Çok Meşgul İnsanların Yeni Oyuncağı: Facebook Home!

blank

Ben de tam Facebook’un bir sonraki adımı ne olacak diye bekliyordum ki Facebook Home duyuruldu. Son zamanlarda  kendinden oldukça soğutan Facebook; Duvarım listemde olmayanlara nasıl görünüyor, kapatmıştım?

Feed’imde çıkan bu sayfa önerileri de neyin nesi?

Bu adama ekleme isteği göndermedim yahu neden ekleme onayı geldi ki?

sorularını sordurtup, sadece tüm bilgileri şeffaflaştırmaya yönelik algoritmalarla güvenilirliğini tehlikeye attığı şu sıralarda Facebook Home sıcacık tanıtım videolarıyla gülümsetti.

 

Facebook Home, her nerede olursanız olun size evdeymişsiniz hissini yaratma iddasıyla geliştirilmiş bir mobil aplikasyon. Yani telefonunuzu açtığınız anda Facebook ikonuna dokunmadan tüm feed’i ekranınızda olduğu gibi görüyorsunuz…

Her nereye giderseniz gidin elinizdeki akıllı telefon sizin siber dünyanızın kapılarını aralarken Facebook Home ile bu dünyanın kapıları hep açık…

İlk bakışta vaad edilen daha hızlı foto like etmek, daha hızlı statüs / yer bildirimi yapmak, daha hızlı Facebook Messenger’dan konuşmak ve Facebook ile yapabildiğiniz diğer her şeyi daha hızlı yapmak sanırım.

Facebook Home, hayatta bu kısıtlı zamana çok ihtiyacı olan insanlar için uygun gibi görünse de halihazırda 7 / 24 online yaşayan insanlar için ne kadar hayat kurtarır  bilemiyoruz.

Teknolojinin günümüzde en çok üstünde durduğu kavramlardan biri olan ” kolay erişebilirlik”,  Facebook dahil olmak üzere tüm sosyal ağların birincil önceliği haline geldi. Ama asıl ölümcül kombo: Hem kolay ulaşılabilir hem hızlı olabilmek!

Aksi taktirde MSN Messenger gibi hatta bir zamanların fenomeni ICQ gibi silinip gitmeye mahkumlar.

Bir ironi de tüketim hızını bu ivmelere getirenlerin başını çeken Facebook!

Kendi silahıyla kendini vurmaz birgün umarız.

Leave a Reply

1 comment

  1. blank

    rhan

    Facebook’un ticarileşme sevdası artığı sürece kendi kuyusunu kazmaya devam edecek zuckerberg. Gecenlerde birine mesaj atacaktım 0.52krş ücret istedi, cok cok cok yanlıs bır yol bu. Sonları hayır olsun