blank

Televizyon izlemekten keyif alan kaldı mı?

Peki…

İnternette sörf yapmak, TV’de zap yapmanın dijitali değil midir?

İnternette tıklanacak link, girilecek site bulma sıkıntısı yaşayan bir tek ben miyim?

Türk pop müziği gibi sanal ortamda giderek birbirine benzeyen içeriklerin, sitelerin, blogların doluştuğu bir ortam haline geliyor. Hızla!

Artık internette zapping yaparken, girdiğiniz bir çok sitenin editöryal ekibinin içerik üretme makinesi haline geldiğini sezebiliyorsunuz. Her platform içerik üretme yarışına girmiş durumda artık. “World Wide Web’de tuttunacaksan eğer, o site boş durmayacak aga” Dedi sanki birileri. Fenamı oldu yoksa iyi mi oldu? Benim şüphelerim var dostlar.

Neyden bahsettiğimi bir çoğunuz anladınız zaten.

Daha açık olmak gerekirse, her içerik içerik midir diye sorsam?

Yahut konuya, “ Sonra içeriğe bakarım içerik mi diye ” tarzında yaklaşıp, ayak içiyle köşeye bıraksam ?

Şimdi hepimiz anlaştık sanırım. Neden böyle oldu? Çünkü bir takım girişken İnternet kullanıcısı avcıları ” Biz buradan yürürüz” dediler ve yürüdüler yani. Yürürler tabii suç değil bu. Ama ülkem seviyor işte her güzelliği çirkinleştirmeyi.

Yaz yaz yaz, görsel ekle,gifli mifli, kedili medili, o da olmazsa kaslı kalçalı abiler ablalar yapıştıralım, zaten tıklanır ağğbiiii!

Gördüler efendim potansieli, yapan yapmış yurdun dışında. YURDUN DIŞINDA yapmışlar, olmuş. Allah razı olsun yurt dışı amcadan, o olmasa biz ne yapardık zaten. Neyse olsun, sonuçta yurt dışı var boş verelim dimi. En olmadı Türkçe’ye çevirmek için hali hazırda bir dolu içerik var oralarda hani.

Durum böyle olunca internet ortamında üretilenin, yazılanın çizilenin kalitesi düşmez mi?

Sanırım bu konuyu daha fazla uzatıp çölden kurtulmaya çalışır gibi daireler çizmemeliyim. Mesajın gerekli yerlere gittiği konusunda hepimizin tatmin olduğunu düşünüyorum.

Bakınız konumuza uygun olduğunu düşündüğüm bir atasözümüzü ne de güzel revize ettim ;

Nicelik Arttıkça Nitelik Düşer” demiş ya hani atalarımız. Güzel Türkçem benim beh !

Eh nitelik bize pek gelen bir kavram değil bildiğiniz üzere. Bu sadece dijitalle alakalı değil, her mecrada her alanda böyle ama. Yine neyse…

Konuk Yazar: Mert Erkurşun

Leave a Reply