Turkcell, son reklam filmi Turkcell’lioğulları için Saatchi ile anlaştığında tüm reklamzedeler olarak biraz olsun sevinmiştik. Ama sonuç yine hüsran.

Turkcell reklamjenik bir marka değil anlaşılan. Ağaoğlu reklamları ile at ve 1453 dokusunu hazmedilmemişken, bu durumun üzerine Saatchi, cilayı çekti. Prodüksiyon kalitesi dikkat çekse de fikir ve strateji hala kırmızı ışıkta bekliyor. Bir iletişim ve teknoloji markasının tarihi kullanması, eskiyi gündeme getirmesi, teknoloji ve inovasyonu mezara gömüyor. Geçmişe bu kadar içten dönmek istiyorsanız 3G’yi kapatıp eski telefonlara dönelim! İkinci bir konu bu atlarla nereyi  fethedeceksin? Kullanıcının gönlünü mü yoksa potansiyel hedef kitleni mi? 3G diyorsun, en hızlı internet diyorsun, her telefonu yenileyip piyasaya Turkcell adıyla sürüyorsun, her gün bir değişiklik ve yenilik içindesin ama hala atın üstündesin ve İstanbul’a surlardan giriyorsun. Racon ata binip fethetmekse eğer, o atı alın Üsküdar’ı geçin ve bir daha dönmeyin… Reklam izleyicilerine eski yeni çatışmasını artık yaşatmayın…

Yazar: Sinan Kars

Leave a Reply

5 comments

 1. blank

  Delisin

  Malesef size katılmıyorum. Yani reklamlardaki “tema” ile markanın inovasyonu veya yenilikçi olması arasında bir bağlantı kurmak bence çok saçma. Burada önemli olan verilen mesajla yani markanın ürünü ile markanın vizyonun arasında bir bağlantı kurabilmek. Senin mantığınla gidersek vodafone reklamında ” nasrettin hoca” kıllanmak ya da avea reklamında ” drakula cemile” kullanmak, yani tarihte eskilere gitip tarihi figürler kullanmak anlamsız. Bence reklamın temasına fazla takılmışsın ve malesef bu da yorumuna olumsuz yansımış.

 2. blank

  grouphead

  “Bir iletişim ve teknoloji markasının tarihi kullanması, eskiyi gündeme getirmesi, teknoloji ve inovasyonu mezara gömüyor.” Bu bakış açısı reklam ile uzaktan ya da yakından alakalı biri için çok çok sığ bir yorum. Reklam gündemden beslenir. Gündemin en tartışmalı konusu: Muhteşem Yüzyıl. Türkler bu tarz işlere meraklıdır. Fetih 1453 ne kadar izlenmişti, bakarsınız. Teknolojik markayız diye ışık hızında uzayda uçan adamlar yapmak zorunda değilsiniz? Atın üstünde adamlar diye bu işin gericilik olduğunu nasıl düşünürsün? O zaman telefon olsaydı üzerinden absürt komedi yapılıyor. Bu İşler Güçler’in oyuncularının da absürt yapısına uygun. Yani birçok yönden stratjisi ve yaratıcı süreci planlanmış bir iş bu. Dediğiniz gibi eski kafalı, inovasyonu mezara gömen bir şey değil ve hatta alakası dahi yok.

 3. blank

  Art

  Reklam ajansi saatchi degil Pure

 4. blank

  Sİnan Kars

  @Delisin
  Reklamın temasına fazla takıldığıma dikkat çekiyorsun ancak ilk göze çarpan ilk ilgi çeken şey bu reklamda tema. Ve yanlış kullanılmış bir tema. Turkcell hiç bir zaman eskiden olsaydı böyle olurdu dememeli. Sadece Turkcell değil Vodefone ve Avea da dememeli çünkü eskiyi ilgilendiren, eskiye gitmeye ihtiyaç olunan bir şey yok. Eskiye dönmenin markaya kattığı hiç bir şey yok sadece popüler olan oyuncularla kuru bir mizah yapılmaya çalışılmış. Fiklr ve strateji eğer gerçekten iyi diyorsan o oyuncuları cıkar sıradan insanlar koy bakalım ne kadar etkili olacak.

 5. blank

  Sİnan Kars

  @grouphead
  “Çok sığ bir yorum” dan sonra cok değer veremedim yorumuna. Kaldı ki sen bir markasın tartışmalı konular üzerine reklam yapmak tamamen dezavantaj. Ayrıca ben uzay ışık hızı gibi stratejileri desteklemedim sadece yenilikçi markanın eskiyi kullanmasından bahsettim yanlış anlaşılmaya mahal olmuş. Senin de bilmen gerektiği gibi sadece iki yolu yok bunun tarihi kullanmıyorsan uzayı kullanmak zorunda değilsin, at gözlüklerini çıkarmanın zamanı gelmiş bence.