Kadınlar Müjde! Artık Sizler De Meyve Suyu İçebileceksiniz

blank
Can Aruk | Konuk Yazar

Herkese merhaba, konuk yazar olarak fikircok.net‘te ilk yazımı sizlerle paylaşıyorum. Bugün karşılaştığım ve şaka sanıp “yok artık” dediğim bir üründen bahsedeceğim. Pınar‘ın sadece kadınlar için ürettiği Pınar Pink meyve suyu. Evet, sadece kadınlar. Açıklama olarak da “Kadınlar, ayrıcalıklı olduklarını hayatın her anlamında hissetmeliler. Pınar Pink’te bulunan B6 vitamini sinir sitemi fonksiyonlarının düzenli çalışmasında ve protein sindirimi ile hormonların üretiminde destek olurken, içeriğindeki B12 vitamini sinir sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyor.” kullanılmış. İncelik olsun diye yapılan bu davranışı ben doğru bulmadım hatta saygısızlık olarak gördüm. Bu tarz ince(!) görüşleri, ayrıcalık adı altında seksist de buluyorum. “Seksizm” veya “Cinsiyetçilik“, cinsiyetleri belirli kalıplar içinde tutup, cinsiyetler hakkında genellemeler ( kadınlar pembe sever, adam gibi adam ) yapan düşünce biçimidir.

pinar-pink-meyve-suyu

Pınar’ın bu hamlesine sosyal medyadan da esprili bir şekilde tepki ve yorumlar geldi. Bu yorumlardan iki tanesini sizinle paylaşmak istiyorum.

-Tadını merak ediyorum ama erkek olduğum için alamadım.

-ay yaşasın kadınlar için pembiş meyve suyu, en sevdiğim, pembe olmadan içemiyorum, erkekler için olan hassas mideme çok ağır geliyor, yaşasın kadınların dilinden anlayan markalar.

Pınar Pink dışında bir çok ürün ve sloganlarda da seksizm mevcut ne yazık ki! Mesela Şölen Wapps’ın şahane ötesi sloganı: “erkek gibi ye!“. Nasıl ama canınız çekti değil mi? Sadece ülkemizde değil diğer ülkelerde de bu tarz saçma ürünler görebiliyoruz. BIC adındaki kalem üretici firma yine kadınlar için özel bir kalem üretmiş. Sizleri, bu tarz seksizm yapanlara en iyi cevaplardan birini veren Ellen Degeneres’in sarkastik ürün tanıtımıyla baş başa bırakıp iyi günler diliyorum.


Konuk Yazar: Can Aruk

Leave a Reply