blank

Fabrikadan Halka Reklam Yarışmaları

Son zamanlarda reklam yarışmaları furyası aldı başını gidiyor. Markalar kendilerine logo, afiş, reklam filmi, reklam senaryosu gibi parça parça freelance bazda işler için yarışma düzenliyorlar. Kurumsal kimlik neymiş, reklam kampanyası neymiş bilmeden kendi göbek bağlarını kör bıçakla kesebileceklerini sanıyorlar.

Artık buna ucuza kaçmak mı denir küçük düşünmek mi denir siz karar verin. Son olarak rastladığım bir örneği paylaşmak istiyorum; Bulut inşaat. Önceki işlerine bakıp bakıp gülünesi markamız ve sahibi, sektörle alakası olmayan köşe yazarlarını da yanına almış oturmuş jüri koltuğuna ve “kentsel dönüşüm” hakkında halk çapında bir reklam senaryosu yarışması başlatmışlar.

Senaryoları hamilelerin ve depresyonda olan gençlerin kesinlikle okumamasını tavsiye ederim. Ayrıca bu senaryolar evde tek başına denenmemeli.  Yarışma süreci senaryoların toplanmasıyla başlıyor, ardından halk oylamasıyla ilk 15 belirleniyor ve son olarak o muazzam jüri ilk 5 yarışmacıyı seçiyor.

Birinciye 25 bin TL gibi halk için büyük sektör için küçük meblalar veriliyor. Üstelik dereceye girenlere reklam yazarlığı imkanı ve kursu da cabası. Amaç yaratıcı çalışma ise halk oylaması ne? Yok değilse jüri ne?  Senaryolar eski mahallelerden, kedinin köpeğin başına gelen olaylardan, depremlerden geçilmiyor. Reklam oyuncuları ise tahmin edeceğiniz gibi saçma dizilerin saçma oyuncuları…

Arkadaş! Reklam sizin sandığınız gibi bir senaryodan ibaret değildir. Madem bunu halka yaptırıyorsun, madem bu işler bu kadar basit, firmanı da halk, imece usulü camiden oradan buradan topladığı paralarla kursun! Kendi işinize saygınız yok bari bu sektörü bitirmeyin! Kentsel dönüşüm denen olgu zaten tartışılan ve spekülasyona açık bir şey, siz ve sizin gibi kendini bilmez üç kuruş etmez insanlar bu durumu daha da vahim hale getiriyor. Böyle ipe sapa gelmez yarışmalarla ne halkı oyalayın ne de bizi. Lütfen bu gibi şeylerde yapıcı olmayın yıkıcı olun! Yapmayın böyle şeyler yıkın bunları. Siz yapınca tuvalette yapılan nesneden bir farkı kalmıyor!

Konuk Yazar: Sinan Kars

Leave a Reply

4 comments

 1. blank

  vahap cudi

  sizinle tanışmak istiyorum

 2. blank
 3. blank

  Serhat

  Evet.fikrim var.T.V Donen Reklamlarla ilgili. 200 sloganim 100 Adet te reklam senaryom var nasıl değerlendire bilirim.

 4. blank

  Serhat

  T.V lerde dönen Reklamlarla ilgili 200 e yakın slogan 100 civarındada reklam senaryom var degerlendirmek istiyorum.

  -3