İngiltere: Dünyanın Yaratıcı Başkenti Olmaya Aday

blank

Ve işte takdire şayan bir teşvik örneği…

İngiltere’deki Creativepool (yaratıcı sosyal ağ) ülkede yaratıcılığı teşvik etmek ve dünyanın yaratıcı başkenti olmak
adına bir girişim başlattı.

Amacı, yaratıcı nesillerin daha çok teşvik edilmesi ve beslendikleri reklam, pazarlama, fotoğrafçılık, tasarım vs. gibi sektörlerin hakettiği ölçüde büyümesi için destek sağlanması. Tabi devletin de bu girişime hem maddi hem manevi destek vermesi bekleniyor.

Üretemediğinde mutsuzluğa sürüklenen tüm yaratıcı dimağların bir güzel cilalanacağı bu girişim, şu zamana kadar iletişim sektörüyle ilgili kulağıma çalınan en mutluluk verici haberlerden biri.

Create Britain” adı da çok yerinde olmamış mı? 🙂

CB-logo-final

Tam bizlik bir harekek, çünkü Türkiye yoğun genç nüfusa sahip olduğu için böyle bir fikrin altını fazlasıyla doldurabilir. İnternetin gücüyle bu girişim başlatılsa, imkansızlık ve ilgisizlikten yurtdışına göçmek durumunda kalmış beyinlerin de ülkelerine geri döneceğine inanıyorum.

Ayrıca yaratıcı disiplinle çalışmayı ve yaşamayı öğrenmek, bunu teşvik edebilmek hepimize düşen görev. Hayatta insanlara sınırları zorlatan, akımları başlatmaya ön ayak olan ve toplumların tarihlerinde kırılımlar meydana getiren ve bakış açısı kazandıran yaratıcılığı, vakit kaybı ya da lüks meslek olarak görmememiz gerekiyor artık.

Sadece müzelerde, sokaklarda, galerilerde, internette sergilenen eserler eser değil,  kendi başınıza oturup ürettiğiniz, hayranlıkla seyredip kimseye gösteremediğiniz ne varsa… Teşvik de bu noktada, insanların kendine güvenmeleri ve tüm dünyada ses getiren işlere imza atılması adına büyük öneme sahip. O zaman kıracağız bu çemberi işte. Yoksa diğer milletlerden tasarımcılarla aşık atabilecek bir dolu adam çıkar Türkiye’den, özellikle son zamanlarda buna daha fazla şahit oluyorum.

Zaman hata yapmaktan korkmayıp hayatı yaratıcı kılma zamanı!

lose-our-fear-of-being-wrong

Leave a Reply