Grafik Tasarımcı Çizim Yapmayı Bilmeli Midir? 

Burada sizi acı bir gerçekle baş başa bırakıyorum. Benim cevabım evet, bilmelidir olacak. “Nasıl yahu ben Photoshop’ta bir sürü şey yapıyorum, ajanslara da baktım ben hem çizim olmadan da bir sürü iş çıkıyor işte” dediğinizi duyar gibiyim. Hemen celallenmeye gerek yok, ya da her şeyden vazgeçmeye…

Bildiğiniz gibi son  10 yılı saymazsak ( aslında sene 2013 oldu hadi yuvarlayıp 20 diyelim) bir şeyler tasarlamak tamamen kağıt üzerinde gerçekleşen bir el beceresiydi. Steve Jobs ve Bill Gates amcalarımız ( ve arkadaşları ) sağolsunlar bize öyle kolaylıklar, öyle numaralar sundular ki birden her şey bilgisayarlar üzerinden yapılmaya başlandı. İnternetti, sosyal medyaydı onlara girmiyorum şu an içinden çıkamayız. Velhasıl kelam öyle bir şey oldu ki, her fotoğraf makinesini eline alan vatandaş Facebook hesabında nasıl “Zırt Vırtgeloğulları Photography”  albümü açabiliyorsa, azıcık Photoshop ve azıcık Dreamweaver bilen vatandaşlarımız da tasarımcı oluverdi.  Yani şu da bir tasarım nihayetinde değil mi?

ax

 

Hakkını verelim şimdi…

Bunu çizime nasıl bağlayacaksın derseniz inanın ben de bilmiyorum nasıl bağlayacağımı. Ama gelmek istediğim nokta şu:

Bizler, sen, ben, o, şu artık her kimsek kaliteli ve işlevsel çalışmalara yönelmeliyiz. Ve bu açıdan çizim bilmenin bize sağlayacağı bir çok artı var. Ne mi bunlar? Hemen bakalım:

-Çizim yapmak sizi çok daha iyi bir iletişimci yapacaktır. Örneğin, bir afiş tasarımına başlayacaksınız,(isterseniz bunun için bir fotoğraf kullanmayı bile düşünün, fark etmez) fikrinizi anlatmak yerine, ne yapmak istediğinizi çizerek çok daha kolay ve net anlaşılabilir bir hale getirebilirsiniz. ( Aramızda kalsın ama reklam verenlerin sizin kadar büyük bir hayal gücü yok.)

-Çizim yapmak para kazanmanıza yardımcı olacaktır. Düşünsenize başkasının yapacağı işi de siz yapıyorsunuz. Artı bir de çok iyiyseniz freelance olayı var. Kaçırmamak lazım.

-En önemlisi çizim yapmak sizi daha iyi bir tasarımcı yapacaktır. Böylelikle sayfa üzerindeki balansı kurabilir, göze hoş gelen tasarımlara mekanik bakmak yerine farklı açılardan bakabilir, işlevselliğin yanında estetiği de daha başarılı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bunlar düşündüğüm bazı noktalar. Siz de yorumlarınızla bir çok şey ekleyebilirsiniz.

Diğer can alıcı soru ise “ Yeteneğim yoksa ne yapacağım?” Korkmayın her şeyin çaresi var. Çizim yapmayı bir enstrüman çalmak gibi düşünün. Onu da öğrenmeniz, ve sürekli pratik yapmanız lazım. Çünkü çizim öğrenilebilen bir şeydir. Sonuçta bir çoğumuz Picasso olarak doğmadık değil mi ama? Paranız varsa bununla ilgili dersler alabilirsiniz. Yurt dışında bununla ilgili o kadar çok workshop var ki. Ben öğrenciyim bunları karşılayamam diyorsanız da, açın interneti binlerce kaynak var. Hatta PDF,PDF dağıtıyorlar valla. Google’a how to draw yazmanız yeterli. Ama yine de söyleyeceğim tek bir şey var o da rahmetli Sakıp Sabancı gibi “ çalışmağk,çalışmağk,çalışmağk…

Konuk Yazar: İzel Coşkun

Leave a Reply

8 comments

 1. blank

  Aykan Balık

  Yazınız çok iyi bir noktaya temas etmiş ama bence eksik bir nokta var! Grafik tasarımcı çizim yapmayı ve renkleri bilmeli midir? Bence cevabı evet. İkinci yazınızı da renkler üzerine bekşiyoruz. Zira gözlerinde olmasa bile, zihinlerinde renk körü olan bi dünya tasarımcı var ( güzel benzetme oldu, bnu yazınızda kullanın bence ;). ) saygılar

  -1
 2. blank

  Merve Kurtuluş

  bizimkiler biraz society6.com görseler ne güzel olur.

 3. blank

  asligraph

  Pek tabi ki de bilmelidir… Sanat dahil olmak üzere her şeyin ucuzladığı ve ulaşılabilirliğin çok kolaylaştığı çağımızda biliyoruz ki herkes creatif, herkes reklamcı, herkes sanatçı. Gerçek bilgi ancak emek ile farklılığını gösterir. Kalemine sağlık.

 4. blank

  The Answer

  Ben İzel’in düşündüğü gibi düşünmüyorum ama belli noktalarda da düşünüyorum.Çizim yapmak yetenek işidir.Çok çalışsanda,bu alanda yetenekli insanların seviyesine ulaşamayabilisin… yani çalıştığınla kalırsın.Evet,çizim yapmak veya bu konuda yetenekli olmak seni daha iyi bir iletişimci yapabilir ama bunun seni daha başarılı bir iletişimci yapıcağının garantisi yoktur.İşin enstürman örneğine gelicek olursak;bende gitar çalıyorum ama bir Gür Akad değilim aramızda çok ufak bir farklılık mevcut.O benden çok daha yetenekli.Evet hiç birimiz Picasso olarak doğmadık ama onun seviyesine ulaşabilen çok az sayıda sanatçı çıktı.

 5. blank

  MİSinyo

  güzel konu güzel yazı tabi çok iyi cizemeyebilir basit ve açıklıyacı çizebilir yaratıcı cizebilir boyutlu derinlikli karakelem çizimi değil grafiksel lekesel cizimler olabilir ama cizebilmelidir her şey ps de olmuyor imajla bitmiyor tipografiye değenirsin bi dahakinede =)

 6. blank

  Seray Çırak

  Grafik tasarımcılarımızdan öncelikle “tasarım” yeteneği, sonrasında “perspektif” bilgisi/algısı bekliyoruz. pantone numaralarını ezbere bilmeseler de olur. zaten şu ikisine sahip kişi en baba grafik tasarımcı olur (programları bildiğini varsayıyorum) lakin maalesef photoshopta layerın manasını öğrenen kendisine grafikçi diyor. baskıya girecek görselin bilgisayardakinden ne kadar farklı çıkacağını öngöremeyen grafikçi mi olur allaşkına ya? ben gördüm, var.

 7. blank

  Yunus Emre

  Çok önemli bir konu ve çok doğru bir yaklaşım. Grafik tasarımcı çizim yapabilmeli, renklere ve tipografiye kesinlikle hakim olmalıdır. Günümüzde malum programları azcık ucundan görmüş herkes grafik tasarımcıyım deyu atılıyor ortaya, sonra uğraş dur. Hem kaliteli işler çıkması için hemde yapılan işe duyulması gereken saygıdan dolayı bu kriterler çok önemlidir. Yeteneğin doğuştan gelmese dahi zamanla ve eğitimle belirli düzeylere çıkabileceğini savunduğumdan dolayıda çizim konusunun çok zor bir istek olmadığını düşünüyorum.

  İş olarak benim tercihim güzel sanatlardan mezun olmuş çizimi yapmak zorunda olduğu için değil yapabildiği için yapanlardan yanadır.

 8. blank

  Yusuf Kaya

  tesekkurler. ben de kendi yorumumu yapayim. sadece web dunyasi ile ilgileniyorsaniz cizim bilmek zorunda degilsiniz. tabi bilmenizin her daim faydasi vardir. mesela wireframe, prototype cizebilirsiniz yada hepsini gectim bir toplantida, gorusmede fikirlerinizi cizerek anlatmaya calisirsaniz bu, hem kendinizi daha iyi ifade etmede hem de arkadasilariniz, musterilerinizde biraktiginiz intibaya onemli bir katkisi olur. onun disinda foto manipulasyon yada poster vs..yapiyorsaniz cizim yetenegi isinizi cok kolaylastirir. hem anatomi hem isik-golge bilgileri, hem yaptiginiz cizimlerde ogrendiginiz seyler posterlerinizi suslemede cok yardimci olur.