Autopia Reklamları

Hatırlarsınız bir aralar bütün otomobil galerilerinin kapatılacağı söylenmişti. Bunun sebebi ise otomobil avmlerinin patır patır açılması ve çok da şükela olmalarıydı.  Araba almayı kafaya koymuş biri kesinlikle oraya bir kez gidecekti. Bir sürü marka, bir sürü model ve içinde bir de gingerlarla geziyorsun! Resmen bir mutluluk(burada yazarın burnuna  0 km. otomobil kokusu gelir) parkı!

En büyük zevklerimden biridir bir anda galerilere dalıp arabalara binip inmek. Camlarını açmak, şoför koltuğuna oturmak, aynasını ayarlayıp, vitesine dokunup gerisin geriye aşağı inmek. Köpekler için köşelere işemek neyse benim içinde bu durum aynen odur! Aynayı kendime göre ayarladım bi kere, o benim oldu! Tabii bu mutluluk durumu en fazla yirmi dakikada biter. Ben yine oturarak elli, ayakta yüz elli kişi kapasiteli Mercedes’lerimle okula giderim. Olsun, öğle saati oturacak yer bulunabilir.

Ne diyordum? Hah, evet belki eski bir reklam, evet belki televizyonda çok dönmedi ama çok beğendiğim bir reklam dizisinden bahsedeceğim bu yazıda. Dikkatinizi çekmemiş olabilir, bilmeyen duymayan kalmasın istedim.

Yabancıların bizden bahsetmesi, bize benzemeye çalışmaları kesinlikle gururumuzu okşayan bir durum. Bundan gurur duymak için milliyetçi olmaya gerek yok. Hangimiz “Abi deveye biniyoruz sanıyorlar lan” demedik ve milli çöküntü içinde bulmadık ki kendimizi? Ve içgörü dediğimiz şey çıkmış oldu. Yaş, din, eğitim ayırmaksızın geçerli olan bu içgörüyü alakasız bir yerde çok güzel yedirmiş olmaları. Bu reklamı görünce tabii ki aklıma Cola Turka geldi ancak yine de “mis gibi içgörüyü [ç]almışlar” demek hiç mi hiç içimden gelmiyor.

Sanırım bu reklamın hakettiği başarıyı yakalayamamasının sebebi yalnızca bir kaç gün ekranlarda görünmesi. Ben televizyonda rastlamadım, siz hiç gördünüz mü? Başka ne sebebi olabilir bir fikriniz var mıdır?

Öptüm.

Leave a Reply

8 comments

 1. blank

  Serhat

  Beşikdüzü’nde şubesinde yok:(

 2. blank

  cansusezern

  çıktığı zaman son zamanların en iyi reklam serisi olarak değerlendirmiştim, kim yaptıysa ellerine sağlık

 3. blank

  otb

  ince esprilerle iyi bağlanmış. Bu yabancılar ve türkler geyiğini o kadar boktan yaptılar ki bugüne kadar iyi yapılan işler göz ardında kaldı. Autopia bu kampanyadan istediği verimi aldı mı bilemem ama bence çok iyiydi.

 4. blank

  ali

  yine görünce yine gülmeye başladım ne güzel yapmışlar şu reklamları ajansı kimdi bunların

 5. blank

  Merve Kurtuluş

  Big34 adlı ajans yapmış. AMK gazetesinin işleri de kendilerinin. her ne kadar olumsuz tepkiler alsa da o iş de gayet iyiydi bence.

 6. blank

  Dark of Cave

  nedense ısınamıyorum bu reklamlara, bence geçersiz bir seri.

 7. blank

  Erdem Ömür

  Gerçekten heralde bugüne kadar yapılmış “yabancılar ve biz” konulu reklamların içinde en başarılısı bu seriydi. Autopia amacına ne kadar ulaştı gerçekten merak ediyorum. Kaç kişi şuan onun varlığından haberdar? Araba almayı düşünen kaç kişi hadi bu pazar günü Autopia’ya gidelim diye düşünüyor? Ama yine de Türk reklam tarihinin biyerlerinde hep hatırlanacak bir reklam bence. Tekrar hatırlamak ve hrpsini birdaha izlemek güzeldi. Teşekkürler 🙂

 8. blank

  copywritergin

  Şahsen ben beğendim bu seriyi, basit gibi biraz ama yine de çok da kötü değil