DAHA YOĞUN DUYGULARLA HİSSEDİLEN BAŞKA BİR SİREN VAR MIDIR DÜNYA’DA?

Her 10 Kasım’da Atamıza olan özlem ve minnet duygularını yansıtan, duygulara hitap eden reklamlar arasında ciddi bir rekabet oluştu diyebilir miyiz? Size bırakıyorum cevabı. Peki koskoca bir büyükşehir belediyesinin başkanının iletişim ekibinin 10 Kasım için hazırladığı video, daha önce hazırlanmış bir reklamla benzerlik gösterebilir mi? Bizce göstermemeli ama burada göstermiş.

Buna pişti diyoruz. Çakma ya da çalıntı olduğu fikrinde değiliz. Sadece daha iyi araştırma yapılmalı ve daha önce üretilen 10 Kasım işleri teker teker incelenmeliydi, arşiv taraması iyi yapılmamış bu örnekte.

Önce evvel zaman içinde yapılan 10 Kasım filmini izliyoruz;

2018 yılında Volkswagen Doğuş Finans tarafından hazırlanmış. Tüm video stok dolu evet. Ne güzel yapmışlar. Metin etkileyici denilebilir. Yaratıcı mı? Eh. Fakat düşünce ve hareket güzel.

Ekrem Başkanım, sizin adınıza üzgünüm;

İlk bakışta “benzerliği” pek kavrayamamış olanlar var ise ikisini de tekrar izlemelerini tavsiye ederim. 

Metin “yüksek şiddetli bir esinlenme” olmasaydı bile, şahsımca kötü.

Piyano konusuna da değinmek isterim. Ne kadar güzel enstrüman değil mi? Duygulara yürümek için daha iyisi yok. Sanırım piyanonun alternatifi de yok zannediyor birileri ama öyle değil yahu, vallahi değil. Bu iki işte kullanılan müziğin neredeyse notaları bile çok benzer. Aklınıza piyanodan farklı bir şey gelmiyorsa epidemic sounds gibi yerlere bakın biraz kurcalayın en azından. (Belki de gerçekten epidemic sounds’a bakıp bunu bulabilmişlerdir, orasını bilemiyorum)

Bazı işler vardır doğrudan art niyetlidir ve birebir kopyadır (buna karşıyız).

Bazıları vardır, eksik araştırma sebebiyle pişti olunur ve buradaki örnekte bunu anlatıyoruz (bunu eleştiririz).

Bazı işler de vardır ki bilerek, kasten önceki işten esinlenilir ve işin kalitesi biraz daha yukarı çıkarılır. İmamoğlu’nun işi neredeyse böyle olacakmış ama direkten dönmüş (buna ise söz söylemeyiz, iyi yapılırsa takdir ederiz).

Konu esinlemeden açılmışken şu yazıya da göz atın lütfen: Esinlenme ve Fikir Hırsızlığı Arasındaki Fark

Burada İmamoğlu ekibinin düşünceli ve güzel hareketini görüyor fakat puanlarını eksik araştırmadan ötürü kırıyoruz.

Bir daha ki sefere daha çok araştırma yapmalarını tavsiye etmekten başka bir sözümüz yoktur.

Takdir siz kıymetli okuyucularımızındır.

Leave a Reply

2 comments

 1. blank

  İmamoğlu’nu sevmiyorsanız galiba. Sevmeyebilirsiniz veya sözler için biracık benziyor diyebilirsiniz. Ancak, Atatürk üzerinden ve Ekrem İmamoğlu üzerinden prim yapmaya çalışmayın. Çalıntı diyerek haksız ve dayanaksız bir iftira atmadan önce ise DUR BİR DAKİKA… 🙂

  • blank

   Merhabalar. Atatürk, Ekrem İmamoğlu veya bir başka siyasi figür üzerinden prim yapmak veya iftira atmak gibi bir amacımız, niyetimiz söz konusu olamaz. Burada bahsimiz sadece ve doğrudan söz konusu iki video çalışmasıdır. Kişi veya kurumları hedef almadığımız hususunun yazımızda da gayet net olduğunu hatırlatmak isteriz. Biz her zaman olduğu gibi yaratıcılığı ve iletişimi kaleme alırız.

   Fikirçok.net prim yapmaktansa, gördüklerini ve özgünlük sorunu olduğunu düşündüğü işleri eleştirir. Bunu daima daha iyisini beklediği kaynaklar için yapar 🙂

   Yorumunuzun bizim için her zaman değerli olduğunu belirtmek isteriz.