Altın Portakal Film Festivali’ni düzenleyen, bu organizasyonu a’dan z’ye kontrol eden, yöneten, her yıl bu işi yaparken büyük özen göstermesi gerekenler, söz konusu marka değerini çok iyi yönetmesi ve bu konuda çok hassas olması gerekenler kimlerse, onlara sesleniyorum ve soruyorum:

ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ’NİN AFİŞİ ÇAKMA OLUR MU?

Ülke imajını ancak nitelikli, kaliteli ve değerli kültür-sanat markaları yaratarak doğru ve iyi yansıtabiliriz. Böyle düşünen ve Altın Portakal Film Festivali’ne çok değer veren tek insan olmadığımı biliyorum.

Bu doğrultuda bir önerim var. Altın Portakal’ın hep hayal ettiğimiz gibi tüm dünyanın çok önem verdiği, büyük ilgiyle takip ettiği, görkemli bir film festivali olması için yapılmaması gerekenler listesinde en tepeye şunu yazalım:

  • Altın Portakal Film Festivali’nin en önemli görsel tanıtım materyali olan afişi, Cannes Film Festivali’nin afişinden çakılmaz, çakılması teklif dahi edilemez.

Bu afiş Cannes Film Festivali’nin 70. yılı için hazırlanmıştı. Aslına bakarsanız bu çalışma, üzerinde yapılmış bazı seksist photoshop dokunuşları olması sebebiyle tepki toplamıştı ama bu afiş çakma değil, üzerinde düşünülmüş, kafa yorulmuş. Gayet özgün, gayet şık.

.

blank

 

Hemen 56. Altın Portakal Film Festivali’nin orijinal afişine göz atıyoruz.

Koca festivalin afişi ancak bu kadar özgün olabilirdi(!)

 

blank

 

Kaldır Claudia Carcinale kim kaldır onu. Oraya aynı yere Türkan Şoray’ı yerleştir. Ordaki 70’i sil 56 koy yerine. 56’ydı bu sene dimi. Tamam enter. Aynısı ama daha güzeli bence dimi. 56’nın alt köşesine bi yere noktalardan oluşan büyük bir nokta koyalım ‘ıncı eki olsun o ama olabildiğince özensiz olsun biz de bişeyler katalım afişe hehe. Yukarıya çok kötü bir A N T A L Y A serpiştir hani şık ve uyumlu bir fontmuş gibi. Bişey dicem bu daha iyi oldu kimse anlamaz hehh ;)) Şimdi sağ tarafa kalan her şeyi diz sığdır bi şekilde. gönder gitsin baskıya.

Bu afişi hazırlayanların arasında farklı bir diyalog geçmiş olamaz zira başka bir şey konuşmaya ihtiyaçları yok böyle bir çalışmayı hayata geçirmek için. Rahat yani. Hazırı varken neden uğraşsınlar fikir bulmakla, tasarım geliştirmekle. Zaten Altın Portakal neymiş.

Bu skandala imza atanlara, festivalin organizasyonunda yer alan tüm yaratıcı kadrolara ve paydaşlarına, kısaca bu skandal ile herhangi bir şekilde ilgisi, yetkisi bulunan herkese sesleniyorum:

Siz ne ülkenizi, ne Antalya’yı, ne de festivali umursuyorsunuz. Siz sanata değer vermiyorsunuz, elimizdeki biricik değerlerin güçlenerek ve büyüyerek yoluna devam etmesine katkıda bulunmayı pek dert edinmiyorsunuz. Elimizde avucumuzda ne var hala canlı kalan, sanat adına, kültür adına allah aşkına?

Yaptığınız bu kötülük umrunuzda değilse, tüm uluslararası film festivalleri arasında Altın Portakal’a çok daha büyük bir değer verilsin isteyen ben ve benim gibi düşünen insanlara yaptığınız kötülüğü umursayın. Ülkenizi umursayın yahu, Antalya’yı umursayın! Bu afiş skandalını gören kim sizin ülkenizin festivaline saygı göstersin, kim sizin festivalinize gelsin? Kim takar yahu! Bu mu yani festivalimizin afişi? Bu kadar mı bu iş? “Türkler Cannes’ın afişini kopyaladılar” Bu mudur sizin çalışmanız sayın sevgili Altın Portakal? Kime yutturuyorsunuz bu afişi? Bu kadar kolay mı sahiden bu işler?

İnsanların gözleri, zihinleri, hafızaları vardır, sizin bunlardan haberiniz yok mudur? Birçok insanı kandırdınız elbette bu afişle. Bu festival için sizin aksinize samimiyetle ve canla başla çalışan insanlara saygı? Emek veriyorlar her yıl bu festivale. Sizin emeğiniz nerde? Özen? Alay mı ediyorsunuz, yoksa bizi dünyaya alay konusu etmek için özellikle mi görevlendirildiniz? Söyleyin, siz Cannes’dan yüzerek gelen ve Konyaaltı’ndan ülkeye giriş yapan ajanlar mısınız? Özel görev mi? Dış güç filan mı yoksa? Başka kimler olabilir bu afişi “tasarlayanlar”? Daha nasıl zarar verilebilir bir uluslararası film festivaline, ülkenin göz bebeği olan bir festivale?

Maalesef onlarca sanatçı, belki hepsi bu afiş skandalından haberdar olmadan festival yer alacak. Hiçbir sanatçıya dünya’nın en büyük film festivalinden çalınan bir başka afişin önünde fotoğraf verdiremezsiniz. Ama verecekler. Neden?

Utanmanız gerekiyor ve siz bu gerekliliği bile umursamıyorsunuz. Bu yüzden utanın:)

 

Festivalimizin her yıl, hızla büyümesi ve değerine değer katması dileklerimle.

Yazarı Twitter’da takip et: @merterkursun

Leave a Reply