Facebook reactions gösteriyor

Konuk Yazar: Rana Sır

blank

Öncelikle ne kadar tatlı oldukları konusunda büyük bir çoğunlukla hemfikir olduğumu düşünüyorum.

turkce-facebook-reactions

Ve ilk tepkiler…

react-4

react-3

react-2

 

 

Tabi  bunlar da yok değil.

react-1

Ha tabi bir de bunlar 🙂 🙂

react-5

Evet Facebook un yeni reactions (ifadeler)  uygulamasından bahsediyorum.

Biraz geç kalınmış ama tam olarak gereken şey diyebileceğimiz yeni bir özellik.

İnsanların sosyal medya kullanırken yaşadıkları en büyük sıkıntılardan biri de kendilerini  yeterince net ifade edemeyişleriydi sanırım. Evet bir klavye kahramanlığı sendromumuz var elbet ama bu bile insanları yazarken üşendirip , vazgeçirecek kadar uzun olabiliyor bazen. Malumumuz okumayı, yazmayı tercih edenler listesinde üst sıralarda değiliz 🙂

Kaldı ki okusak da yazsak da bazen facebook da  bir şeylere yorum yazmak posta vereceğimiz tepki için geç kalmış olabiliyor. Örn: çok şaşırdığımız bir paylaşım için yorum yazmaktan daha acele cevaplara ihtiyaç duyabiliriz, ya da heyecanlandığımız bir fotoğraf için…

Facebook da bunu sezmiş olacak ki, bunu nasıl daha kolay hale getirilebiliriz, diye düşünmüş, yeni mi yeni, şirin mi şirin suratçıklarla güzel bir ikramda bulundu bize.

Zaman zaman benim hissettiğim şöyle bir durum da var ki(eminim yalnız değilim) : bir posta yorum yazmak fazla gelirken, yalnızca beğenmekle de eksik hissedersiniz.  Bir fotoğrafa “aman tanrım muhteşem” diye yorum yazmak size abartılı gelebilir ama, artık oraya bir kalpçik bırakmak bir çoğumuzun tercihi olacaktır.

Yanisi kendimizi ifade ederken net olmaya biraz daha yakın ve verilmesi daha kolay tepkilerimiz var artık.

Bunun yanı sıra İnstagram, Scorp, Twitter gibi mecralardan daha önce var olmuş, ve bunlarla savaşmak zorunda kalan Facebook kendi PR ını da başarıyla gerçekleştirmiş bulundu.

Yeniden merak uyandırmayı, kullanıcıları tarafından daha aktif kullanılmayı başardı muhtemelen.

Az önce de dediğim gibi geç kalınmış bir uygulama. Ya da zamanı beklenilmiş diyebiliriz sanırım.

Şöyle ki: Facebook  yeni reactions (tepkiler) uygulamasını kullanıma sunmak için Canvas uygulamasını gözetmiş olabilir.  Reactions uygulaması Canvas uygulamasıyla hemen hemen eş zamanlı olarak kullanıma sunulmuştur.

Peki Facebook Canvas nedir?

Facebook insanlara tam ekranlı ve kapsamlı bir mobil reklam deneyimi yaşatan, Haber Kaynağı’ndaki reklama dokunulunca reklamı anında yükleyen yeni ürünü Canvas’ı küresel olarak kullanıma sunduğunu duyurdu.

Yani Canvas yeni bir reklam uygulaması. Reklama daha kolay ulaşabileceğiniz, facebook bağlantınızı kaybetmeden reklamı inceleyebileceğiniz bir uygulama.

Facebook’ a gömülü bir uygulama olduğu için bağlantı ve yüklenme hızının standart mobil sitelere nazaran daha kaliteli olduğu söyleniyor.

Türkiye de de kullanılmaya başlanan uygulamanın  ilk kullanıcılarından biri de Vodafone Türkiye.

vd

Peki reactions uygulamasını Canvas uygulamasıyla paralel zamanlamasının sebebi nedir ?

Facebook Canvas uygulamasına reklam veren ajanslar, kurumlar her reklamveren gibi fazla kullanıcıya, sonucunda da en fazla tüketiciye ulaşmayı hedefler.

Bunu hedeflerken de kullanıcılarının verilen reklam, kampanya ürünle ilgili ne düşündüğü bilmek ister. Daha öncesinde, reklamverenin Facebook reklamlarından aldığı geri dönüşler izlenme, beğeni, yorum ve paylaşım sayılarıyla alınıyordu.

Şimdiyse bunların yanı sıra daha hızlı, kolay ve farklı olan şirin ifadelerimiz var.

Kaldı ki yukarıda da söylediğim gibi yazmak, çizmek bir de bunları okuyup değerlendirmek uzun iş.

Reactions uygulaması reklamverenlere daha aktif bir tüketici kitlesi kazandırırken, reklamının sonucuna dair kanıya da daha hızlı varıyor.

Reklamveren kampanyasını daha fazla insan üzerinde deneyimleme fırsatı buluyor.

Facebook belli aralıklarla sıkıcılaşan kendini daha eğlenceli hale getirirken, reklamverenlere kampanyalarını ve kitlelerini deneyimleme fırsatı sundu.

Konuk Yazar: Rana Sır

Leave a Reply

1 comment

  1. blank

    Vintage ADS

    Bakalım diğer sosyal medya yöneticileri bu atak karşısında ne yapacak?