blank

Türkiye’deki reklamlarda geleneksel Türk motiflerini modernizmle harmanlayan Coca Cola, şu ana kadar Türkiye’de hiç yapmadığı bir şey yaptı: Geomarketing. Coca Cola’nın yeni hamlesi, firmanın yerele inme isteği konusunda önemli göstergeler sunuyor…

Coca Cola, dünya genelinde yayınladığı reklam kampanyalarının yanında, ülkelere özgü reklam kampanyalarını sürdürüyor.  “Mutluluğa Kapak Aç” ve “Bir Milyon Neden” kampanyaları Coca Cola’nın tüm dünyada yayımladığı reklam sloganları olarak dikkat çekiyor. Ülkemize özel kampanyalarda ise “Ramazan’ın ışığı aydınlatsın sofraları” ve “Hafta sonu gelse, yemekler yense” sloganlarının kullanıldığı dikkatlerden kaçmıyor. “Ramazan’ın Işığı” adını verdiği 2012 ramazan reklam kampanyalarında geleneksel motifleri modernizmle harmanlayan ve bölge ayırt etmeksizin Türk insanına seslenen Coca Cola, Şubat 2013’de şu ana kadar Türkiye’de hiç yapmadığı bir şey yaptı: Geomarketing. Coca Cola’nın bölgeye özel yeni kampanyaları televizyonlarda boy gösteriyor. Geleneksel Türk lezzetlerinin yerini bölgesel lezzetlere bıraktığı reklam kampanyaları iki şehir temel alınarak çekildi: Rize ve Kars.

“Mutluluğa Kapak Aç / Open Happiness” Coca Cola’nın 2009’da tüm dünya genelinde başlattığı bir reklam kampanyası. Bu kampanya dahilinde ülkeye özel reklamların yanında uluslararası reklamlar da yayımlanıyor. Tüm dünya televizyonlarında yer alan Coca Cola’nın 2012 yaz reklamı, sıcak yaz günlerinde serinlemenin yolunu gösteriyor: bir şişe Coca Cola. Reklamın sonundaki slogan ise “Mutluluğa Kapak Aç”.

Coca Cola’nın Ramazan reklamı, ramazandan iki gün sonra televizyonlarda boy göstermeye başladı. Geleneksel ramazan lezzetleri eşliğinde tüketilen Coca Cola, Ramazan’ın paylaşma temasına yaptığı göndermeyle kendisini mutlulukla özdeşleştirmeyi amaçlıyor. Reklamın sonunda farklı bir slogan görülüyor: “Ramazan’ın ışığı aydınlatsın sofraları”

Yukarıda gösterilen Coca Cola’nın iki reklamı genelden özele Coca Cola stratejisini gözler önüne seriyor. Fakat Şubat 2013’de yayınlanan iki reklamla birlikte Coca Cola, özele ilerleme konusunda bir adım daha attı. Rize ve Kars’ta çekilen iki reklamda, adını hemen hemen birçok kişinin bilmediği muhlama, kete, hangel gibi yöresel yemekler; geleneksel Türk lezzetlerini geride bırakıyor ve Coca Cola’nın bize şu ana kadar yapmadığı bir şeyi yapıyor: Geomarketing.

Rize’de çekilen Coca Cola reklamı, ekranlarda boy gösteren Bien Kruvasan ve TTNet reklamlarından fazlasıyla özel. Reklamda yer alan görüntülerin tamamı ustalıkla seçilmiş. Bölge insanının aksanından giyimine kadar stereotip Karadenizli yerine Karadeniz’in gerçek değerleri sunulmuş. Hamsi pilavı, muhlama ve kara lahana gibi yemeklerin kullanıldığı reklam, şehirli ve modern Türk insanına hitap eden Coca Cola’nın genel reklamlarının aksine bize yerel güzellikleri gösteriyor.

Kars’ta çekilen Coca Cola reklamı aile kurumunun önemini göstermeyi amaçlıyor. Kaz, saç kavurma, kete ve hangel gibi yemeklerin kullanıldığı reklam, yerelin yanında neyin iyi gittiğini söylüyor: bir şişe Coca Cola. Reklam sonunda görülen slogan Coca Cola’nın yereli genelle birleştirme amacını bizlere gösteriyor: “Sofralarımız daim olsun” ve “Mutluluğa kapak aç”.

Bir arada olma ve paylaşma gibi ailevi değerlerin ortaya çıktığı reklamlarda litrelik Coca Cola ürünlerini görmek mümkün. Modern ve şehirli gençle hitap eden Coca Cola ise ürün değiştiriyor ve cam şişeyi genç olmanın dinamizmiyle bizlere sunuyor. Ailevi değerleri ön plana çıkartan yerel reklamlarda da litrelik ürünleri görmek mümkün.

Stereotiplerin yerine gerçeğe yakın kişilerin yer aldığı yerel reklamlar, Coca Cola’nın genelden özele inme yolunda önemli bir adımı olarak görülebilir. Her bölgede, her coğrafyada rakiplerini saf dışı etmek isteyen firma; Türkiye’deki pazar lideri konumu güçlendirmek yolunda önemli bir avantaj sağlıyor. Coca Cola’nın geomarketing hamlesine rakiplerinin nasıl karşılık vereceğini bize zaman gösterecek.

Konuk Yazar: Umur Burak Ayaz

Leave a Reply

4 comments

 1. blank

  Seray Çırak

  Glocalizatipn dediğimiz genelde standart ama yer yer bölgesel özelliklere de parmak basan üretim ve bunun getirdiği yerel halka sesleniş reklamları Coca-cola’nın epeydir kullandığı bir strateji ki zaten artık körükörüne standardizasyon kalmadı dünyada.
  Yalnız nedense Coca-cola TR dijital konusunda başarılı değil tv’yi kasıp kavursa da.

  Rakipleri görmek içinse zamana gerek yok, dün yazmayı düşünüyordum şu ana kısmetmiş: senelerdir Kenan İmirzalıoğlu, Hülya Avşar, Seda Sayan ile marka yüzü çalışmadı yapıp kendini iyiden iyiye alaturkaya sabitleyen Pepsi evvela Azra-Bülent Ersoy denedi olmadı. Şimdi yeni reklamda malum jingle’ı poplaştırmışlar, gençleştirmişler de, algı ne kadar değişir? Benim kulaklarımda hala Seda Sayan’ın “Pepsiği” deyişi yankılanıyor. :/

 2. blank

  Umur Burak Ayaz

  Coca Cola’nın bu kadar derine inmesi Coca Cola’nın Türkiye tarihinde bir ilk. Burada önemli olan genel olarak Türk insanına satış yapmaktan ziyade işi bir adım daha ileri götürüp artık bölgelere ve şehirlere satış yapmayı önemsemesi. Cola Cola; Acun Ilıcalı, Atiye gibi isimlerden ziyade; Kars’taki, Rize’deki insanın diliyle konuşmaya çalışıyor ki, içecek devlerinden bunu daha önce bu ölçekte yapan herhangi bir firma yok.

  Ramazan’da ramazan reklamları eklemekten ziyade iş fazlasıyla ileri gitmiş durumda. Coca Cola’nın “ketenin, hangelin, muhlamanın yanına Coca Cola iyi gider” demesi, daha önce yapılmamış bir şey. Şehirli ve modern insana ürün pazarlamaya çalışan Coca Cola, şehirlerin dışında yaşayan insanların farkına varmış durumda. Açıkçası, köyde yaşayan 6 yaşındaki kuzenimin yemek yerken köyün doğal ürünlerinden yapılmış olan süt veya ayran içmek yerine Coca Cola’yı tercih etmesi Coca Cola’nın pazarlama stratejisi konusunda bize önemli ipuçları veriyor.

 3. blank

  ibrahim yaşar

  umur çok güzel tespitlerde bulunmuşsun ,sence yeni rakının reklamlarıda böyle bir yerel genel etkiye sahip değil mi?

 4. blank

  Koray Aldik

  emperyalist boku bunlar mudur birak bu isleri karsta sac kavurmanin yaninda o sekerli kola denen bok icilmez azran icilir hem de halis koyun keci sutunden. karadenizde de ayran icilir adanada kebabin yaninda salgam ya da raki icilir sekerli asidik pislikler degil.reklam denen dalga kaz gelecek yerden tavuk esirgememe mantigidir ve kaziklama taktigidir. efesin bira bu kapagin altindadir slogani mutluluk kapagi sloganindan oldukca iyidir ama yine de 20 kurus ucuz bira bulsam sloganina bakmam onu icerim. velhasil kelam kola bunyeye zararli mirim. guzel calisma , basarilarinin devamini dilerim