Görüntüye Giren ”Şey” Furyası | Tvyo > Ofix.com > Baydöner | Eleştiri yazısı

blank
blank

Ne de çok seviyoruz değil mi insan uzuvlarını kullanarak komiklikler yapmayı? Türk kültürünün temelinde yer alan bu esaslı metaforların, reklamcılık anlayışımızı da domine etmesine şaşmamalı.

Pandik/Nanik ekolüyle büyüyen Türk gençliği, ileride reklam yazarı/üreticisi olunca da illa ki elli kollu fikirlere bel bağlıyor ve bu gibi şeylerin komik olabileceğine inanıyor. Burada Baydöner reklamları ”elli kollu” gibi durmasa da temelinde yatan anlayışın aslen bu olduğunu düşünüyorum. Biraz daha farklılaşarak devam ettirilmek istenen bu ekol, özünde TVYO’nun başarıyla uyguladığı akabinde ise Ofix’in dört elle sarıldığı; ”görüntüye bir şey” girsin felsefesinin devamın niteliğinde.

Aslında olayı bi’ tık daha öteye taşıyıp meselenin ”el ya da kol” olmadığını, temelinde yatan anlayışın ”girdi, çıktı” metaforu olduğunu söyleyebilirsiniz. Biz Türklerin, girmeli çıkmalı ve hatta sokup çıkarmalı şeylere bayıldığını biliyoruz ki kullandığımız lisanda da birçok güzide söz öbeği mevcut bu fiillerle ilgili.

Sonuç olarak fikrin çıkış aşamasını düşündüğümüzde;

Tam bu esnada görüntüye bir el girer, bir kol girer… diyaloglarının yaşandığı ve yaşanmaya devam edeceği gerçeği değişmeyecek sektörümüzde.

Siz ister el/kol kısmından yakalayın ister girip/çıkmak kısmından… Sonuç olarak hala birbirini taklit eden işler üretiyoruz.

TVYO REKLAMLARI

OFİX.COM REKLAMLARI

BAYDÖNER REKLAMLARI

Leave a Reply

2 comments

 1. blank

  Kerim

  Değişik bir bakış açısı. Yazıyı okuduktan sonra ofix reklamlarının tvyo’dan esinlendiğini düşünüyorum. Ajans kurbanı da olmuş olabilirler…

  Geçmiş olsun.

 2. blank

  kerim'e cevap

  Topu ajansa atmak hksızlık olur. Fikir bence de tvyo’nun aynısı ama suç her zaman ortaktır 🙂 Tecrübeyle sabit.