Sloganın Lafta Kalmadığını Gösteren Marka | Meltem Erşan Yazdı

blank
blank

Cola Cola Hello Happiness Telefon Kulübesi

Markalaşmak istiyorsanız olmazsa olmazınız önce isim, sonra logo, sonra da slogan…

Sloganınız markanızla hangi algıyı satmak istediğinizin temel kodu olduğundanmarkalaşırken de isim ve logo kadar ön plana çıkıyor. Bugün ister yerel kürek üretici olsun ister küresel bir içecek üreticisi… Neredeyse hepsinin bir sloganı var. Gel gelelim her sloganı olanın sloganı yaşamıyor.

Bu gerçekle yüzleşmemizi sağlayansa mutluluğu lafta bırakmayan Coca Cola reklam kampanyaları.

Son kampanyasında,”Coca Cola  için, mutlu olun” demenin çok ötesine gidiyor ve sloganını yaşayan bir organizma haline getiriyor. Siz Coca Cola zararlı da deseniz, en antipatik bulduğunuz ürün de olsa. Böyle bir kampanyanın içinde yer alıp da ardında mutluluk duymamanız imkansız. Sloganını mecburi hizmet gibi belirlemenin çok ötesine taşıyan ve böyle kampanyalarıyla onu yaşatan Coca Cola dev marka olmasının tesadüf olmadığını gösteriyor.

Güneydoğu Asya’dan kente gelen ve özellikle zorlu inşaat sektöründe çalışan göçmen işçilerin saatte en çok 6 dolar kazanırken, geride bıraktıkları yakınları ile telefonda görüşebilmek için dakika başına neredeyse 1 dolar ödüyor olmaları gerçeğinden hareket eden marka, Coca-Cola kapakları ile çalışan telefon kulübeleri tasarlamış.

Vizyonu dünyanın her yerine ve herkese ulaşmak olan marka, pek de kimsenin aklına gelmeyecek ufak dahi olsa bir kitle bulup onlara özel kampanyalar geliştirerek bunu başarıyor. Mutluluk satıyorum demekle kalmıyor gerçekten satıyor.

Yazar: Meltem Erşan

Leave a Reply