Günümüz Teknolojileri Kişilerarası İletişim ve İmaj Yönetimini Nasıl Şekillendirmektedir?

blank
blank

Günümüz Teknolojileri Kişilerarası İletişim ve İmaj Yönetimini Gibi Unsurları Nasıl Şekillendirmektedir?

Günümüze etki ettiği gibi, tarihsel süreçler boyunca iletişim araçlarının yaşamış olduğu dönüşüm-değişim, insanlık tarihine de etki etti ve insanlık tarihinin yönünü tayin eden değişimlere yol açtı şüphesiz.

Bireylerin yaşam tarzları her yeni iletişim teknolojisiyle biraz daha değişti. Matbaanın icadından telefonun icadına kadar tüm bu gelişmeler, insanların yalnızca iletişim şekillerini değil, günlük hayatlarının da değişimine sebep olduTeknolojinin ve özellikle iletişim teknolojilerinin gelişmesi sonucunda ortaya çıkan sosyal medya olgusu kişilerarası iletişimin ve imaj yönetiminin şekillenmesinde önemli bir rol oynuyor artık.

Sosyal medya artık yalnızca bir iletişim aracından ötesini ifade ediyor hepimiz için. Günümüzde bireyler sosyal medya aracılığıyla kendi imajlarını şekillendirip, şekillendirdikleri imajla toplumda yer almaya çalışır hale geldiler. Bireyler çoğu zaman kendilerini oldukları gibi değil de olmalarını istedikleri şekilde göstermeye çalışıyorlar. Birey, diğer bireylerin gözündeki imajını şekillendirmek hatta kendisini kusursuz göstermek için çok yoğun çaba içine giriyor.

Hayatında hiç enstrüman çalmamış bir birey, hayatında hiç çalmadığı bir enstrümanla sosyal medyada veya herhangi farklı bir teknoloji alanında kendi imajını yaratmaya çalışıyor. Alınan beğenilerle, yapılan yorumlarla daha mutlu olan bireyler, adete huzura kavuşan ruhlar var artık. Yemek yediği kaliteli bir restorantın, içtiği bir kahvenin fotoğrafını paylaşarak kendi imajlarını oluşturuyorlar artık bireyler. Oluşturulan kişisel sitelerde, bloglarda bireyin yazdığı yazılar kişisel imaja bir katkı olarak görülür oldu. Bireyler günümüz teknolojilerinin etkisiyle, karşısındaki insanın ne düşündüğüyle, ne okuyup ne yazdığıyla değil de daha çok ne giydiğiyle hangi aksesuarı taktığıyla, hangi parfümü sıktığıyla ilgilenir oldu. Teknolojinin gelişimiyle birlikte büyük çapta kitlelere ulaşmak için geçen süre ve harcanan emek baş döndürücü bir şekilde kısalmaya başladı. Ve bu gibi etkenler de artık daha farklı bir kişilerarası iletişim ortamı doğurdu günümüzde.

Günümüzde birey, bir sosyal medya hesabında binlerce arkadaşa, milyonlarca takipçiye sahip olabiliyor. Hayatında hiç görmediği belki hiç göremeyeceği insanlarla iletişim halinde olup kendi özel hayatını bile teşhir edebiliyor o insanlara. Günümüzde bireyler arasındaki kişilerarası iletişim dış görünüme, sahip olunan takipçi sayısına, alınan beğenilere göre şekilleniyor ne yazık ki. Artık bir birey, kendi takipçi sayısından düşük takipçi sayılı bir başka bireyle iletişim kurarken düşünebiliyor. Veya fotoğrafı çok beğenilen bir birey diğer bireyler arasında daha fazla statüye sahip olabiliyor. Bu yapay statüye ulaşan bireyler belki de kendi gerçek yaşamlarında yakalayamadıkları mutluluğu bu teknoloji ortamıyla yakalıyor veya yakalamış gibi gösteriyor.

–Mış, -muş şeklinde gösterilen, oluşturulan bu yapay mutluluk bir süre sonra bireyi kendisinden uzaklaştırıp adeta bambaşka bir kişiliğe büründürüyor. Bürünülen bambaşka kişilik bir süre sonra birey tarafından o kadar benimseniyor ki birey kendisinden tamamen uzaklaşmış oluyor. Günümüz teknolojilerinin ve bilhassa sosyal medyanın kişilerarası iletişime ve bireyin kendi imaj yönetimine etkisi bu seviyelere kadar geldi. Sosyal medya ve teknoloji artık vazgeçemediğimiz ritüellerimizden birisi. Ve bu sosyal medya ve teknolojinin hayatlarına yön verdiği bireyler, yaşamlarını beğeni, takipçi sayısı, fotoğraf gibi suni yapılara teslim edip, statü ve saygınlık kazanmak için yoğun çaba harcıyorlar.

Yazar: Yunus Çakır

Leave a Reply