Gün geçmiyor ki ülkemizde sahneye çıkan bir reklam daha deniz aşırı ülkelerden devşirilip önümüze servis edilmesin. (belki edilmemiştir, biz yanlış anlamışızdır.)

Muhtemelen Kanada’daki  iş daha önce yapıldı. Neden derseniz; tasarımı, işçiliği vs. Lipton’cuğumuzun işinden bir hayli fazla iyi ki zaten adsoftheworld forumunda da 2 hafta önce yayınlanmış.

Sizin de malumunuz bu blog üzerinde yaptığım eleştirileri de eleştiren bir güruh var ve onların benim sunduğum tezlere karşı geliştirdikleri antitezler hep ortak aklın varlığını savunmaktan ibaret oluyor. Yahu tamam, ortak akıl vardır, dünyanın iki farklı yerinde yaşayan iki farklı yaratıcı aynı fikri bulup uygulayabilir. Lakin bu ortak akıl denen meret NEDENSE bizim ülkemizde hep sonradan işliyor. Gün gelir de bizim yaptığımızın işin üstüne farklı bir ülkeden bir benzerini görürsek ortak akla inanırım dersem de siz inanmayın. Bu sefer de onlar bizden çakmış olur 🙂

(Sözün özü, Fikirçok.net’te dillendirilen hiçbir iddia, iftira atmak ya da ajansların itibarlarına gölge düşürmek amacıyla değil, aksine bu ajanslar ya da kurumlar tarafından mağdur edilmiş kişilerin sesini duyurabilmeleri adına gazetecilik ilkeleri gözetilerek yapılmaktadır. Basın özürlüğü nezdinde ve haberin yayılma-duyurulma ilkeleri çerçevesinde bize farklı kaynaklardan ulaşan bilgileri sitemizde yayınlayıp mağdurun sesini duyurmaktan başka bir amacımız yoktur. Var olan bir vakanın duyurulması görevini üstlenmekteyiz. Kurumların itibalarını zedelemeye yönelik herhangi bir amacımız olmadığı gibi Fikirçok.net dışında paylaşılan hiçbir yorum ve yazı bizi bağlamaz.)

Bakınız efendim;

İlk örnek Kanada’dan. Basit bir su parkı için yapılmış şirin bir iş. (Ajans: Lg2, Kanada)

1

2.örnek ise elbette ki ülkemizden. Lipton‘dan. Uzun süren yumuşak içim.

lipton uzun süren yumuşak içim

Leave a Reply

8 comments

 1. blank

  marilynad

  Bu çok bariz….

 2. blank

  sarp

  Hacılar kusura bakmayın da bunlara çakma denmez, esinlenme denir.

 3. blank

  sarp

  çakma TBWA’nın yaptığına denir.

 4. blank
 5. blank

  moşe

  şimdi tbwa direkt olarak koymuş çocuğu da Lipton da çok masum değil hani… esinlenme ile çakma arasında gelip gitmişler diyebiliriz.

  Bu yüzden oyum Sarp -1 🙂

 6. blank

  Sana ne!

  Biraz mantıklı düşünen insan, çakmanın nerede olduğunu bulmaya çalışır ama bulamaz. Çünkü yok.

 7. blank
 8. blank

  bilen

  birincisi bu bir matematik. bundan çaktıysan bunu yapmazsın. aynı şekilde sadece metinden oluşan looooong yazan durex işi de aynı matematik ürünü, ya da navigasyon cihazlarının yaptığı uzayıp giden yollar da. zevki anlatmak için basit matematik bir metaforu kullandı diye çakma olması çok anlamsız. formülleri aynı ama concept’in kırmızıda yaptığı gibi vazonun rengini açısını aynı tutmalı bir iş ya da tb’cilerin utanmadan soktukları kanukte işi gibi değil. uzun süren zevki göstermek için yapabileceğiniz bir iş. haksızlık olduğunu düşünüyorum (ki yapan ne düşündü, nereden aklına geldi bilmiyorum.)