Malumunuz seçim dönemindeyiz. Her seçim döneminde olduğu gibi bu dönemde de siyasi partiler reklam ve tanıtım faaliyetlerine imza attı. Kimilerinde vaatler sıralandı kimilerinde mevcut ülke durumundaki gelişmeler… Kimileri geleneksel medyayı kullandı, kimileri yeni medyayı kendine araç seçti. Ama bu seçim dönemi diğerlerinden biraz daha farklı oldu.

Sosyal medyada özellikle son birkaç haftadır hiç olmadığı kadar aday ve parti reklamları görmeye başladık. Bu siyasi partilerin hedef kitlelerine ulaşmak için interneti etkin kullanmalarının bir sonucu elbette. Ama içlerinden bir kampanya var ki daha uzun yıllar adından söz ettirecek gibi görünüyor. İYİ Parti için hazırlanmış olan kampanya ülkemizde siyasal iletişim konusuna önemli bir örnek olmaya aday.

4 haziran günü arama motoruna özgürlük, AKP, boş oda gibi kelimeler yazan kullanıcılar alışılagelmişin dışında Adwords reklamları ile karşılaştı. İYİ Parti tarafından oluşturulan bu reklamlarda eğlenceli ve kinayeli dille oluşturulan mesajlar kullanıcıların dikkatini çekmeyi başardı. Kullanıcılar birçok sosyal medya mecrasından kampanyaya olumlu yorumda bulundu ve bana kalırsa yeni medyanın reklam potansiyeli bir kez daha kanıtlanmış oldu…

Reklamlardan bazıları şu şekilde:

1. ”İyi Parti İktidarında Mutlu Olacağına Kesin Gözüyle Bakılan Kişiler”

blank

2. ”Oy Tercihinizi Değiştirin Türkiye’nin Geleceğine sizde katkıda bulunun”

blank

 

3. ” Türkiye’nin En Lüks Sarayı 25 Haziran’da Halkın Hizmetine Açılıyor”

blank

 

4. ”Özgür İnternet İçin İyi Parti İktidarını Bekleyin”

blank

5. “Muhalif Kalmak, Sürekli Seçim Kaybetmek Kaderiniz Değil. Artık İyi Parti Var”

blank

 

6. ”Özgürlük Kelimesi İçin Aradığınız Sonuç Bulunamadı”

blank

 

7. ”Seçim Sonrası Her Vatandaşımız İbrahim Tatlıses Kadar Kolay Doğalgaza Erişecek”

blank

 

2018 Başkanlık seçimleri bakalım bu alanda bize daha neler getirecek. 🙂

Konuk Yazar: Mustafa Aksoy

Leave a Reply

1 comment

  1. blank

    Çok akıllıca bir kampanyaydı. Amerikan tarzı kampanyalar ülkemizde de hakim olsa siyasi süreçler eğlenceli bir hale gelecektir.