Upuzun süredir yazamadığım için lütfen beni bağışlayın, ama çok enteresan dünyalara girdim ve size bu dünyayı tanıtmak istiyorum. Aslında son yazdığım yazıdan sonra Pazarlamanın önemli kollarından biri olan “Event Marketing” hakkında yazmayı planlıyordum. Event Marketing sektöründe de ter dökmüş birisi olarak bu sektör hakkında biraz bilgi, biraz deneyim, biraz fikir paylaşacaktım.

Sonra hayatıma ilginç bir alet girdi. Bir o kadar da ilginç bir firma girdi. Firmamızın adı Via Pia 3d Tasarım ve Modelleme. Şimdi ne alaka 3D Tasarım, modelleme ve pazarlama? Hatta Event Marketing ne alaka?

Şöyle ki efendim, Event Marketing demek Kurumsal Organizasyon demek, Tanıtım demek, Lansman demek… Bunlar bir markanın potansiyel müşterisiyle birebir etkileşime geçtiği, ten tene dokunduğu, göz göze baktığı önemli organizasyonlar. Bu organizasyonlarda müşterinizle ne kadar temasa geçebilirseniz, ne kadar çok müşteriyi ne kadar çok yerinden elleyebilirseniz (tabirlerimin kusuruna bakmayın ama gerçek bu) o kadar başarılı olacaksınızdır. Bu sebepten Event Marketing sektöründe “mükemmelliyet, özgünlük, farklılık…” gibi kelimeler ön plandadır hep. Kurumsal Organizasyon işiyle ilgilenen bir insan boş vaktinde sürekli daha ışıklı, daha janjanlı, daha fazla ilgi çekecek enstantaneleri arar. Işıklı müzik kutuları, tavanlardan sarkan dansçı kızlar, ışıklandırma teknolojisinin son ürünleri, tadı ve görüntüsü daha da farklı ve daha da yaratıcı olan yiyecekler-içecekler… Ve tabii ki organizasyonların olmazsa olmazı: Eşantiyon olarak verilecek değişik hediyeler-davetiyeler. Binevi o “Mükemmel Organizasyon“dan size kalan birer hatıra.

Ben bunlar hakkında yazmayı düşünürken hayatıma Via Pia girdi. Via Pia Ankara’ya 3D Printer olayını getirip de insanların kullanımına açan ilk firma. Daha evvel de 3D Printerlar vardı ama ya büyük şirketlerin özel kullanımına aitti ya da üniversitelerin laboratuvarlarında süs olarak duruyordu. Via Pia’daki aleti ise sen, ben, o… Fikri olan ve 3 boyutlu basılmasını isteyen herkes kullanabiliyor. 3 boyutlu çizimlerinizi yolluyorsunuz ya da onlara yaptırıyorsunuz. Sonra o çizim alete aktarılıyor ve çizdiğiniz şey plastikten yapılmış halde size veriliyor. İnanılmaz bir şey. Genç girişimciler tarafından kurulmuş bu şirket üstelik.

N’alakası var Event’le 3D Printer’ın Seray?

Event Marketing’de eşantiyon arayışından bahsetmiştim. Kimi organizasyonlarda sürekli bir “maliyeti düşük, görüntüsü enteresan ve mümkünse kişiye özel az sayıda hediye telaşı vardır. İlginç bir şey bulursunuz, bütçeyi aşar. Bütçeye uygununu bulursunuz, tedarikçi “100.000 taneden azsa yollamam, basmam” der. Zaten kişiye özel bir hediye bulmak çok zor. 100 kişi teker teker hediye yapılmak için fazla, toplu hediye vermek içinse fazla küçük bir gruptur.

3D Printer ise size tamamıyla kişiye özel ne isterseniz bastırma imkanı sunuyor. Benim en hoşuma giden ve en basit ürünleri kongreler için basıla plastik kartvizitler. Bir de şirketler için özel telefon kabı yapılabilmesi. Tamamen isminize özel! Her türlü şekil şemal, yazı… Bu aletle değişik maskotlar, maketler, davetiye niyetine kullanılabilecek ürünlerin yanı sıra ola ki kendinize ait bir tasarımınız varsa onun prototipi de yapılabiliyor. Hayalgücünüz nereye kadar giderse!

Laboratuvardaki en sevdiğim ürünse bu gear cube dedikleri hareketli küp… Aynısından Via Pia’nın laboratuvarında da var.

Artık pazarlama dediğimiz TV’de reklam yayınlamakla, yaratıcı sosyal medya kampanyası yapmakla bitmiyor. Sıradan şeyler eskisi kadar ilgi çekmiyor. “Customized” şeyler istiyor tüketici. Ve ben ömr-ü pazarlama hayatımda bu aletten daha “kostümize” bir zımbırtı daha görmedim. Bilginize.

blank

Leave a Reply