Hangi gnç’ler? [Gnctrkcll reklamlarının ana hedefi ‘lise gençliği’]

blank

Genç Turkcell yapısının, stratejisinin arka planıyla ilgili farklı düşüncelerim var. Bence göründüğü gibi değiller. Üniversite öğrencilerini, 18-24 yaş arasındaki gençleri hedef kitle olarak gösteren işler yapıyorlar. Ancak bu yaş grubunun daha da altına hitap ettiklerini düşünüyorum. Bence biraz “teen” kokuyor işler.

Şimdiki üniversite gençliğini kaybettiğini düşünüyor gnctrkcll ve işi bu sefer temelden tutup geleceğin üniversitelilerini yakalamaya çalışıyor. Şimdinin liselileri hatta ortaokullularını… Çünkü şimdiki üniversite gençliği ucuzluğu seçti ve diğer operatörlere kaydı büyük oranda. (Bu adamlar makarna gençliği ve Turkcell’in onlara bir beden büyük olduğunu düşünüyorlar.)

Örneğin, Model grubuyla çıktıkları “senin, benim, bizim” kampanyası. O gurubun punk kişiliği, hafif “teen” hareketleri kendi kitlesini oluşturdu. O kitlenin büyük oranda üniversiteli gençlik olmadığını görmek mümkün. (tamam birkaç akustik parçalarını ben de seviyorum.) Yüzüne siyah şeritler çizen, zaman zaman dar, zaman zaman bol giyen, kendini farklı saç şekilleriyle triplere sokan gençler… Grubun solistinin hareketleri sanki şarkıyı liseli ergen bir kızın okuması gibi. Eller kollar ayrı dünyalarda, yüz garip şekillerde. Spotlardaki şarkının sözlerine bakacak olursak,

“Hayallerim var benim, kağıttan gemilerim. Ben nasıl istersem öyle katlar bükerim.”

Üniversite sıralarında oturup gemi yapan ve bunu yaparak kendini dışa vurduğuna inanan adamın yatacak yeri olmaz…

“Umut, dilim kalbim, lehçem . Dünya benim oyun bahçem. Ben nasıl istersem, öyle oynar giderim.”

Dünya benim oyun bahçem mi? Adam dünyanın ne olduğunu anlamış artık. Dünyanın ne menem bir yer olduğunu anlamış, bir mesleğim olsun diye savaş veriyor. Sen, oyun bahçesindesin diyorsun! J

Velhasılı kelam, gnctrkcll şimdiki gençlere değil de asıl genç olacaklara sunuyor bu dünyayı. Şimdiki gençlere söylüyormuş gibi yapıyor ki küçükler özensin.

Kampanyanın sonucu başarılı oldu mu bilemem. Ben yaklaşımlarını biraz irdeledim, arka planlarında bu tarz düşünceler olduğunu düşündüm.

Saygılar…

Yazar: Mehmet Göktepe

Leave a Reply

3 comments

 1. blank

  aveacıyızherzaman

  Abi aklı olan adam zaten gidip turkcelle bulasmaz. Hele üni gencliği hayatta. Doğru soylemıssın mehmet kardes

 2. blank

  mervekurtulus

  biraz anadolu gencliğini düşünmemişsin gibi geldi bana. evet internet var o var bu var ama istanbul gencliğiyle cok cok farklılar. model grubu gercekten onlara hitap ediyor olabilir. bu reklamın başında olan kreatif sınıfa gelip neden bu tarz bi yaklaşıma gittiklerini açıklamıştı. donup dolasıp bahsettiği şey farklı olduğumuzdu ki bence cok da haksız degil.

 3. blank

  Mehmet Göktepe

  Merve, Anadolu, Istanbul, Avrupa… Türkiye’nin gençlerini düşünerek yazdım. Model grubu hangi kimliği ile Anadolu gençliğine hitap ediyor gerçekten merak ediyorum? Tabii ki yapan kreatiflerin mantıklı açıklamaları var, benim mantıklı açıklamam da bu oldu. 🙂
  (Bir eleştiriden ziyade bakış açısı yazısıdır.)