Biri abdominal mi dedi? Hani nerede?

Nerede olacak, reklamlarda!  Ancak asıl soru abdominallerin nerede olduğu değil,  abdominallere bakıp da “ama bunlar seks objesi!” diyen insanların nerede olduğu.

Yıllarca feministler başta olmak üzere her kadının ağzından bir kere şu cümleler dökülmüştür;  “Biz seks objesi değiliz, kadın vücudunu kullanarak para kazanamazsınız!”  Vallahi bana kazanılır gibi geldi. Çok uzun bir süre kazanıldı da. Ama işler yön değiştirdi. Hem de öyle yavaş yavaş değil, pat diye. Çikolata yerken orgazm olan kadınları izlerken bir anda ıslak saçlarını savurarak denizden çıkan adamları görmeye başladık.

Bir hocamız derste bahsetmişti. Bundan 20-30 yıl öncesine kadar geniş aileler büyük bir evde yaşar, evin yaşça en büyük erkeğinin sözünden çıkılmazmış. Kararları o verir, o akşam ne yeneceğini de o söylermiş. Dolayısıyla kadınlar çarşıya pazara çıkamaz, marka seçimi de dedelere kalırmış. Tabii bu durumda reklamlar da dedelere yapılırmış. 80’lerde bir dedeye “30 yıl sonra baldırı çıplak erkekler televizyonda salınıp senin toruna çikolata aldıracak eh eh” deseniz herhalde oracıkta kalpten giderdi. Peki bu kadar kısa sürede ne oldu?

Ne olduğu apaçık ortada. Geniş aileler dağıldı, oğullar da kızlar da okudu, modernleşmeye başladık. Kadınlar da ‘iyi’ para kazanmaya ve dolayısıyla kimseye sormadan marka seçimi yapmaya başladılar. Hedef kitleye göbekten daldılar. Sonuç olarak alacağın ürünün parasını sen veriyorsan eşine soracak bir tek şeyin kalmış demektir,  “Bu beni şişko göstermedi değil mi?”

Benim takıldığım asıl nokta başta da bahsettiğim gibi kimsenin çıkıp “Erkekleri seks objesi mi sanıyorsunuz siz!?” diyerek Biscolata’ya haddini bildirmemesi. Kadınlar sıkça kullanılırken oldukça hararetli sloganlar atılıyordu halbuki. Alanlarına girmese de feministlerden böyle bir çıkış ya da yorum beklerdim…

Şu linki de araya sıkıştıralım bakalım: Sex Sells

Şahsi fikrimi soracak olursanız reklamlarda sex sells durumu beni hiç mi hiç rahatsız etmiyor. Bu duruma karşı olanların uğraşmaları gereken ilk yer porno sektörü.  Sıra bize de gelirse kuşanırız silahları. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 

Leave a Reply

4 comments

 1. blank

  Can

  Sizinde dediğiniz gibi çağ değişiyor , insanlar kafa olarak modernleşmeye başlıyor.Türkiye’deki biscolata reklamı aslında bir çok ilke imza attı.Dünyada hızla artan kadın nüfusunu düşündüğümüzde aslında bu süreç çok doğal değil mi sizce de ?

 2. blank

  Can

  Aklıma bir şey daha geldi .Günümüz dünyasında kadının iş hayatında yüksek mevkide yerlere gelmesi , uluslararası ilişkilerde söz sahibi olması ; gelecekte bir kadın egemen toplumun mesajlarını vermıyor mu sizlerede?.Belkide cocacola ve biscolata gibi markalar erkek egememen toplumu gerı getirmek için bilinç altımıza mesaj gönderiyordur 🙂

 3. blank

  mervekurtulus

  haha ne güzel dedin 😀 aslında eskiden (eskiden dediğim çoook eskiden) kadın egemenmiş toplumlar. geri dönüş olamaz mı? olabilir hatta belki oldu bile. artık sesli söylemeye başlıyoruz belki de 😀

 4. blank

  knoxious

  ahah bence cok guzel bi noktaya deginmissin ama bi acisi daha var meselenin:
  soyle ki (genelleme yapmak istemem ama) gunumuzun en buyuk alici kitlelerinden biri de gay erkekler- dolayisiyla erkek vucudu islenerek aslinda sadece kadinlar degil erkekler de hedeflenmis oluyo bence. mesela ben yukaridaki cola reklamini izlerken tshirtimi asagi dogru cekistirmek zorunda kaldim:))