Başlıktan da anlaşılacağı üzere ben de bir girişimci tanımı yapmaya kalkıştım. İnternetteki yüzlerce girişimci tanımından farklı olarak ve kimin girişimci olarak nitelendirilmesi gerektiğinden ziyade kimlerin girişimci olmadığına odaklanmaya çalıştım. İşte size kimlerin “girişimci” olmadığı konusunda fikir verecek bir kaç husus.

-Öncelikle şu kavramı bir irdelemek lazım. Girişken ile girişimci aynı şey değildir. Yani, “bizim Mahmut Abi’nin küçük oğlan pek girişken, girmediği delik yok” tanımındaki girişkenlik ile girişimcilik aynı şey değildir…

-Girişimci olunur mu yoksa doğulur mu sorusu kadar saçma bir şey yok. Her şey doğuştan bir yetenek  gerektirdiği gibi, sonradan da kazanılan beceriler ile de yapılabilir. Yani sözün özü, girişimci doğmak da yetmez sonradan uğraşıp olmak da. Zira başarı her ikisinin de aynı bedende buluşması ile gelir.

-Parası olup da 77 adet ticari iş ile uğraşanlara girişimci denilemez. Onlar yatırımcıdır ve iş adamıdır. Yatırım yaptıkları “girişim” onları da girişimci yapmaz.

-Girişim sadece ticari alanda olmaz. Sosyal, çevresel ve toplumsal girişimleri başlatanlar da başarılı girişimcilerdir.

-Başarısız 10 adet girişimi olan biri, başarılı 1 adet girişimi olandan daha fazla girişimcidir denilebilir. Yani girişimciliğin ölçüsü başarı değil, yaratıcılık ve cesarettir. Bu nedenle başarılı proje sahiplerinden bahsederken, “ünlü girişimci” etiketini kullanıyoruz ama aynısını başarısız projelerin sahipleri için  söyleyemiyoruz.

-Girişimcilik ilhamı almak için sadece Jobs veya Zuckerberg gibi devrin modası internet girişimcilerine bakmak zorunda değilsiniz. Pekala Edison da büyük bir girişimcidir. Yani temelinde yaratıcılık ve farklılık olan ve kendisini bu işe adamış tüm bireyler size ilham verebilir ve vermelidir de.

-Başarılı bir girişimin 10 altın kuralı, bilmem kaç yolu vb. tarzındaki tanımlamalarla bir yere varılamaz. Bu yazıları yazan sözüm ona ünlü girişimciler, ne garipse kendi yeni işlerinde bunları uygulamıyorlar. Örnek olarak son zamanlarda büyük yatırım ve emek harcanmasına rağmen kapanmaktan kurtulamayan hemalhemsat.com (Doğan Holding), nevaria.com(mynet), pabbuc.com(gittigidiyor) gibi projeler halen hafızalarda.

-Kendisi bir proje sahibi olmayan ama çalıştığı şirkette yenilikleri ve yaptıklarıyla tatmin bulanlara da girişimci denir. Yani girişimcilik bencil şekilde “sadece ben yaparım” havasında olmak değildir. Bazen ikinci planda kalıp projeye gönül vermek gerekir.

-Liderlikle girişimcilik aynı şey değildir. Yani bir girişimci sadece işine, projesine ve yeniliklere odaklanır. Ama liderlik bir kitleyi peşinden sürüklemeyi gerektirir. Örneğin Steve Jobs yıllarca şirketinden uzak durmak zorunda bırakılmıştı. Her ne kadar o, projelerine inansa da ortakları ona inanmadı. Yani he şey aynı bedende barınmıyor.

-“Girişimci asla pes etmez” derler, neden? Girişimci süpermen midir? Pekala pes eder ve uygun ortamı bulana kadar sessizce beklemeyi de bilir. Tıpkı Steve Jobs gibi 10 yılın ardından dünyayı sallayacak projelerle geri dönebilir. Yahut dönmeyebilir de… Bu onun girişimci olduğu gerçeğini değiştirmez.

Saygılar

 

Leave a Reply

1 comment

  1. blank

    mahmut kemal

    Çok güzel bir yazı Açık ve Net
    Teşekkürler