Gelişine Çakanlar #7: Dur Behance’den bi fikir çakıp çıkayım! (TBWA&Kırmızı Ödülleri)

blank

Bu fikir TBWA‘de kimden çıktıysa, TBWA‘in IT departmanını göreve çağırıyorum.  Acil olarak BEHANCE’i bloklayın beyler.  Yoksa sizinkiler bulmuşlar damarı…

”Dün yine fikir düşünüyoruz, girdik Behance’e çaktık çıktık.” kafasıyla hazırlanmış bir iş daha. Hem de TBWA’den. Olum siz yapmayın, büyük ajanssınız, içim acıyor 🙁

(İşin yaratıcısı olan Servet Kesmen ile de bizzat görüştüm. Kendisi de oldukça üzgün olduğunu ve gerekli ikazları ajansa iletmesine rağmen kendisinin dikkate bile alınmadığını belirtti. Şu an taraflar arasında bir hukuki süreç olduğunu da belirtmekte fayda görüyoruz.)

(Sözün özü, Fikirçok.net’te dillendirilen hiçbir iddia, iftira atmak ya da ajansların itibarlarına gölge düşürmek amacıyla değil, aksine bu ajanslar ya da kurumlar tarafından mağdur edilmiş kişilerin sesini duyurabilmeleri adına gazetecilik ilkeleri gözetilerek yapılmaktadır. Basın özürlüğü nezdinde ve haberin yayılma-duyurulma ilkeleri çerçevesinde bize farklı kaynaklardan ulaşan bilgileri sitemizde yayınlayıp mağdurun sesini duyurmaktan başka bir amacımız yoktur. Var olan bir vakanın duyurulması görevini üstlenmekteyiz. Kurumların itibalarını zedelemeye yönelik herhangi bir amacımız olmadığı gibi Fikirçok.net dışında paylaşılan hiçbir yorum ve yazı bizi bağlamaz.)

Orjinal İş

Servet Kesmen (@servetkesmen) | Freelance Graphic Designer | Mart, 2014

https://www.behance.net/gallery/15678075/Self-Promotion

1111

Kırmızı Ödülleri | TBWA İstanbul | Nisan, 2015

333

Leave a Reply

11 comments

 1. blank

  selin

  snra bunlar okul okul gezip yaraticiliktan dem vuracaklar ya işte ona üzuluyorum kuzum.. bi de TBWA in kapisinda yatıp staja alınmak için yalvardıgım o gunlere

 2. blank
 3. blank
 4. blank

  Muzaffer KESKİN

  Sessiz kalmayı tercih ediyor 🙂 bir de çıkıp’ta “çaldım ama sor bakayım niye çaldım” derse hiç şaşırmam, insanların emeklerini, fikirleri çalmak son derece olağan karşılanıyor bu ülkede.

 5. blank

  mustafa turgut

  işin sahibi neden dava açmıyor?
  Meslek örgütleri uyuyor mu?

 6. blank

  Faruk ÇAĞLA

  Çakma olur mu hiç; konsept aynı, boyalar aynı… ama adam aynı adam değil, neresi çakma?!!

 7. blank
 8. blank

  Yiğt selam,

  Yanılıyorsun. Elbette dünyada birçok örneği vardır. Mesela: https://www.behance.net/gallery/19141073/Gazeta-mercantil

  Ama TBWA’in işi teknik olarak sadece kafaya boya dökme değil ”KAFAYA CMYK BOYA DÖKME FİKRİDİR” sadece teknik alınsaydı bu çakma olmazdı, o zaman sen haklı olurdun.

  Ayrıca mağdur olan arkadaşın işi daha önce TBWA’deki bu kişiler tarafından görülmüş. Olayın hukuki boyutu da devam ediyor ayrıca.

  Bilgine.

 9. blank
 10. blank

  Mücahit

  ayıp ulan! Let the kan davası begin!!

 11. blank

  copen

  çak çak da çaktığın işe-adama da saygı duy ! hakkını hukukunu ver – öncesinde izin al fikrini sor – sürekli olarak ekibe katmasanda en azından ilan edebilecek kadar güçlü ol – kendini ve etik anlayışını kurtarabilecek kadar ilan et… Deki bu projede faydalandık / ne bilim kaynak kullandık / beraber calıştık… Aslında sorun sektorun baba koltuklarında oturanların şeresizliğinden değil bilgisizliğinden/saygısızlığından/usta çırak jargonunu bilmemesinden/mesleğin isminin çekiciliğinden yani ismi çekici içi boş olsa ne olur ….
  Hadi diyelim hiç biri yok sende çakmanında – fikir hırsızlığınında bir adabı var be birebir yapılırmı??? imitasyon