blank

Yazarı Twitter’da:

Hatırlarsınız geçenlerde Haluk Sicimoğlu, Hulusi Derici ile kapışarak ona gavat demişti. Sonra gavat demedim kavas dedim diye düzeltmiş midir bilmiyorum ama bu kavganın sebebi Hulusi Derici’nin sahip olduğu M.A.R.K.A ajansının yaptığı bir reklam kampanyası olan Çaykur – Didi serisinin zamanında Haluk Sicimoğlu ve BBDO’nun yaptığı Lays-Yiyin Gari kampanyasından çakozlama olduğu iddiasıydı.

Ne Haluk Sicimoğlu’nu ne de Hulusi Derici’yi bizzat tanırım. Anadolu’dan kopmuş gelmiş, kimseye eyvallahı olmayan garip bir reklam yazarıyım. Evet kabul ediyorum; Didi reklamları, Lays’den devşirme gibi. Andırıyor, anımsatıyor. Bariz ofsayt yani.

Bunu zaten herkes biliyor. Öğrencilik yıllarımda aldığım reklamcılık eğitiminin yanında gazetecilik dersleri de görmüştüm. Tarafsızlık olmazsa olmazım. Didi reklamını ne kadar sevmiyorsam ve çakma olduğunu dile getiriyorsam aynı şekilde Biscolata reklamlarını da bir o kadar sevmiyor ve çakma olduğunu belirtiyorum.

Bu abilerden birine zaten geçmiş yıllarda yapılan işleri aynen alıp uyarlaması sebebiyle Derici değil de Gerici diyorlar. Diğerine ise ülkemizin muteber özel üniversitelerinde de verdiği derslerden ötürü hocam diyorlar. Demek ki hocanın dediğini yapıp yaptığını yapmayacağız. Çünkü hoca da yakaladı mı affetmiyor, çakıyor!

Peki sektörümüz neden çakıyor? Hesap kısaca şöyle;

Farz-ı misal: Müşteriniz size, kendisi için çalışacağını zannettiği -ki külliyen yalandır- her çalışan yani yazar için 1X, tasarımcı için 1X, müşteri temsilcisi için 1X oranda para ödemesi yapsın. Aynı zamanda ajansınızın ismi, cismi, karizması, çok ulusluluğu, ödülü, kara kaşı kara gözü vs. için de 2X ödeme yapsın. Yani bu müşteri size her ay 5X ödeme yapıyor. En optimist tahminde bile yurdum ajansı bu hesaptan kemiksiz olarak 2X kazanıyor öyle mi? Değil. Nerden mi biliyorum? Olum içimdeyim lan, benim fikrime kesiyorlar faturayı! Ay sonu benim hesabıma ödüyorlar maaşı!  Yani bulduğum fikir için aldıkları paranın onda birini bana verseler, ertesi gün işi bırakırım. (belki de bunun için vermiyorlardır. Bunu başka bir zaman tartışalım 🙂

Gaza gelmeden devam edelim şimdi…

Ülkemizin çoğu ajansı yazarına, tasarımcısına, müşteri temsilcisine ve stratejistine hak ettiği parayı vermez. Peki ajans işçisini neye zorlar bu durum? Çalmaya. Çalınca ne olur? X’ler cebe kalır, baronlar kazanır. Patron mutlu olur, ajansın namı yaşatılır. (adam gibi adam Aykut Kocaman vari ajanslarımız da vardır, onları ayrı kefede değerlendirelim.)

Sözün özü, bu iki abimiz de yıllardır en büyük ajansların içindelerse ve yaptıkları işler hala ve hala bu kalitede olmasına rağmen, çalıştıkları ajanslar hala ayaktaysa ve kendilerine hala itibar ediliyorsa bu demek oluyor ki ödenen 5X’iN 5’i de emekçinin değil patronların cebine gitmiştir. Bize de döner sermayeden gelen faiz paralar yedirilmiştir. (Kasa Her Zaman Kazanır Arkadaşlar) Kızmayın garip yazarıma yani… (kızılacak olanları da var tabii..)

Velhasıl, bu iki abiye de saygım sonsuz (yaştan ötürü) lakin takdiri siz yüce Türk milletine bırakıyorum. Olur da Türk reklamcılığı belki feyz alır diye de google evrenine, fikirçok.net aracılığıyla bu paylaşımı bırakmış oluyorum.

Yıllar önce Lozan’da iken şöyle bir anım olmuştu. Yanıma usulca yaklaşan ecnebi diplomatın imalı bir sorusuna aforizmatik bir cevap vermiştim. Çok sonra öğrendim ki o diplomat Avusturya ateşesi imiş ve vakti zamanında Türkiye’de Serdar Erener’in yanında yazarlık yapmış, cihan harbi patlak verince de ülkesine dönmüş, hey gidi be:

Avusturya ateşesi: –Sayın Senior Stajyer, sizin sektörde çakış serbestmiş doğru mu?

Senior Stajyer: -Bizim sektör içinde muteber bir nesne yok çalmak gibi, olmaya bizim sektör çakışta üstat çalmada akordiyon gibi! (duffffff!!!)

(Yıl 1920, Lozan)

Varan1:

Liqui Fruit Reklamı (Ajansın biri 2011 yılında yapmış)

Biscolata Reklamı (Haluk Sicimoğlu, BBDO, 2012 yılında yapılmış)

Varan2:

*20 binden fazla insan yanılıyor olamaz, gönül rahatlığıyla takip edebilirsiniz efendim:

Leave a Reply

9 comments

 1. blank

  reklamcaylagi

  ne demisler gulme komsuna gelır basına

 2. blank

  Kayıtlara geçsin diye söylüyorum bu yazıyı başka bir yerde okudum mu acaba 😉 eline sağlık güzel yazmışsın

 3. blank

  Senior Stajyer

  Yine burada okumuşsundur, bi’ güncelleme yapıp tekrar paylaştım.

 4. blank

  melisa

  Şapka çıkartıyorum! Yalnız kariyerin açısından sıkıntı yaratabilir bu tarz yazılar.

 5. blank

  rekomania

  olum öldürürler seni maslakta bi sakin ol sanane bırak sıkma canını

 6. blank

  Senior Stajyer

  Biz kefeni içlik niyetine giyeriz gençler. Rahat olun.

 7. blank

  adsofthefuck

  demkki google evrenıne bıraktığın bu yazı işe yaramış staj arıyorum 1 sene once yazdıgın bu yazıyı okudum sektörden sogudum mk napak bız sımdı calısmayak mı ajansta majansta

 8. blank

  Senior Stajyer

  Simit sat onurlu yaşa!

 9. blank

  adsofthefuck

  sendeki neyın kafasıyla senın kafaya ulaşıp bırakıcam bu işleri (minnettar kaldı)