blank

Son sınıf reklamcılık öğrencisi olarak hala unutamadığım ‘efsane işlerin’ başında gelir gittigidiyor.com’un viral kampanyası. Her ne kadar üniversiteye yeni başladığım yıllara denk gelse de, beni WOW seanslarımdan kaldırıp WOM’un derin dünyalarına alıp götürmüştü bu iş. Temmuz 2009’da başlayan kampanya, o zaman daha 1.sınıf olan bizleri sadece, ‘aa kıza bak, nasıl da kızmış sevgilisine’  moduna sokmuştu. Okkalı bir viral olduğunu hiçbirimiz anlamamıştık. Size bu kampanyanın detaylarını anlatmayacağım. Zaten bilen biliyordur, bilmeyenler ise Google amcadan yardım alabilir. Tüm bloglarda fazlasıyla yazılıp çizildi zaten…

Benim takıldığım nokta ise bambaşka. Gittigidiyor.com, bu kampanyayı yapmadan tam 3 yıl önce, 20 yaşındaki bir genç, gg üzerinden ‘Bilkentliden kullanılmış tanga‘ diye bir ilan açarak ülke gündemini değiştirmişti hatırlarsınız. O kadar büyük bir farkındalık yaratıp hepimize istisnasız mindfuck yaşatan bu tanga olayı, Gökmen Özdenak’ın tabiriyle ‘pornografik’ rakamlar teklif edilerek satın alınmak istendi kanı kaynayan kişiler tarafından.  İnternette yarattığı etki ise muazzamdı. Seks gerçekten sattırır mı sorusunu bir kenara itip ‘seks olmazsa insan olmaz’ içgörüsüne öyle bir parmak basmıştı ki ortaya çıkan durum milyon dolarlık kampanyaların bile çoğu zaman erişemeyeceği boyutlara ulaştı.

Fikir çok basitti. Zaten yıllar önce merhum Sigmund Freud bunun üzerine cilt cilt kitaplar yazmıştı. Cinsellik, bastırılmış duygular, sapıklık derecesine giden dürtüler ve tüm bunların toplandığı tek yaratık olan ‘insan.’

Gerçekten çok iyi fikirdi. Allah çarşına pazar versin diyerek boşuna dememiş atalarımız. Senin çarşında tanga satan Bilkentli varsa pazarında oldukça bol olur elbet:)

Bundan 3 yıl sonra ise ne tesadüftür ki ‘eski sevgiliye kapak’ adı altında Fulya isimli bir kız çıktı ve kendisini aldatan sevgilisinin ona hediye ettiği şeyleri site üzerinden satmaya başladı ve viral kampanyamız başlamış oldu. Kimsenin darılıp gücenmesini istemem ama yapılan bu iş büyük ölçüde Bilkentliden kullanılmış tangayı hatırlattı bana. Her yerde, ‘zor bir brief aldık, uzun brainstormingler sonucunda bu fikri bulduk’ gibi karizmatik röportajlarla ünlerine ün katan reklamcılara ve kurumsalına bir sorum var şimdi; tanga olayından sonra 3 sene nasıl sabrettiniz?

Nasıl bir sabırdır sizinki? Ben olsam bu kadar bekleyemezdim doğrusu. 🙂 ”Hadi çocuklar, yapalım artık şu işi!”

Daha önce denenmiş, yapılmış ve sonuçları muazzam seviyelere ulaşmış bir fikrin sadece profesyonel ellerce güncellenmiş şekliydi gg’nin bu kampanyası. Ama sonuç olarak gg’nin yaptığı kampanyanın başarısını yahut güzelliğine gölge düşürmüyor bu durum. Ülkemizde yapılan en iyi viral kampanyalardan biri olarak tarihe çoktan geçti bile bence. (Bilkentli arkadaşa selam ederek tabii)

Herkes keşke böyle güzel güzel feyz alsa, güzel güzel esinlense derim ben. Benim gibi eleştiri mahiyetinde düşüncelerini dile getirenler bile saygı duyarak yaparlar bunu, yıllar geçse bile…

Ana film

Case Study

WOW: World of Warcraft

WOM: Word of Mouth

Leave a Reply

3 comments

 1. blank

  Senior Stajyer

  Ben yazacaktım ama sen yazmışsın. Abi ilham falan değil bence bu, niye kibar davranıyorsun? Bildiğin sabretmişler, beklemişler ve patlatmışlar işi.

 2. blank

  Senior Stajyer

  Bu işi eBay’in İspanya’daki viralinden uyarlamışlar. O zaman bambaşka bir hal alıyor durum. (bilgi için Eren Alphan’a teşekkürler)

 3. blank

  Cem Etyemez

  WOM: Word Of Mouth : )