Hani birisini görürsünüz ve siması çok tanıdık gelir ama bir türlü nereden tanıdığınızı hatırlayamazsınız, işte o hisse kapıldım Lay’s Türkiye’nin Mart ayında yayınladığı reklam filmini görünce. Reklam dejavusu gibi biraz. Bu pek sık yaşanan bir his bilirsiniz…

Titrifikir reklam ajansının hazırladığı bu reklamı ilk izlediğimde “ya bir saniye, ben bu filmi izlemiştim sanki” gibi bir hisse kapıldım. Hatta kendi beynimden spoiler bile yedim. Daha sonra internet üzerinde yaptığım çok derinlikli araştırmalar sonucu (Youtube) bana bu hissi yaşatan videoya pek kolay ulaştım. Şimdi izleyelim.

Titrifikir reklam ajansının hazırladığı Mart 2020’de yayınlanan Lay’s reklamı:

Being Çözüm reklam ajansının hazırladığı, Ocak 2019’da yayınlanan Eti Hoşbeş reklamı:

👇🏻 👇🏻 👇🏻blank

Tanıdık geldi değil mi? “O kadar lezzetli ki yapmamız gereken işi yapamıyoruz hatta el bile sallayamıyoruz, yemeden duramıyoruz”. Alt metinler çok benzer, aynı, kopyala-yapıştır, yakın, muhteşem değişim, seçin artık birini:) 

İki reklam filmi arasında bir seneden fazla zaman olduğunun altını çizmek isterim. Bu durum bizi iki ihtimale götürüyor. Ya gelişine çakma söz konusu ya da Eti gibi piyasa devi bir markanın, Hoşbeş gibi sevilen bir ürününün televizyonda bir yıldır yayınlanan reklamından bihaber çekilen bir Lay’s reklamından bahsediyoruz (ki bu durum daha acı, piyasadaki hali hazırda yayınlanmakta olan reklamlardan bu denli habersiz olmak). Mümkün mü bu? Mümkün mü? Hoşbeş reklamının yayınlanma tarihine güvenildiyse bu daha daha acı.

Hiçbir şey olmasa bile mutlaka birşe…

Belki de şu an okuduğunuz bu yazının yazılma sebebi sadece bu iki reklamın aynı anda yayında olması. Pişti mi desek acaba. Okuyucumuz, takdir senin. #ArakOrPişti.

İsim önerileri:
Erkek olursa: Pişti
Kız olursa: Piştiye

Ulaş Hotmanoğlu

Leave a Reply