Coca Cola’nın Ödüllü Reklam Kampanyası / #bimilyoneden mi? #bimilyonkamera mı?

blank
blank

Coca Cola’nın Ödüllü Reklam Kampanyası #bimilyoneden, George Orwell’in Nineteen Eighty-Four Kitabına Yaptığı Göndermeyle Bize İçten İçe Bildiğimiz Şeyi Fısıldıyor: “Big Brother is Watching You!”

Sevgilinizle birlikte olduğunuz şehvet dolu anların porno videosu olarak internette dolaştığını düşünün… Ya da devletinizin, düşüncenizi belirttiğiniz bir pankarttan dolayı hakkınızda yasal işlem başlattığını… Bir duvara grafiti yaptığınız için “devlet malına zarar vermek” suçundan size dava açıldığını düşünün… Coca Cola’nın #bimilyonneden temalı reklam filmi tüm korkularınızı ekranlara taşıyor…

Coca Cola’nın 2012’nin sonbaharında yayınlamaya başladığı reklam kampanyası #bimilyonneden yüksek bütçeli bir iş. Tüm dünyada gösterime giren reklam kampanyası; hemen hemen hepimizin bildiği üzere hayatın ilginç anlarını, eğlenceli zamanlarını, gülümseten detayları güvenlik kameraları eşliğinde gösteriyor. Yaşamın güzelliğini gözler önüne seren reklam, tüm kötülüklere rağmen daha iyi bir dünyaya inanmamızı olanaklı hale getiriyor. Peki, ya reklamın bize sunduğu genel kabuller?

“Güvenlik” kamerasının bize sunduğu mutluluk dünyasını izlediğimiz reklam, George Orwell’in ünlü eseri Nineteen Eighty-Four’u andırıyor. Güvenlik kameralarının kaydettiği görüntülerde yer alan “mutluluk anları”, kameraları gayet olağan bir durummuş gibi içselleştirmemizi sağlıyor ve bizi sürekli izleyen büyük biradere gösterdiğimiz direnci kırıyor. Gözetlenen olmak yıllardır bizi rahatsız eden bir şeyken, #bimilyonneden bize gözetlenmenin mutluluğunu sunuyor. Artık gözetlendiğimizin bilincindeyiz ve bu bizi rahatsız etmiyor, çünkü güvenlik sebebiyle bizi gözetleyen #bimilyonkamera var. Bu bakımdan, devletin yurttaşlarını gözetlediği kameraya güvenlik kamerası adını vermesini oldukça manidar buluyorum. Nitekim, ulusal güvenlik doktrinine göre; halk, suçludur.

Tepemizde kameraların olduğu bir toplumda yaşıyoruz ve evden bakkala gidene kadar bile birçok kamera ekranında yer alıyoruz. Ve tüm bu görüntüler rızanız dışında gerçekleşiyor. Bu kamera görüntülerinin reklamlarda iyi bir şeymiş gibi sunulması, iktidar ve şirketler arasındaki gizli bir işbirliğine işaret ediyor olabilir. Kutu cola ve güvenlik kameraları, birbirinden uzak kavramlar gibi göründüğü halde; Coca Cola’nın internet sitesinde yer alan “Toplum ve Paydaşlarla Bağlılık” başlığı altındaki paragrafın ilk cümlesi uzun mesafeyi kısaltıyor: “ Şirket, içinde çalıştığı toplumlar üzerinde yarattığı etkiyi kabul eder”. Etki, gözetlemeyi olanaklı kılıyor.

Reklamdaki Coca Cola ögelerini reklamın dışında tutarsak; belediyenin, emniyetin, iktidarın reklamı da olabileceğini görebiliriz. 3 farklı güvenlik kamerasını göstererek başlayan reklam, George Orwell’in Nineteen Eighty-Four kitabına yaptığı göndermeyle bize içten içe bildiğimiz şeyi fısıldıyor: “Big Brother is waching you!”.  Reklamın bitiş sahnesinde de çok sayıda güvenlik kamerası görüntülerinin oluşturduğu kolaj, tablonun acıklı durumunu bize gösteriyor: “Dünyanın neresinde olursanız olun, sizi izliyoruz!”

Son olarak; reklamın, belediyenin her boş bulduğu direğe güvenlik kamerası koymasını kolaylaştırdığı söylenebilir. Ya da ben fazla paranoyak düşünüyorum.

Yazar: Umur Burak Ayaz

Leave a Reply

2 comments

  1. blank

    demir

    bence çok iyi bir fikirdi bu kamera olayı. yani olaya farklı yerden bakmak diye ben buna derim

  2. blank

    Erdal Özkeser

    Erdal Özkeser. Pepsi adına bakma tadına bak derken Cocacolaya aslında ne kadar büyük adı olduğu adına bakma tadına bak reklamını fırsata çevirmek lazım , hem adı birde hiçbir zaman asla unutulmaz .syn . Burak başarır ltf dikkate alınız . Saygılar tüm çalışanlara,!’