Konuk Yazar: Rana Sır blank

Sosyal medya platformunun belki de en iyi çıkışını yapan, yabana da atılmayacak bir liderlik vasfı taşıyan isimdir Facebook. ( Bu, işin bencesi).

Gel gör ki zamanla Twitter idi, İnstagram idi, şimdi bir de Snapchat pazarı karıştırıp, işi rekabete sürükleyeceklerini çok net ifade etti.

Lakin Facebook bu yarışta rakiplerini göz ardı etmezken, önce kendiyle mücadele ediyor.

Çok da uzun olmayan bir zaman önce CANVAS uygulamasıyla (detay isteyenler için  https://www.facebook.com/business/help/183469315334462) getirdiği kullanım kolaylığının ardından bir de reklam uygulamasına el atmaya karar vermişti.

Bugün birçoğumuzun kullandığı reklam engelleme sistemini engelleyeceğini duyuran Facebook, aslında insanların her reklamdan rahatsız olmadığını savundu.

İnsanlara istedikleri alanda reklam görme seçeneği sunacak olan Facebook, reklamdan ziyade insanlara ne arıyorlarsa onu gösterdiğini söylüyordu.

Size reklam görmek istediğiniz alanları, konuları tüm detaylarıyla soran ve yönlendirmeniz doğrultusunda reklam içeriğini sizinle paylaşan bir sistem.

Bugün arkadaşlarınızın faaliyetleri dışında gündemi de takip etmek için haber kaynağı olarak kullanılan Facebook, bu yeniliğiyle de ilgi alanlarınıza dair son haberleri alabileceğiniz bir site halini alıyordu.

Örneğin; size sunulan seçenekler arasından seyahat reklamlarını almak istediğinizi belirtiyorsunuz ve artık seyahat planı yaparken inceleyeceğin siteler arasına Facebook’ u da ekliyorsun.

Reklam engelleyen uygulamaların bilgisayarlardan sonra cep telefonlarına da girmesiyle reklam yatırımlarını gözden geçiren ve paniğe kapılan reklam verenler için yeni bir umut ışığı demek aslında bu. Ve hatta eskisine nazaran daha güvenilir bir yol.

 Şöyle düşünelim; marka, kurum her neyse… Kime, neye reklam verdiğini, gerçekten izlenip izlenmediğini, tüketicinin bunu ne kadar merak ettiğini bilmek ister.

Tabi daha önceleri de reklamı kime izletmeye çalıştığını biliyordu fakat tüketici reklama gözünün ucuyla mı bakıyor yoksa parmağının ucuyla ‘skip ad’ mi yapıyor bilemiyordu.

Facebook’ un reklam güncellemesinden sonra ise kendi belirlediği hedef kitle içerisinden reklamlarını görmeyi kabul eden tüketiciye ulaşma şansı oluştu.

Yani bir tarafta izlenme ihtimaliniz olan siteler, diğer yanda sizi görmek istediklerini dile getiren tüketicilerin olduğu Facebook.

Diğer siteler hala sosyal paylaşım kategorisindeyken Facebook yelpazesini genişletmek için çalışıyor.

Tabi bu da kaçınılmaz olarak Facebook için rekabette bir adım ileri demek oluyor. Sonuçta gelirinin çoğunu reklamlardan kazanan bir yapıdan bahsediyoruz.

E bu kadar hamleyi de “canım kullanıcılarım istediği reklamı görsün” diyerek yapmamıştır. 🙂

Ancaaaaaaaak!

Adblock, Ublock Origin gibi reklam engelleyiciler hikâyenin çok da uzun sürmeyeceğini, Facebook reklamlarını da engelleyebileceklerini, geliştirebileceği taktikler üzerine çalıştıklarını söyledi ve Facebook’ a “el mi yaman bey mi” dedi, meydan okudu.

Lakin Facebook iddiasından henüz vazgeçmiş değil.

Anlayacağınız kısa süre içinde, fazlaca karşı atağa şahit olan maçın kazananı henüz belli değil gibi.

Biz de zamanla göreceğiz bakalım, Facebook mu yamanmış o block şu block mu?

Konuk Yazar: Rana Sır

Leave a Reply