Pandemi süreci ve sonrasının, bu süreçte işsiz kalan ya da uzun süredir iş arayanları için en favori mülakat sorusu: Çalışmadığınız veya evde kalmak zorunda olduğunuz bu dönemde neler yaptınız?

‘’Tabi ki bu soruya cevap olarak sosyal medya gezintilerimizi, izlediğimiz Netflix dizilerini ya da oynadığınız online oyunları söyleyemeyeceğimize göre bahane sunmadan kendimizi geliştirmenin tam zamanı’’ diyor İK Profesyoneli ve Eğitmen Sinem Işık. Gelin biz de bahanelerimizin olmadığı bu dönemde online eğitimi ve önemli faydaları hakkında konuşalım.

Online Eğitim; bir bina ya da sınıftan oluşan herhangi bir yapıya gerek kalmadan, bilgisayar ya da tablet ve sağlıklı bir internet altyapısına sahip olarak aldığınız eğitim programların genel adıdır. Online eğitim ayrıca kişiye bazı konfor alanları da sağlamaktadır. Şahsen pandemi sürecinde bulabildiğim bol zamanı online eğitimlerle pekiştirdiğim için bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Peki ciddi zahmetlere katlanmadan alabileceğiniz bu eğitimlerin önemli faydaları nelerdir?

  1. Zaman yönetimi: Eğitim almak amacıyla, bir kuruma gitmek için harcayacağınız zamanın kendinize kalmasını sağlar. Ayrıca kıyafet değiştirmek, yürümek, toplu taşıma araçlarını kullanmak gibi sarf edeceğiniz eforun, katlanacağınız küçük de olsa harcamaların cebinizde kalmasını sağlar.
  2. Rahatlık: Bir sınıf ya da bir mekan olmaksızın sadece evinizde, sizin yaşam alanınızda olan bir eğitimi almak her zaman daha konforlu olmuştur. Üstünüzde pijamanızla, elinizde kahvenizle, ister bir gün mutfakta, ister bir gün odanızda rahatlıkla eğitiminizi alabilirsiniz. Ayrıca eğitim esnasında yalnız olmanız daha kolay odaklanmanızı sağlar. 
  3. Öğrenme içgüdüsü: Hiçbirimiz hayatımız boyunca bir şeyler öğrenmekten vazgeçmeyiz. Aslında bu çoğu zaman farkında olmadan gerçekleşir. Hayat boyu öğrenci olmayı ilke edinmiş kişiler için alınacak yeni bilgiler, yeni konuların, yeni hobilerin belki de yeni iş fırsatlarının kapısını açabilir. Ayrıca kendim de dahil olmak üzere bilgiye ulaşmanın ve onu öğrenme içgüdüsünün verdiği keyfi, doygunluk hissini bu yazıyı okuyanlar anlayacaktır. 
  4. Kariyer yönetimi: İş hayatımızda değişimler şarttır. Hele ki dijital dönüşümün etkilerini çok ciddi hissettiğimiz bu dönemde alacağımız eğitimler, değişime nasıl ayak uyduracağımız konusunda çok yarar sağlayabilir. Değişime hazır olmamız, ilerleyen dönemlerde çalıştığımız şirkette terfi almamıza, farklı firmalardan iş tekliflerine ya da yeni girişimlere zemin oluşturabilir.
  5. İşe alım süreci: İyi bir kariyer istiyorsak bazen bulunduğumuz iş ortamı bize yetmeyebilir. Hele ki artık yükselmenin zamanının geldiğini düşünüyorsak ve mevcut işimizde bunun olmayacağını biliyorsak farklı iş arayışlarına girebiliyoruz. İşte bu yüzden yeni başvurularda ya da gelen tekliflerde online eğitim sayesinde aldığımız sertifikaları Kariyer.net, Yenibiriş.com ya da LinkedIn v.b kariyer sayfalarında sergileyebiliriz. Bu durum şirketlerin dikkatini mutlaka cezbedecektir. Şahsi görüşüm; işimizde çok iyi olmak kadar, kendi reklamımızı da iyi yapmak her zaman bir kariyer fırsatını önümüze getirecektir.

Son zamanlarda yaşadığımız ekonomik sorunların ve pandemi dolayısıyla doğabilecek sorunlu etkilerden dolayı kendimizi her şekilde donanımlı ve hazır tutmamız gerekmektedir. Unutmayalım ki Dünya 10 yılda bir mutlaka krizler yaşamaktadır. Bu krizler kimi zaman ülkemizde yoğun hissedilmese bile pandemi dolayısıyla Dünya ekonomisinin şimdiden -ekonomistlerin tabiriyle- yüzde 33’ünün büzüştüğü bu zamanlarda hepimiz sert rüzgarlara alışık olmalıyız. Değişimlere ayak uydurup online eğitimlerle, okuduğumuz kitaplarla, izlediğimiz Ted videoları, canlı yayın ve webinarlarla, yarattığımız iş iyileştirmeleri ve geliştirmeleri hatta yeni girişim fikirleriyle kişisel yetkinliğimizi arttırmalıyız. Fazla bilginin hiçbir zararı yoktur.

Teşekkürler

Kaya Mert Karapınar

Leave a Reply

1 comment

  1. blank

    Bence 2. madde öğrenme sürecimizi en çok engelleyen konulardan birisini kapsıyor. Bulunduğumuz ortamın rahatlığı beni sadece tembelliğe teşvik ediyor 🙂