Dar Düşünürsen Küresel Boyutta İş Çıkmaz! (Türkiye için Kickstarter Vakti)

blank
blank

An itibariyle yurdum “yaratıcı”sının en büyük problemi dar düşünce kalıplarından sıyrılamamış olması. Sanki her şey Türkiye’nin etrafında dönüyor, tüm dünya bizi izliyormuşçasına “içeride” kalmayı tercih ediyoruz. Bırakalım artık ilginç düşünceleri de yaratıcı gözlerimizi biraz daha küresel boyutta açalım. Sosyal medyaya bakınca ne görüyoruz mesela? Bir dolu siyaset, sanat, kültür, medeniyet ve türlü zeka ürünü işler . Peki neden hiçbiri dünya çapında ses getiremiyor? Neden hemen hiçbiri İngilizce yazılmıyor ya da çevrilmiyor? Evet evet sözüm sana değerli kardeşim! İnternette oradan buradan bulduğun İngilizce özlü sözleri paylaşacağına, fikirlere hayran kalacağına, bir tane de sen ortaya at dünya seni konuşsun.

Senior Stajyer kardeşim zaten bu “global” çapta işler mevzusunu yeterince irdeliyor. Dediklerine tümüyle katılıyorum ve ekliyorum;  peki ya diğer yaratıcı işler? Yani reklam dünyası  dışında sanki çok mu iyi durumdayız? Dünyanın takip ettiği ve yaratıcı işlerin konuşulduğu hangi blogda, hangi sitede haberimiz yapılıyor? Hangi filmimiz uluslararası gişe başarılarına ya da festival başarılarına imza atıyor? Hangi Türk projesi kickstarter‘a damga vurdu, hangi videomuz youtube fenomeni oldu? Tabii ki aklımıza gelen bir iki istisna olabilir ama lütfen dürüst olalım: maalesef söz konusu üretkenlik ve yaratıcılık olduğu zaman kendimiz çalıp kendimiz oynuyoruz.  Peki bu durumun sorumlusu kim? Hadi reklamcılarımız uyarlamacı, sinemacılarımız Yeşilçam hayranı  onları anladık diyelim. Her sektör için muhakkak bir bahane vardır. Peki ya bizler?  Yani bu yazıyı okuyacak kadar dünya algısı açık, araştırmacı ve yaratıcılık peşinde koşan gençler? Bizler ne yapabililyoruz küresel çapta? Maalesef bunun da cevabı koca bir hiç.

Pek çoğunuzun, iyi de bu imkan meselesi dediğiniz duyar gibiyim.  Bir daha düşünelim, gerçekten öyle mi? Daha önce sizlerle paylaştığımız bir kartal videosu vardı;

Bunu yapan bir öğrenciydi ve dünya çapında ses getiren bir iş oldu. Bir öğrenci bile kendi imkanları ile yüz milyonlarca izlenebiliyorsa bunu yapan neden siz olmayasınız? Pek çoğunuz okul için çeşitli projeler tezler hazırlıyor. Neden bizim sinema televizyon okuyan öğrencilerimiz böyle bir ödev yapmıyor? Kimsenin yanlış anlamasını istemem, kendimi ve ekibimi de bu işin içine dahil ediyorum. Dar düşünüyoruz ve ne yazık ki iyi işler çıkartamıyoruz. Bu nedenledir ki fikircok.net ekibi olarak bir takım projeler üzerinde çalışıyoruz. Umarız günü geldiğinde bu projeleri ve sonuçlarını sizlere paylaşabiliriz.

Toparlamak gerekirse, biraz daha küresel çapta düşünüp kopyalayan değil kopya edilen olmamız gerekiyor. Bunu nasıl yapacağımız konusunda ahkam kesmek benim haddim değil. Lakin sonuçta nereye ulaşmalıyız konusunda bir kaç laf edebilirim. Eğer küresel bir başarıdan söz edeceksek;

Kickstarter, indiegogo gibi toplumsal fonlama oluşumlarından birinden ya da tümünden büyük ilgi gören işler çıkarmalıyız ( Bu toplumsal fonlama olayını ayrınıtılı olarak ileride inceleyeceğiz)

-Youtube, vimeo, dailymotion gibi küresel video paylaşım sitelerinde ses getirmeliyiz.

-Sektörünüzün küresel anlamdaki söz sahibi insanları sizden bahsetmeli.

-Tedtalks benzeri oluşumlar sizi konuşmacı olarak çağırmalı.

-Yatırımcılar peşinizden koşmalı.

Yukarıda neden bahsettiğimiz hakkında bir fikriniz yoksa, ya da bu siteleri yeni duyduysanız daha yolunuz çok uzun demektir. Öte yandan bu konuda hayalleriniz varsa, sizi o hayallere taşımak adına bizler de yanınızdayız.

Sağlıcakla kalın

Leave a Reply