blank

Reklam sanat mıdır?” sorusunu ezelden beri tartışanlar için soruya cevap niteliği taşıyan bir ilanla karşılaştım, sizlerle de paylaşıyorum. Şimdi aşağıdaki ilan JWT India ekibi tarafından çalışıldı  ve kısa sürede büyük yankı uyandırdı…

Ünlü için Berlusconi tercihi, işin doğrultusunu tüketiciden siyasilere döndürdü, yankı Berlusconi’nin kulaklarını çınlatınca öfke Meksika dalgası gibi yükseldi.

Reklam haddini aştı çalışan ekibi JWT India’dan kovdular.

ford-india-3x2-2

Kovulan ekip büyük ihtimalle hemen ertesi gün dolgun maaşlı yeni görevlerinin başına geçmiştir. Fikir ürün sattırmaya yönelik olmasa da zeka pırıltısı taşıyor.

Akabinde JWT India açıklama yaptı, bu ilanın yapılmış ve yayınlanmış olmasının hata olduğunu söyledi ve aşağı yukarı şuna benzer bir şey ekledi; “Bizim çocuklar kendi aralarında eğlenmiş ama haberimiz yoktu, hepsini kovduk siz rahat olun, bir daha tekrarlanmaması için de gerekli önlemleri alıyoruz”

Yazının başındaki soruya dönecek olursak, şimdi reklamdan farklı olarak sanat istediğini hedef alır, istediğine ateş eder. Önünde arkasında reklamvereni, ajansı, hedef kitlesi olmadan dimdirek…

Reklam da iddiayı sever ama en önemli şey değildir. Eğer öyle olsaydı sansür mekanizmaları, reklamveren tutuculuğu, ajans çekingenliği, müşteri velinimettir anlayışı, medya bütçesi gibi durumlar var olamazdı. “Evet çok vurucu ama bunu sunamayız, tepki alır.” laflarıyla nice fikir anne / babasının şevki tuzla buz olmuştur. Öyle, “Biz gittik bu manyak fikri anlattık, bir tarafımızdan ter aktı ama ikna ettik.” hikayelerinin satış departmanının gerçekçiliği karşısında fanteziden ibaret kalması,  zaman zaman reklamcının yaşadığı hayalkırıklığıdır.

Devam edeyim…

Sanatçı kovulmaz çünkü mesaisi olan bir iş değil hatta iş değildir, sanatta logo olmaz, sanatta revizyon olmaz, sanatın bütçesi olmaz, sanatın deadline’ı olmaz, sanatın pazarlama stratejisi olmaz, sanatın brief’i olmaz, kreatif ekibi, müşteri temsicileri olmaz…vs. Çoğaltabiliriz daha.

Sanat hem sanat için hem halk içindir, reklamsa sadece reklamveren için…

Çünkü reklam yoluyla markalar zaman içinde ya da bir anda dev sembollere dönüşüyorlar ve bu dahice!

İlla işin içinde sanat arayacaksak bu dönüşümün içinde barındırdığı deha için kısmen sanat diyebiliriz.

Bu arada fikri çok seven JWT ekibinin farklı ünlü kullanımlarıyla çoğalttığı Ford basın ilanlarını çok beğendim.

Çöpe mi gitsin fikir:)

ford3

ford-ad-kim-kardashian-paris-hilton-jwt-india

 ”LEAVE YOUR WORRIES BEHIND

With Figo’s extra-large boot”

 

Leave a Reply

1 comment

  1. blank

    emrekaan

    Yapılırken, yayınlanırken basılırken tasarlanırken hiç mi kimse görmemiş de sonra bizim haberimiz yoktu demişler kulağımızı çektiler diyememişler de kılıf uydurmuşlar fikri de çok beğendim bu arada