Facebook Graph Search nedir? Ne değildir? Google bu işe bozulur mu sizce?

blank
blank

Çağımızın vebası diyen de var, yüzyılın buluşu da; olmasaydı yaşayamazdık diyen de var, ailemi dağıttı diyen de…

Ama kim ne derse desin önümüzde bir Facebook gerçeği var ve bu gerçek kendi sürekli yenilemek zorunda.  Facebook Graph Search ile artık ilgi alanlarımız ya da merak ettiklerimiz özelinde arama yapıp bu aramaları daha spesifik hallere sokabileceğiz.

Örneğin;

‘’Hangi arkadaşım Müslüm Gürses’i beğeniyor?’’ gibi bir aramayı artık Facebook Graph Search ile yapabilecek olup yaptığımız arama dahilinde kısmi arama sonuçlarına ulaşacağız.. Fotoğraflar, videolar, check-in’ler ve daha bir çok sonuç.

Gelelim yapamayacaklarımıza;

Bilindiği gibi Facebook’un bir gizlilik sözleşmesi var. Yani iznimiz olmadan özelimizi paylaşmıyor sevgili Mark Zuckerberg. En azından biz böyle zannediyoruz.

Bu bağlamda yeni hizmetin çalışma performansı da arkadaşlarımızın paranoya düzeyiyle doğru orantılı bir seviyede ilerleyecek.

Gelelim işin Google cephesine.
Malum Facebook’un sunduğu bu hizmet, Google’ın kanlısı ve en büyük rakibi olan Bing ortaklığı ile sunulacak. Sırf bu yüzden bile Google’ın yerinde olsam işkillenirdim.

Dünyada ve ülkemizde, ‘ben bilmem Google bilir’ anlayışı oldukça yaygın. Bu fani dünyada bir şey aranacaksa o şey Google’da aranır yasası olsaydı herhalde kimse karşı çıkmazdı. İşte bu şartlar altında Facebook’un bir arama hizmeti sunması ise hayli manidar duruyor. Google, kuvvetle muhtemel bunu zaten fark etmiştir.

Ne de olsa ‘search’ dendiği zaman akla Google, Google dendiği zaman akla ‘search’ gelir. Facebook, graph search gibi isminde ‘search’ geçen bir ürün yayınlıyorsa da bunun altında uzun vadeli sağlam planlar vardır diye düşünmeden edemiyor insan.

Ufak bir komplo teorisi de bizden gelsin;

Yıllardır Google’ın gerisinde kalan Bing, acaba Facebook ile düşmanın düşmanı dostumdur mantığı ile hareket edip yeni bir arama motorunun çalışmalarını yapıyor olmasın? Ya da ruhunu Facebook’a satıp ‘bitirelim şu Google’ı’ demiş olabilirler mi? Ne de olsa tek başlarına Google’ı deviremeyeceklerini defalarca kez anladılar.

Sözlerimizi burda bitirelim.

Fikir güzel, uygulama nasıl olacak biz de merakla bekliyoruz.

Sağlıcakla Kalın.

Leave a Reply