blank

Snapchat‘e başlamadan önce çok uzun süre direndim. Lakin daha sonra Snapchat’in markalar için ne denli bambaşka bir mecra olduğunu fark etmeye ve yürütülen işleri takip etmek hede hödösü ile attım kendimi buralara. Öyle böyle atmadım ama.

Her anını snap atıyordu herkes sanki. HER AN. Gönderiler sadece fotoğraf veya video, ayrıca 24 saat sonunda her gönderin yok oluyor. Artık yeni gün başlıyor ve yeni snapler atmalısın.

EĞER ATMAZSAN, O GÜN YOKSUN !

Arkadaşlarının snapleri gün içinde biriktikçe neler yaptıklarını, nerede olduklarını hatta ruh hallerini dahi öğreniyorsun. Ee ? Senden kimse haber alamıyor abi, öldün mü kaldın mı ?

Nerelerdeyim ben ? Lan merak etmesinler şimdi ?

Evet böyle düşündüm bir keresinde. Vallahi ya. O andan itibaren snap atmak spor yapmak yemek yemek nefes almak gibi bir rutin haline gelmişti.

Müthiş sistematik bir bağımlılık yaratabiliyor bu meret.

Daha öncesine Fikirçok çatısı altında yazdığım yazılardan birinde Instagram’ı Facebook gibi kullanan teyzelerden ve amcalardan yakınmıştım. Snapchat’te onlardan hiç yok ağğbiiii. Bu harika bir histi. Ayrıca atılan her snap’te emojiler bile özgür. Nereye istersen oraya konumlandır, bir emojiyi yanına yoldaş  et, onu küçült büyült, yemini suyunu eksik etme…

” Emoji’i Bi Tık Küçültelim ”

Her şey çok hızlı, günlük, hatta anlık. Renkler, çizimler, emojiler. Tamamen hayatın içinde, günün akışında hissettiriyor size. Günün akışı, işte bu kilit nokta.

GELELİM KONUMUZA

Evet hala gelmedik çünkü 😀

Instagram abimizi hepimiz tanır sayar severiz. Onun abisi Facebook var , instagram’ın sahibi olur kendi. Abilerin abisi, ilk göz ağrımız. Başkomutanımız…

Bu instagram daha önce milyon dolarlar teklif etti Snapçet kardeşine, gel seni himayeme alayım yoksa sen çok fenasın kar marjıma zararsın. Dedi.

Alamadı inan olsun.

Çareyi Copy + Paste yapmakta buldu, kendisini aldı ve değiştirdi (!) Aynı snepçet gibi oluverdi pardon inovasyon yapıverdi. Yeni özelliğinin adı ise ” Stories “.

UNIQUE !

Tüm postlar 24 saat sonra otomatik olarak silinecek. Postların sağına soluna yazılar şekiller serpiştirilecek, artık insanlar çılgınca bu eşsiz özelliği kullanacaklar, anlarını instalayacaklar (?)

Tüm bu yenilikler ufak bir esinlenme sadece, yanlış anlamayınız.

Önce Instagram logosu değişti, Powerpoint’in renk skalalarından birini kullandı logo olarak. Kanıtlarım var, vallahi öyle.

Bununla birlikte o rengarenk logoya tıkladığınızda tamamen siyah ve beyaz temalı cıvıl cıvıl, logosuna bağlı arayüz oluşturuldu (!) E bilemiyorum nasıl oldu. Ama bu son yenilik, müthiş değil mi allahsen. Demem o ki, kısaca, özetle, velhasıl kelam. Bu cümleyi bile uzatıyorum !

Telefonlarımız (akıllı telefon demeye hala alışamadım, telefon telefondur. Instagram’a Snapchat diyor muyuz ? ) nice app’ler ( nays değil nice ) ile doluyken, bizler nasıl farklı özelliklere sahip app’ler, yeni sosyal mecralar istemeyiz. Aynı özellikleri kendi bünyesine katarak elinde tutmaya çalıştığı kitlenin sahip olduğu beyinler, bu bariz taklitçiğe nasıl prim verirde kullanır.

Kullanıyorlar gerçi, For example ;

Bir arkadaşım Instagram Stories özelliğini kullanarak post etmiş.

Şu şekilde;

Snapchat Username: velhasılkelam.

Kullanıyorlar işte.

 

Leave a Reply