Boston Dynamics Yine Şov Yaptı

blank
blank

Bizde yeni yıl kutlamaları tartışmaları süredursun, elin oğlu atı almış Üsküdar’a gitmiş, orada robot geyik yapmış, geriye bile dönüyor. Hani biz Türkler zamanında  atı evcilleştirmişiz ve akabinde bu sayede Dünyaya kafa tutabilmişiz ya, işte aynen o şekilde Boston Dynamics robot üretmekle kalmıyor, deyim yerindeyse o robotları evcilleştirip Dünya’ya şov yapıyor.

Ne olmuş canım, bence çok şeker durmuşlar”  diyenleriniz olabilir. Size katılıyor ve ekliyorum: Boston Dynamics yıllarca Amerikan Ordusu’na hizmet etmiş bir şirket olmakla beraber, şu anda dünyanın en büyük 8 robot firmasının satın almış bulunan Google bünyesindedir. Yani kısacası, bu tam anlamıyla bir gövde gösterisi ve gelecekte batı robot teknolojilerinin geleceği yerin bir ön sunumudur.

Bas bas bağırıyoruz, yüksek teknoloji üretmeden bu iş olmaz diyoruz. Tekstille, tarımla, montaj sanayisi ile olmaz bu işler. Üniversitelerimizle, devlet kurumlarımızla, özel sektörümüzle kısacası tüm ülke olarak inovasyona, yenilikçiliğe ve yüksek teknolojiye yatırım yapmamız lazım. Aksi halde işte böyle film izler gibi izleriz olanları.

Giriş biraz sitemkar ve iç karartıcı olsa da asıl konumuz bu değil. Bu videoyu sizinle paylaşma amacım, işin aynı zamanda pazarlama tarafındaki başarısı. Zira bu robotların tanıtımı çok önceleri yapılsa da bir PR çalışması olarak ve yeni yıl vasıtasıyla daha geniş kitlelere ulaşmak amacıyla böyle bir çekimin yapılması bence çok akılcı. Koskoca bir firmanın böyle amatör ve biraz da absürt bir video çekmesi yadırganabilir belki ama Boston Dynamics’in önceki videolarını izleyenler iyi bilirler ki bu çekim ve sunum şekli onların tarzıdır. Sonuç olarak an itibariyle 3 milyonun üzerinde bir izlenme oranıyla onlarca blogda haber olmayı başardılar. Üstelik bunu, yeni hiç bir şey üretmeden yaptılar. Bunun adı iyi pazarlamadır.

Teknolojik ilerlemenin geldiği noktayı çok net özetleyen,  dijital pazarlama olarak basitliği ile dikkat çeken  bu görüntülerin sahibi Boston Dynamics şirketi hakkında birkaç kısa not:

  • Şirket 1992 yılında kuruldu ve temelde gerçekçi robotlar üretmeye odaklandır
  • Şu ana kadar 9 farklı robot ile canlıları taklit edebilen başarılı sonuçlar elde edildi
  • Amerikan Ordusu adına açılan sayısız projede yer alarak büyümesini sürdürdü
  • 2013 yılında Google tarafından satın alındı
  • Halen Google bünyesinde olsa da Amerikan Ordusu için geliştirdiği projelere devam etmekte.

Leave a Reply