blank

Son zamanların yeni trendi, operatörlerin yaptığı ”bizi tercih ederseniz pil ömrünüz daha uzun olur” reklamları. Yani saçmalıklar silsilesi! Malum ülke olarak karşılaştırmalı reklamlara yeni yeni alışmaya başladık. Halbuki üstat Nef’i yıllar önce tariz(iğneleme, ironi, sarkazm) sanatının en güzel örneklerini vermiş bu topraklarda.

Fakat yıllar yılı gerçekleşen bilinçsiz kültürleşme ve Anadolu kültürünün genlerinde yer alan eleştiri sanatının zamanla yitip gitmesinden ötürü bu topraklarda yapılan iletişimde de zaman içinde bir korkaklık, bir sersemlik baş göstermiş. İnsanlar ironi yapmaktan korkar, mizahi söylemlerden kaçar olmuş. Çünkü mizah, bu silahı kullanamayanlar için büyük bir tehlikedir. İster siyasi iletişim olsun ister ticari… Mizah kartını iyi kullanan markalar her zaman rakiplerinden sıyrılacaktır!

E ülke olarak her alanda olduğumuz gibi karşılaştırmalı reklam konusunda da dünyanın epey bir gerisinde kaldığımız için böyle sevilesi işleri 2014’lere kadar göremedik maalesef! Aslında hala bir korku var; ceza yer miyim? reklamım yayından kalkar mı? ya da bu fikri bu markaya yaptırırsak işimizden ekmeğimizden olur muyuz korkusu?

O zaman korkusuz AVEA’yı bir kez daha kutlayalım hadi! Çünkü AVEA’nın ağzı daha önce sütten fena halde yandı! Ama reklamverenler arasında da bir TATAR RAMAZAN’a ihtiyaç yok mu sizce?

Olaya farklı bir pencereden bakmanın yaratıcılığın en temel çıkış noktası olduğu unutmayan AVEA ise GSM sektörünün TATAR RAMAZAN’ı olma misyonunu başarıyla üstleniyor. Çünkü rakip markalar ki özellikle de Turkcell, kendisine karşı çekilen yaratıcılık silahından her zaman korkan bir marka olmuştur ülkemizde. Hatırlarsınız ki AVEA’nın önceki senelerde yaptığı ATA DEMİRER’li 5-3-2 reklamlarını da küçük bir çocuk gibi şikayet etmişti Reklam Özdenetim Kurulu’na.

Bence büyük marka olmak için büyük cirolara değil büyük fikirlere ihtiyaç vardır, mizaha, espriye ve yaratıcılığa ihtiyaç vardır. Bu 3 marka ve 3 reklam arasında kazanan bence AVEA!

İzleyin ve kararı siz verin.

Vodafone Şarj Reklamı

Turkcell Şarj Reklamı

AVEA ŞARJ REKLAMI (HARİKA)

Leave a Reply

5 comments

 1. blank

  semih yzgn

  Hatta şikayet etmekle kalmamış reklamın yayından kaldırılmasına sebep olmuştu Turkcell. bir dipnot olarak belirtmenizi isterim.

 2. blank

  Alina

  Ben Turkcell kullanmama ragmen sarjm çok cabuk bitiyor ama aveanın reklamına bayıldım 🙂 Çok güzel yapmıslar gercekten 🙂

 3. blank

  c.almert

  Tatar Ramazan benzetmesine sonuna kadar katılıyor ve çok yerinde buluyorum. Tatar Ramazanların artması dileğiyle

 4. blank

  Uğur İskender

  Eyvallah, Turkcell’in şarj reklamını ara ara zar zor bulmuştum, burda her iki operatörün de reklamının linkini koymuşsun. 😀 semih yzgn Yoo, daha dün izledim, bu reklamı. Hatta bu yüzden aradım Turkcell’in şarj reklamını. Ondan önceki gün de Turkcell’in reklamının sesini dinlemiştim, televizyondan. O sırada işim vardı, televizyon başında değildim. Vodafone’un da reklamını arayacaktım ama gerek kalmadı. 😀

 5. blank

  Ertan halaç

  Değerli Okurlar,Vodafone reklamında beyefendi stajyere kötü bir söz mü, sarfediyor acaba?