blank

Bir düşünelim, gezegende yer alan en hareketli coğrafyaların tam ortasında, her köşesi buram buram eksantriklik kokan, dört bir tarafından her an bambaşka bir gündem tomurcuğu fışkıran verimli topraklarla kaplı, insanı pratik zekanın en benzersiz örneklerini yaratan, timeline’ında gündemi en hızlı değişen twitter kullanıcılarının olduğu bir ülke.

“İstikrar” konusuna pek bir önem veren yurdum insanı internet aleminde fenomensiz kalamıyor artık. Baktık 2 gün ortalık durgunlaştı hemen bir playboy güzeline “Türkçen yog mu” diye sorabilecek kadar zeki, çevik, ahlaklı sprinter marketingçiler var bu topraklarda.

E real-time marketing diye bir şey var bu gezegende. Bu gezegende’de yukarıda bahsettiğim niteliklerde bir adet üç tarafı real time acayiplik dolu ülkemiz mevcut. Evet üç tarafı çünkü, dördüncü tarafı Cafer Lalek ve Amanda Cerny’ye tahsis ediyorum. Virallerini mümkünse az ötede herhangi bir ürüne bağlayabilirlerse sevineceğim, sevineceğiz.

18.10.2016 tarihi yine önceki günlerden farklı bir gün olmayacak kadar farklı idi. O kadar birbirinden farklı günü ardı ardına yaşayarak bu durumun artık normalleştiği, zifiri bir cümbüş içinde karadeliğe doğru halay çekerek ilerleyen ülkemde yazılan, saykodelik türk sanat müziği duayeni Madonna’nın adının verildiği o roman, bir acayip kanalda bir acayip şahsiyetler grubunun diline *pelesenk oldu bu tarihte.

Bkz: Pelesenk bir tür yapıştırıcı özellikli ağaç reçinesidir bildiğiniz üzere. Odunda olur bu pelesenk. (Bu son cümleyi gereksiz bilgi olarak algılayanlar yazıyı okumaya devam etmeyebilirler)

Devam edeyim ben kalanlarla.

Tüm yazdıklarımı bir düşündüğünüzde, adına gerçek zamanlı pazarlama mı dersiniz yoksa real time pazarlama mı dersiniz bilemem ama yazının başlığını şimdi hepimiz idrak ettik gibi bence.

Fikirçok.net’te gelişine çakanlarımız olduğu gibi, ağları delerek hedefi vuran goller, alkışlananlar da var. Olumsuz eleştiri makinesi değiliz yani he.

Size, tüm yazdıklarım ışığında son günlerde görebileceğinize pek de umudunuzun olmadığını bildiğim kalitede bir real time pazarlama örneğini taktim ediyorum. Bu örnekte aşırı bir yaratıcılık bulamayabilirsiniz fakat işin gerçekten gerçek zamanlı oluşu ve bir nevi traji-komedi yetisine sahip olması beni etkiledi. Real time işler her zaman en doğru, en etkili işler olmaya mecburdurlar, kötülerinin olma ihtimali çok düşüktür.

Unutmayalım, pazarlama bir sanattır, bazen sanat eserleri öylece izlenmeli, incelenmelidir.

Tadını çıkarın 😉

Nerden çıktı bu Kürk Mantolu Madonno virali diyenler şu video’yu izleyebilir, çileden çıkabilirler:

Şu da D&R’ın harika golü:

ad

Leave a Reply