıştım.

  Sonra bir gün bir şey oldu ve o heyecanı kaybettim. Yine görünce “Güzel fikir, helâl olsun bulana” diyorum ama o kadar. O güzel fikrin yaratacağı yankının en fazla bir heykelcik olması garip geliyor.

  Bu işte de dediği gibi, “Ideas change this world.” İnsanlara ulaşmayan, -ufacık da olsa- bir şeyleri değiştirmeyen reklamcılığın gözümde değeri yok sanırım artık.

  Bilmiyorum, kafam karışık be Stajyer.

 3. blank

  Senior Stajyer

  sevgili stajyerdaşım, sana elbette ki hak veriyorum. bu işler bizim mesleğin tadı tuzu… aylık trilyonlar kazanan kafaya gelirsen elbetteki ziktir çeker ve dünyanın en salak reklamlarına garanti, pepsi ve turkcell gibi markalarda hayat verebilirsin. lakin stajyerdaşım; farklı olanı aptalca yollara başvurmadan yapmak demek, bunun o heykelcik için yapıldığını anlamına gelmiyor bence… reklamcılığı değiştiren şeyler de tam olarak bunlar, aksi takdirde yaratıcılığa giden en kestirme yolun bulunduğunu düşünenler, hayır hala daha kestirme bir yol olabilir gerçeğini arayan bizleri yenmiş olurdu. kafan karışmasın be stajyerdaşım. geçenlerde yaratıcılığın daha iyi sattırdığına dair bir yazı okumuştum. bilimsel bir çalışmanın sonucuydu yazı. canı gönülden katılmıştım. her iş o küçük heykel için yapılmaz elbet kabul ediyorum, lakin her iş o küçük heykelciğin hayaliyle yapılmalı. o hayal her işin çizgi üstü, akıl dolu ve gerçekten sektörü bir adım öteye taşıyan işler olacaktır. hepimizin çıkmaz sokağa girdi anlar oluyor elbet. bazen fikir bulamadığımız zaman, bazen başlık yazamadığımız zaman, bazen ise anlamsız tıkanmalarımızda… ama bu zamanlar karşı tarafı haklı çıkarmamalı. onların yaptığı tonlarca aptal işi ve bizlere yöneltikleri ‘sizin hayalet işleriniz’ aşağılamalarını haklı çıkarmamalı. kimileri beyninin 3/4 lük su tarafını kullanır hep diye düşünmüşümdür… kimileri ise diğer tarafını. boş ver, gel biz 1/4 lük tarafını kullananlar arasında yer alalım… çoğu insan ise tarantino bir hiçtir. seks, kan, kadın ve her türlü pislikten faydalanan bir hiç. benim için ise senaryolarıyla oscar kazanmış bir ilah. sağlıcakla kal.

 4. blank

  alternatifkolik

  İyi bir maaş ve her zaman aranan insan olmak istiyorsan ödül alacaksın. Bunu etki, metki, tepki diye felsefe yapmadan, evine iyi para götürmek için yapacaksın. 30’larında creative director olmak istiyorsan bu yolu izle. Emin ol, bir golf kulübünde karşılaşacağımıza eminim.

  -1
 5. blank

  Merve Kurtuluş

  oha mükemmel ulen nası düşünmüşler falan diyemiyorum ancak gerçekten güzel. en başta amaç güzel, anlattığı güzel. daha ne?