Lipton Ice Tea Reklamındaki Başarısız Mizah ve Tezatlık / Kadir Öksüz Yazdı

blank
blank

Lipton Ice Tea Reklamı: Doruk ve Buse

Havalı girizgahlardan uzak durup konuya direkt olarak giriş yapmak istiyorum. Reklamda birçok çekicilik unsuru vardır. Bunlar, sen reklamı zevkle izleyip şevkle davranışa geçesin diyedir. Peki nedir bu çekicilik unsurları? Farzı misal; cinsellik, mizah, abartı…

Bak şimdi cinsellik hep işe yarar. Azıcık kadın ya da erkek bedeni gösterip estetize ettin mi olay tamam! O reklam izlenir ve hedef kitlenin aklında yer eder. Kullanırken çuvallamak pek mümkün değil (ya da şimdilik bu başka bir yazının konusu). Örneğimizi verelim hemen: Kızlar bu sizin için geliyor. Evet evet! Biscolata erkekleri… Erkekler size örnek falan yok.

Öte yandan abartıyı ele alalım. Hatırladın mı bir reklamı vardı Metro’nun, hanım bir kızımız Metro yedikten sonra çocuğun tekini tek yumrukta duvara yapıştırıyordu. Hatta duvar yerle yeksan olurken pack shot girip: Meğğtroouğğ enerji geliyorum demez, meğğğtroouuğğ! diyordu. Örnekler böyle çoğalır gider. Ben asıl konuyu mizah kullanımına getirmek istiyorum.

Mizah çok güzel bir şey. Eğlence hayatımızın olmazsa olmazı. Hele de orda burda karşımıza çıkan reklamların içine sürpriz yumurta edasıyla gizlenen mizah da tadından yenmiyor. Ama mizah çok gariban kalıyor. Çünkü herkes hakkını veremiyor. Neydi olmazsa olmazları iletişimin? Biz kimiz? Ne anlatacağız? Kime anlatacağız? Nasıl anlatacağız? İşte mizah, nasıl anlatacağız kısmına giriyor. Ama diğer soruları iyi cevaplamak gerek. Kim olduğumuza ve ne anlatmak istediğimize dair çizgileri iyi çizmemiz gerekiyor ki mizahın işe yarayıp yaramayacağı ortaya çıksın. Aksi takdirde çuvallıyoruz efendim.

Şimdi bu yazıda biz kimiz: Lipton. Ne anlatacağız: Yeni promosyon. Nasıl yapacağız: Tv spotumuzda kampanyamızın önceki kısmının devamı niteliğinde mizahi öğeler kullanacağız. Kime anlatacağız: Ağırlıklı olarak gençlere. Peki bu kitle herşeyi öyle hemen beğenir mi? Onlara iyi seslenmek gerek. Sosyal medyada capslerle hunharca eğlenen gençler sizce Lipton’un son reklamındaki mizahtan etkilenip reklamı kabul eder mi? Cevabı size bıraktım. Neyse gelin reklamı hatırlayalım. Reklamda Doruk var, kız arkadaşı Buse var. Kız Doruk’tan uzun mu uzun! Tezata dikkat çocuğun adı Doruk ama fodul! Tezatlarımız bitmiyor. Bakkalın okduğu gazeteden ötürü Doruk’u göremediği. Neyse durun sizi çok detaya boğmadan neticeye gelelim. Kız Lipton Ice Tea şeftali istiyor. Bakkal da küçük boyun yanında büyük boyu hediye veriyor. Kritik soru Doruk’tan: ‘’Bu ne abi bilerek mi yapıyorsun?’’ Salıverin küçük enişteyi tadında alaycı bir tavır sezerken biz….. İşte tam da burada kestik! Reklamın sonunda dış ses: ‘’ Biz ne yapıyorsak bilerek yapıyoruz’’ diyor. Bu reklam da belli ki bunun eseri. İkili ilişkiler üzerinden bir tezat kurularak mizah yapılmaya çalışılmış. Bilerek de yapılmış ama bir kampanya bu kadar itici tanıtılmakla markamıza çok şey kaybettirmiş. Gülen varsa söylesin. Kampanyadan etkilenen varsa da söylesin biz burdayız. Ama şunu biliyorum. Bu reklamda mizah çalışmamış. Daha ince görün gözününüzü seveyim. Daha ince… Burası Türkiye feci eleştirilirsiniz mazallah. Sonra satışlarınız düşer falan. Promosyon yalan olur. Bütçeniz çöpe gider.

Sosyal mesaj vermeden edemeyeceğim: ‘’ Hedef kitlenizle dalga geçmeyin.’’ Tabii bir de ajanslar müşterileriyle dalga geçmesin. Böyle işlerle müşterinin karşısına çıkmayın. Azcık strateji. Çok mu şey istiyoruz? David Oglivy der ki:

‘’Tüketici moron değildir; karınızdır. Herhangi bir şeyi satın almak için onu sade bir slogan ve bir kaç sıkıcı görselin ikna ettiğini zannetmek, onun zekasını aşağılamaktır. O verebileceğiniz tüm bilgileri ister.’’

Gitmeden de size bir tavsiye: İş olsun diye iş yapılmaz. Yapmayın.

Konuk Yazar: Kadir Öksüz

Leave a Reply

4 comments

 1. blank

  Meltem

  Çok güzel ve yerinde tespitler var tebrik ederim.

 2. blank

  faiks

  Reklamlar hayatımızın bir parçası oldu… Ancak, büyük bir çoğunluğumuz bunlardan etkilendiğimiz halde farkında olmayız.. Çok doğru tespitler… tamamen katılıyor.. bu ve buna benzer görüşlerinizin devamını beklerim…

 3. blank

  tuba

  valla bu aptal reklamı yazan beyinsizin aklına tüküreyim bunu onaylayanın da. bu reklamda oynayan buseee derken peltek konuşup midemi kaldıran pis cücenin de allah belasını versin diyorum her izlediğimde başka da birşey demiyorum. umarım bunu yayınlayan çeviren reklamı yazan onaylayan embesiller görür de nasıl bir rezillik içinde olduklarını birinin söylediğini görürler.

 4. blank

  Bayram

  Ben katılmıyorum güzel reklam bence beni güldürmüştü. Özellikle ben elaleme doruk kız arkadaşına promosyon içirtiyor dedirtmem dediği bölüm komikti