Kilo Problemlerini Ortadan Kaldırmayı Amaçlayan Girişim: Cilt.Net

blank
blank

Kişilerin sağlıklarını önemli derecede etkileyen durumlardan biri kilodur. İdeal kilosundan fazla veya az kiloya sahip kişilerde birçok hastalığın çıkması daha kolaydır. Çünkü ideal kilo, vücuttaki tüm organların çalışma mekanizmasına ve bağışıklık sistemine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Sağlık konusunda herhangi bir sorun yaşamak istemeyen kişilerin fazla kilolara sahipse ideal kilolarına ulaşana kadar spor ve diyet yapmaları, az kiloda olanların ise, beslenme düzenlerini gözden geçirip, hayat tarzlarını buna göre ayarlamaları gerekmektedir.

Vücudun ideal kilosu boy ölçüsüne göre belirlenmektedir. Boy ölçüsünün 10 birim altını hesaplayarak ideal kilo ağırlığının ne kadar olması gerektiği kabaca hesaplanabilmektedir. Ancak bunun dışında kilo sorunları yaşayan kişiler için, glisemik indeks diyeti başlığı altında geçen, kişinin vücut metabolizmasına ve yediği yiyeceklerin kendisini ne şekilde etkilediğini belirleyecek bir sistem de bulunmaktadır. Gerektiğinde diyetisyenler ve beslenme uzmanlarından yardım alınarak, ideal kiloya ulaşma süreci daha doğru şekilde planlanabilmektedir. Böylece hem kilo alırken hem de verirken, sağlıklı bir şekilde hareket etmek mümkün olacaktır. Profesyonel destek almak önemlidir çünkü çok zayıf kişilerin ideal kilolarına yaklaşmak için bilinçsizce tüketim yapmaları, hem iç organların hem de vücutlarının yağlanmasına ve daha büyük problemlerin oluşmasına sebep olacaktır. Bunun yanı sıra sağlıksız diyet listeleri, sürekli aç kalarak veya kulaktan dolma bilgilerle zayıflamaya çalışan aşırı kilolu kişilerin de sağlıkları büyük tehlike altında kalacaktır.

Bu sebeple ideal kilonuzu uzmanlar tarafından belirleyebilir, buna göre bir beslenme ve hayat düzeni oluşturabilirsiniz. Bazı durumlarda kullanılan ilaçlar da kilo dengesizliği oluşmasını tetikleyebilmektedir. Böyle durumlarda ekstra bir çabayla gerek spor, gerek dikkatli beslenme gibi gereken her tutum daha dikkatli olarak gerçekleştirilmelidir. Kişinin ideal kiloda bulunması, başta sağlığı olmak üzere, sosyal ilişkilerde de oldukça avantaj sağlayacaktır. Gereğinden fazla kilolara sahip insanlar giyim kuşamları, arkadaş ilişkileri, toplumsal yargılar sebebi ile kendilerini içe kapanık hale getirebiliyor ve bu bir süre sonra depresyon sebebi haline de gelebiliyor. Ancak bunun yerine kişi kendi ile kesinlikle barışık olmalı ve böyle çekingen davranmak yerine, tüm uzmanların da önerdiği gibi, önce sağlıklarını korumak sonra da sosyal çevreleri açısından rahatlamak için, bir an önce kilolardan kurtulmak için çabalamalıdır. Aşırı kiloya sahip insanların, sağlıklarını tehdit eden tansiyon, kalp rahatsızlıkları, romatizmalar gibi birçok hastalık vardır. Özellikle kalp rahatsızlıklarından kaçınmak için ideal kiloya ulaşabilmek için uğraşılmalıdır. İdeal kilo hesaplama aracına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

İdeal Kilo Hesaplama: http://www.cilt.net/ideal-kilo-hesaplama/

Leave a Reply