Kampüste Reklam Var’da 90’lar Rüzgarı

blank

Anadolu Üniversitesi İletişim kulübünün hazırladığı Kampüste Reklam Var etkinliğinin bu yılki konsepti 90’lardı. Etkinlik boyunca 90’lara ait müziklerle eskilere dönüş yaparken yine en büyük ilgi odağı Elman Kurtsevmezdi. Elman Kurtsevmez, Kampüste Reklam Var etkinliğinin maskotu fakat tek eksiği konuşmuyor olması. Her şey bir yana kırk kişilik ekiple hazırlanan etkinlikle birçok üniversitenin hayali olan fakat yapılamayan etkinliğe dokuzuncu kez imza attılar. Etkinliğe katılan bu yılki davetliler Emrah Karpuzcu, Ozan Açıktan, Bediz Eker, Haluk Sicimoğlu, Gupse Özay, Barış Sarhan, Yalçın Pembecioğlu, Hande Arslan ve ekibi Über Ajans, ve Ercüment Büyükşener’i dinleme fırsatını bulduk…

3 yıldır reklam sektörünü yakından takip ediyorum ve KRV 9’da anladım ki aslında her zaman aynı şeyler söyleniyor. Sadece yılın trendlerine göre konular şekilleniyor. E  tabi reklamcılar da aslında kategorilere ayrılıyor. Bu kategoriler, konvansiyonel ve dijital olmak üzere ikiye ayrılıyor. Fakat tabii ki hiçbir şey burada bitmiyor. İster konvansiyonel, ister dijital olsun, önemli olan içerik üretmek ve yaratıcı –marjinal- işler ortaya koyabilmek. Marjinal işler çıkarırken de temel nokta müşterinin ve ajansın uygunluğudur. Reklam yaparken ister uyarlama reklam yap, istersen yaratıcı bir iş çıkar. Bunların tüketicinin nezdinde hiçbir önemi yok ama sektörde yer edinmek ve iyi bir reklamcı olmak istiyorsan var olan şeylerden yeni bir şey üretmek şart. Sektörde taklit veya uyarlama reklamcılıkla ilerlemek biraz zor.

Diğer taraftan, reklamcıların bu hayattaki en büyük derdi, bitmek bilmeyen revizyonlar ve ne istediğini bilmeyen reklam verenlerdir. Ne istediğini bilmeyen reklam verenlerin verdiği muğlak cevaplar boşa giden çalışmaları da beraberinde getirmektedir.

Haluk Sicimoğlu’na göreyse, değişmeyen tek şey değişimdir mottosuyla reklamda yola çıkmak her zaman doğru değildir. İnsanlarda değişmeyen duygular vardır ve bunlara göre şekillendirdiğinde reklamın tutmaması neredeyse mümkün değildir. İnsanların duyguları ve davranışları reklamların alt yapısını oluşturmaktadır.

Yeni medya ile birlikte reklam dinamikleri de değişmekte. Bu dinamiklerden bahsetmek gerekirse, en önemlisi aktif sosyal medya kullanıcıları ve markaların dijital kimlikleri. Sosyal medya kullanımının artmasıyla doğru orantılı olarak reklam mecralarının da değişime uğradığını görüyoruz. Artık tüketici seyirci konumundan sıyrılıp, markaların iletişim çalışmalarının başında yer alıyor. Buna en güzel örnekse, twitter kullanıyorsan içerik üreten tarafındasınız ve marka dünya devi de olsa oyunu bozan siz olabilirsiniz. Bu yüzden de markalar dijital kimliklerini oluştururken tüm bu olan bitenlerin çerçevesinde konumlanıyorlar.

Buraya kadar oturumlardan topladığım bilgileri derleyip sizlere bilgi vermeye çalıştım. Peki ben KRV sonrası ne düşünüyorum? Öncelikle ikinci sınıf reklamcılık öğrencisiyim ve geçen yılda KRV 8’e katıldım ve net bir şekilde söyleyebiliyorum ki reklam dünyasında her ne kadar değişime ve yeni dünyaya ayak uydurmak zorunda olsanız da, düşünceler aynı. Konukların hepsi aynı şeyi söyledi;  gelecekte ‘içerik üretmek’ sosyal medyada dengeleri alt üst edecek. Yani basit bir yaklaşımla gelecekte ayakta kalmak isteyenler içerik üretmek için daha fazla donanıma ihtiyaç duyacaklar. Yeni dünyanın beraberinde getirdiği bilgiye hızlı ulaşma olanağı da her şeyi açıklar nitelikte aslında.

Kampüste Reklam Var 9 etkinliği için daha detaylı bilgiye ulaşmak ve konuklardan kim ne demiş öğrenmek istiyorsanız #kampustereklamvar hashtag’i ile twitter üzerinden detaylı olarak bilgi edinebilirsiniz.

378782_507993599256900_142812322_n 599654_507990125923914_2099163793_n

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konuk Yazar: Kübra Çakır

Leave a Reply

1 comment

  1. blank

    sisteminkölesi

    çok gerekli insanların yanında gereksizlerinde konustugu bır yer oldugu ıcın sevemedım bu etkınlıgı hıc