“DİJİTAL YÜKSELİŞTE AĞBİİ “

Öncelikle konumuz, ülkemizin dijitalleştiğine en iyi inandıran bankasını bulmak. Şunun altını çizerek belirtmeliyim, en dijital bankayı bulmak değil, en dijital olduğuna en iyi inandıran bankayı bulmak.

Ahhhh Akbank’ın varyaaaaaaaa aaah Akbank’ın….

Yapı Krediiii Türkiye’nin dijital bankasıı.

Enpara nokta com, bankadan güzeli, dındırı dın dıdım. nasıl yaptım ama 😉

Lazer atma bana lazer, İşcep’i indirdin mi?

Bunları okurken içinizden melodik şekilde tekrar ettiyseniz, reklamı hemen hatırladıysanız bu iyiye işarettir. Ve fakat şunu diyebilirsiniz, en dijital olduğunu iddia eden bankalar bunlarla sınırlı değil. (Garanti Bankası’nın Ugi işini buraya almıyorum bile. Sebebini google’a “meet leka” yazarak görebilirsiniz.)

Evet değil.

Ama başta söylemiştim.

Yalan söylüyor olsalar bile yukarıda belirttiğim bankalar en iyi yalan söyleyenlerdir yani.

Şimdi işe koyulalım.

Robotlu filan işte.

Robot meselesi sizce de teknoloji dendiği vakit akıllara hala japonların ASIMO robotunun geldiği ülkemiz için “ıykk yeter” bir durum değil mi? Bu yüzden bu reklam serisine atacağım başlık yukarıda görüldüğü gibi, sakil.

Bu robotun yanına birde Türk delikanlısı koyup o robotu alt ettirmek, robot teknolojisini bile ona yendirtmek filan.

Düşün yani. Ama slogan ve melodi akılda kalıcı, hem de bayağı. Mesela siz de artık Şok Market görünce “şok! daha iyisi yok!” demiyor musunuz?

Yapı Kredi buradan kurtarıyor klişeliğini. Ne diyelim. Hey garyyy.

Gelelim havalimanları billboard reklamcılığı dalında en birinci bankaya !

Adamlar direkt olarak kaleye vuruyorlar topu söz konusu billboard ise. The Best Bank In Turkey yazmışlar. Akbank‘tan bahsediyorum.

Dijitalde iddiaları Kıvanç’lı ve İlker Ayrık’lı, günlük hayattan enstantaneleri zorlama metinlerle reklam formatına sokmaya çalışmalarıyla başlamıştı.

Şu günlerde ise Athena’dan “Yaşamak Var Ya” adlı o harika enerjik parçasını kullanıyorlar. Enerjisi çok yüksek. Günlük hayatta söylenecek güzellikte uyarlanmış.

Sorunları ise şarkının her versiyonunun, akbank sürekli yanında mesajını o kadar güzel verirken uygulamalarının adının neredeyse hiç bir reklamda kullanılmaması. “Akbank hep yanında çünkü çok dijital” diyebilmişler sadece. Ee? Söylesene neden ben, anlatsn brz??

Linkini verdiğim reklamın farklı versiyonları mevcut. Göz atabilirsiniz:

Akbank’ın dijital için olayı, Akbank Direkt App. Uygulamanın adını özellikle sona sakladım App konusunda özellikle isim kullanmamayı tercih etmiş olabilirler ama yine de bu, onların dijitalde var oluşlarını olumsuz etkiliyor.

İşin App noktasında ise en birinci İşCep.

Bana sorarsanız İş Bankası bu ülkenin ilk dijital bankasıdır. En dijital mi? Bence değil, ama ilk.

Nedeni: Allah aşkına atm ne ya ? Onun adı  B A N K A M A T İ K !  Örneğin, Finansbank bankamatiği diyebiliyoruz günlük hayatta. Bu çok ezici bir güç İş Bankası için. Havalı yani.

İş Bankası’nın Mehmet Ali Alabora’lı çok keyifli reklamlarını hatırlarsınız. Güzel işlerdi. Ama bizi şu an ilgilendiren Cem Yılmaz’ın lazer atma mevzusu. Reklamda geçen “Cep telefonun var mı?” sorusu zaten yeterince basit ve bu basitliğin güzel işlenişi sayesinde fazlasıyla etkili. İşCep uygulamasını duymayan kaç kişi kaldı yahu?

Yorumu hafızanızı tazeledikten sonra size bırakıyorum:

Enpara nokta com, Dın dırı dın dıdın.

Enpara.

Ya nasıl anlatsam onlara olan sempatimi ? Lovemark’ım olabilirler. (Şok’tan sonra)

Amaaaaa.

İşte amanın sebebi:

https://www.youtube.com/watch?v=CQ2rfInIaT0

Handikapları zaten baştan aşağı dijital olmaları. Şubeleri yok. Olayları sadece internet. Ama onları hala bir bankanın uygulaması zannedenler var. (Enpara hali hazırda bir Finansbank hizmeti fakat Enpara’yı kendi başına özerk bir internet bankası gibi düşünebilirsiniz, yani yan uygulama değil) Bana kalırsa bu yanılgıda olanların sayısı, işin doğrusunu bilenlerden daha fazla bile olabilir. İzlediğiniz reklam zaten bu problemi anlatma derdinde değil.

Ya siz neden hala gelin tanış olalım modundasınız?

Tamam tanış olmanız lazım, kesinlikle. Ama bir kendini anlat. Sen şu yukarıda bahsettiğim en dijital benim kavgasına tutuşmuş o koca bankaların hepsine, “benim alyuvarlarım piksellerden oluşuyor!” diyebilecek yegane markasın, alemde teksin… Ama atletli pijamalı abiye çay içirince teknolojiden anlamayan kitleyi etkileyemiyoruz artık. Bazı şeyleri kabul etmek lazım hani.

Kanımca Enpara, en dijital olduğu halde, savaşın en yenilmiş tarafı.

Not: Yukarıda yazdığım her cümle, istatistiklerden, rakamlardan, kullanım sayısı, tıklanma bilmemnesi, sağ tıklayıp yeni sekmede açıltması gibi bilgilerden tamamen bağımsız, kendi izlenimlerime bağımlı fikirlerimdir. Yorumlar ise sizindir 🙂

@merterkursun adı altında tüm sosyal mecralarda yukarıda da gördüğünüz gibi kendi kendime sohbet ediyorum.

 

Leave a Reply