blank

Türk Hava Yolları’nın Yeni Kıyafetleri | Host ve Hostes Kıyafetleri

Marka imajı oluşturmak bir firma için ürününü satmak ya da hizmetini vermekten bile daha zor ve daha fazla zaman alan bir konu. Marka imajı dediğimiz, markanın adını duyduğunuzda zihninizde çağrışanlar  bütününü oluşturmak için sağlam bir hikaye, iyi bir secere, dikkatle hazırlanmış pazarlama stratejileri, iyi kullanılmış renkler ve dikkatli seçilmiş kelimelere ihtiyacınız vardır. İmajı olan markaların tabii yanında hediye bir de itibarları var. Bu marka itibarı eskiden o kadar da kolay zedelenmiyordu, ama günümüzde “sosyal medya” denen hadise sayesinde insanlar bir markayı anında vezir de edebiliyor, rezil de. Sıkıntılı nokta ise, sosyal medya kullanıcılarının peşin hükümlü olabilmeleri, tezcanlı olmaları ve düşünmeksizin reaksiyon vermeleri bir de tabii her söylenene kaynağa bakmaksızın inanabilmeleri…

Bu zedeleme olayından payını son alan marka ise malumunuz Türk Hava Yolları. Türk Hava Yolları son 5 senedir reklamları, değişen pazarlama stratejisi, dünyada ismini duyurmaya başlaması ile sık sık muhabbetlerimize meze oluyor. Tabii bunun yanında yönetimi, grevleri, çalışanları, yöneticilerinin hayat görüşü gibi konularla da adından bahsediyoruz. Pazarlama ve adını duyurma konularında son zamanlarda bu denli başarılı olmuş bir Türk markası için son olarak ortaya çıkan “Host ve Hostes Kıyafetleri” konusu ise tam bir kabus.

İlk taşı kim attı bilemesek de Sözcü gazetesinin “Twitter”ı kaynak göstererek ortaya çıkardığı sızıntı tasarımlar ortaya çıktığı andan itibaren sosyal medyayı, devamında da arkadaş sohbetlerimizi sallamış durumda. Bu tasarımlar sanki final tasarımlarmış gibi yansıtıldığı ve THY Türkiye’nin önde gelen global markalarından biri olduğu için verilen tepkiler de doğru orantılı sertlik taşıyor. Giyimden, tasarımdan, markadan anlayan-anlamayan herkes konu hakkında fikrini yanlı şekilde dile getirdikçe konu büyüyor. Konu büyüdükçe, son reklam filmi Legends on Board ile kalplerimize taht kurmuş olan THY bu sefer itibarına derin yaralar alıyor, alay konusu oluyor ve dahi siyaset malzemesi haline bile geliyor. İşin kötüsü, “Bunlar tasarımların son hali değildir.” tarzı bir twit atmak zorunda kalıyor koskoca firma. Aynı şekilde Dilek Hanif de zor durumda bırakılıyor. Bu yazıyı yazmaya ise Zaytung’un tasarımlara “Fasıl Kıyafeti” demesi, Facebook’ta sızan resmin üzerine yazılan yazılar, Twitter ve Ekşi Sözlük’te kusulan nefret dolayısıyla karar verdim.

Bu kadar kolay olmamalı. Bir şeyi beğenmeyebilir, bir fikri savunmuyor olabiliriz ama kesin kaynağı belli olmayan konularda bu denli sivri olmamamız da gerekiyor. THY’nin başına gelen bu karalamaların “Münir Özkul vefat etmiş.” haberlerinden hiçbir farkı yok. Emek ve zaman harcanmış bir markanın imajı, hem de ülkemizi dünyaya tanıtmakta en başarılı markalardan biri kimin nereden uydurduğu bilinmeksizin bu şekilde alaşağı edilmemeli, nefret oklarının hedefi haline getirilmeden evvel bir kez daha düşünülmeli.

Ayrıca bir kez daha tekrarlayalım, belki duymayanlar vardır: Bahsi geçen tasarımlar onaylı tasarımlar değil. Hatta bu tasarımların Dilek Hanif’e ait olduğu bile kesin değil ve belki de onlarca tasarımdan sadece biri. Sosyal medya hesaplarımız başında sinir küpüne dönüp kendi markalarımıza zarar vermeyelim. Atılan taşlar peşinden zor süreçlerle yaratılmış markalarımızın itibarlarını da o kuyularda boğmayalım.

Yazının şarkısı:

Leave a Reply

11 comments

 1. blank

  Delisin

  Tv8 grubuna bağlı wow otelleri var hepimiz bilirsiniz. Örneğin wow topkapı palace otelde 5 dil bilen resepsiyonistler bile böyle cariye kıyafeti veya fes giyerler. Aynı şekilde wow kremlin palace otelde personel gerçek vir kremlin sarayı havasında rus gelenksel kıyafetleri giyer. Turizimde bu tip etkinlikler zaten yapılan şeyler. Havayolu taşımacılığı da ciddi manada turizme hizmet eden bir unsur. Kaldı ki pek çok asya hava yolu şirketi gelenksel kıayfetli hosteslerle yıllardır boy göstermekte ( bknz singapur hava yoları) . Gelelim bizim THY kıyafetlerine… Öncelikle şunu söylemeliyim ki kıyafetleri hiç beğenmedim. Son derece kötü bir dizayn. Ayrıca geleneksellik sadece fes ile olmuyor. Fes sadece bir tamamlayıcı aksesuar. Olmasa da olur bence. kısacası THY bu işi eline yüzüne bulaştırmış gibi duruyor. tesellimiz şu ki henüz tasarım aşamasındaymış ve temennimiz o ki sonsuza de bu kıyafetler tasarım aşamsında kalır.

 2. blank

  Merve Kurtuluş

  “milletin ağzı torba değil ki büzesin” diye bir laf vardır, çok da katıldığım bir laf değildir. zaten büzülmemesi gerekir diye düşünüyorum.

  THY çook çok çok hata yaptı. grev yapıyorlar diye insanları işten çıkardıktan sonra istersen kobe ile messi’yi seviştirsin hiç umurumda olmaz. THY benim için çoktan bitti zaten. İşletme ve yönetim hataları reklamla kapatılamaz, reklam dediğin buz dağının görünen tarafı sonuçta. yer hosteslerinin kalitesi adı gibi yerlerde, ne kavgalar gördüm ve ettim de kaç kere. hem bunları yaşadıktan sonra, hem çalışanlarına davranışlarını gördükten sonra reklamdan daha fazlasını yapmaları gerektiğini anlasınlar artık.

  Kıyafetlerle alakalı da yapmaya çalıştıkları ölümü gösterip sıtmaya razı etmekten başka bir şey değil bence. Thy bi düşse bir de ben vururum, alçak thy diye tweeti de basarım valla. uzun süredir kaşınıyorlar zaten, ölümcül darbe ne zaman gelecek meraklardayım.

 3. blank

  pelin

  THY’nin üstü kaval altı şişhane işte.
  Reklamında Kobe ve Messi oynatıyor hostesini Muhteşem Yüzyıl setinden giydiriyor.
  Ne bulsa üstüne geçirmiş kadın gibi bir marka imajı işte.
  Bu kadar kendine laf söylettirme, stratejiyi falan da boşver.
  Bari koy sübliminal mesajını, yarat marka sadakatini.
  Şanın yürüsün.
  İlk bakışta aşkı özlettin bize THY tanıdıkça soğuyoruz…

 4. blank

  cansumuodane

  Yazıya kısmen katılıyorum katılmadığım noktalar ise azınlıkta. thy denilen iktidar uzantısı bu kurum devletin bütün kaynaklarıyla ne kadar büyük ne kadar şaşalı ve ne kadar dünya markası gibi gözükse de aslında bu, bu devletin ona sağladığı ittirme bir ivmedir diye düşünüyorum. mevcut iktidarın her hareketinin arkasında yatan derin düşünceler ve ihtiras bulutları sonunda thy’de de gün ışığına çıktı. bunu bir modacı üzerinden yapmaları ise tepkileri yumuşatacak bir hava yastığı olmasını istemelerindendir. direk genel müdürlük nezdinde bu kararı alsalardı ‘şeriat’ eleştirilerini duyacaklarını çok iyi bildikleri için neydüğü belirsiz bir modacı aracılığıyla kendi emellerini böyle yumuşatarak sunmuş oldular. gerek sanayi gerek imar anlamlarında inanılmaz derece yol katetmiş olmasak da fikri ve düşün anlamında ne osmanlının ne de selçuklunun yakınından geçebiliriz ve ancak böyle kılık kıyafetti, camiydi, sempozyumdu vs. yapıp sanki onlarını anısı yaşatıyormuşuz gibi göstererek kendi siyasi propagandamıza bir kilometre taşı daha koymuş oluruz. isteyen istediği firi söyleyebilir dediniz benim de fikrim bu. ülke olarak ileriye değil zihnen geriye gitmekte yahut ilerlememekteyiz. thy na da kızmayın, onlar da sonuçta güç erklerinin emir kullarını, öpüldünüz 😛

 5. blank

  Merve Kurtuluş

  bir de benim takıldığım olay avrupanın birincisiyiz diyorlar ama hangi konuda? yemek mi, ulaşım mı, temizlik mi nedir yani? gecen sene yüzde 93 rötar yapmış uçakları. nasıl avrupa birincisi olabilir akıl almıyor.

 6. blank

  Seray Çırak

  bahsettiğim tam olarak buydu. resimler, sunulan 10 alternatif tasarımdan sadece birine ait ve seçilen tasarım bu değil.

 7. blank

  sonsuzluk

  büyük bir pr krizi bence… art niyet olmasa bile balı fena halde ağrayacak törkish ayırlaynsın…

 8. blank

  thyelafyok

  Bence çok güzel bir yazı olmuş seray hnm, katılıyorum size
  not: tek rakibin Türk Hava Yolları 🙂

 9. blank

  cup

  1.Kıyafetlerin henüz tamamlanmadığı söylenmiş. bu demek oluyor ki aşağı yukarı bu tarz birşey olacak. 10 tasarımdan biri olsa bile, diğer 9 tasarımda mini etek kullanılacağını zannetmiyorum bunları gördükten sonra. yani bir proje bile henüz tasarım aşamasındayken kendini belli eder. sorun varsa küçük hatalar düzeltilir ama bu kıyafetler tamamen fiyasko. hem tasarım, hem etek boyları, hem kumaş seçimi ve rengi açısından. eğer kıyafetler böyle olacaksa uçağın içine bir de şark köşesi yapılabilir yani, hiç yadırganmaz bence.
  2. ‘tamam, kıyafetlerin son hali budur!’ denmeden önce fotoğrafların medyaya yansıması çok daha iyi olmuş. iş işten geçmeden önce insanların tepkilerini görmüşler. bu da hem firma açısından hem de biz müşterilerin açısından iyi.

 10. blank

  dilandurmaz

  Hayır Seray hanımın değinmek istediği nokta bambaşka bir nokta… herkes önyargıyla yaklaşmış bence güzel bir haber ve analiz yazısı olmuş

 11. blank

  grouphead

  Bilgi: Turkish Airlines has twice won the Skytrax awards for Europe’s Best Airline, Southern Europe’s Best Airline, and the World’s Best Premium Economy Class Airline Seat in 2011 and 2012