Girişimcilerin Sözüne Kanmayın! [İçinizdeki Sesi Dinleyin]

blank
blank

Yine provokatif bir başlık atmışım, ama mecburum. Zira ben “girişimcilere bilmem kaç tavsiye” tadında tavsiye yazıları yazmak yerine, onları biraz daha ayakları yere basan ve gerçeklerle yüzleşen bir konuma
taşımayı kendime görev edindim…
Girişimci ruhunuz varsa zaten kimse sizi yolunuzdan alıkoyamaz. Benim yapmaya çalıştığım sizleri yolunuzdan saptırmak değil, bilakis sizleri bu zorlu yola daha hazırlıklı çıkmanız doğrultusunda uyarmak. Ama maalesef ki tarihi kazananlar yazıyor ve bu nedenle belli başarılara imza atmış “ünlü”  girişimcilerin yüreklendirici ve “gaza getirici” başarı öyküleri sizler üzerinde çok daha etkili oluyor. Neyse biz konumuza dönecek olursak, bu hafta sizlerle bir “başarı hikayesi” dinlerken nelere inanıp nelere inanmamanız gerektiğini ve bu hikayelerden çıkarmamız gereken dersleri paylaşmaya çalışacağım.

Bize sürekli başarılarından bahseden bu insanlar bir şekilde bize “başarı uzmanı” veya “doğruyu” bilen kişi gibi lanse edilmektedir. Yani bir şekilde x sektöründe bir e-girişimi olan başarılı bir iş adamının girişimcilik konusunda senden benden daha fazla şey bildiğini kim nereden çıkarmış? Tamam adam başarılı, belki sektöründe Türkiye’nin lider e-girişimi ama bu onun benden daha tecrübeli bir girişimci olduğunu göstermez. Örneğin ben irili ufaklı 5 girişimi hayata geçirmişim ve bunların üçü batmış ikisi de orta ölçekli bir konumda ilerliyor. Şimdi sizce bu Türkiye’nin lider firmasının girişimcisi mi yoksa ben mi?Hangimiz girişimcilik konusunda daha deneyimliyiz? Kendimden örnek verdiğime bakmayın, misal olsun diye söyledim. Bu bir başkası da olabilir. Burada temel sorun, bizlerin ve tüm ekosistemin bu insanlara girişimcilik konusunda bir otorite gibi davranmaları.

İyi hoş anlatıyorsun Aykan kardeş, ama şimdi “girişimcilik zirvesine seni mi çağıralım konuşmacı olarak?” dediğinizi duyar gibiyim. Tabi ki beni çağırmayacaksınız ama Nevzat Aydın’ı çağırdığınızda, gıda sektöründe bir girişim nasıl olur, ne gibi sorunlar vardır, nelere dikkat edilmelidir gibi alanlarda ve dolayısıyla uzmanlığı ile ilgili bir konuşma yapmasını beklemelisiniz. Benim tekstil ile ilgili girişimimde yemeksepeti.com gibi Türkiye’nin ve hatta dünyanın en iyi e-girişimlerinden birisinin kurucusu Nevzat Aydın’ın ne gibi bir faydası olabilir? Elbette faydalı olacağı alanlar olacaktır ama O, gıda girişimleri dışında, herhangi bir girişimcilik uzmanı değildir. Bu arada Nevzat Bey’in isimini çok kullandık, kendisinin affına sığınıyoruz. Kendisini şahsen  yakından takip ederim ve çok başarılı bulurum. Türkiye’nin en başarılı e-girişimcilerinden biridir, kimse farklı bir algıya girmesin.

Sanırım kafama takılan hususu sizlere anlatabilmişimdir. Az sonra vereceğim iki örnek ile bu tespitimin doğruluğunu da sizlerin taktirine bırakacağım. İlk örneğimiz Apple İpad cihazlarıyla ilgili. Sektörün şöhreti yerinde pek çok girişimcisinin daha 2011 yılının başında, Apple Türkiye distribütörü Bilkom’un yetkililerine ” işiniz zor bu sefer, klavyesiz faresiz bilgisayarı kim ne yapsın” diye ifadelerde bulunduğu ve bazı Bilkom yetkililerinin de “gerçekten öyle, kucağımızda bir bomba. Bakalım nasıl satacağız bunca ipad’i” şeklinde cevap verdiği bir sohbet esnasında öğrendim. Yani düşünün, bundan sadece 2 yıl önce Apple İpad cihazını siz tasarlasaydınız ve bu “ünlü” girişimci ve trend uzmanlarına danışsaydınız muhtemelen size tek kuruş yatırım yapmayacaklardı. Bu cihaz satmaz diyeceklerdi.Peki neden? Çünkü onlar kendi işlerinin uzmanı, hangi girişimin iyi girişim olduğunu değerlendirme uzmanı değil.

İkinci örneğim ise ünlü sosyal paylaşım sitesi Twitter ile ilgili. Düşünsenize sosyal medya denilen ve Facebook ve Youtube gibi her geçen gün multimedya yönlerinin  ağırlığını artıran bir ortamda, insanlar 3G cihazlarla telekonferanslar yaparken, GPS tabanlı hizmeterle her an nerede olduğuna kadar paylaşımlar yaparken siz çıkıp “sadece 140 karakter” ile sınırlı ve neredeyse hiç mutimedya öğe kullanmadan bir sosyal paylaşım platformu kuracaksınız ve bu platform dünyada milyonlarca kişiye ulaşacak. Bu yazdıklarımı 5 sene önce birine söyleseydiniz size deli derlerdi ve yatırımcılar sizi kapılarında sokmazlardı. İşte bu nedenle siz başkalarının sözüne kanmayın, inandığınızdan şaşmayın.

Saygılar.

Leave a Reply

2 comments

  1. blank

    entreprenuerafdsdfsak

    Para kimdeyse süleyman odur aykan bey. Önüne gelen girişimci bu ülkede ya da sosyal medya uzmanı.

  2. blank

    Aykan Balık

    Aynen öyle, işte bu nedenle gerçekleri paylaşalım istedik.