blank

Magnum Reklamları ve Cinsellik

Biz Türkiye’lilerde ciddi olarak bir önyargı olayı var ve amiyane tabirle söylersek ‘’pisliğe çekmek’’ olarak kullandığımız kalıplaşmış bir duruşumuz oluyor bazı durumlarda.

Mesela; vermek, almak eylemini cümle içinde kullanın dediklerinde, Freud’u dahi şaşkınlığa uğratabilecek cinsi dürtüler içeren şeyler düşünüyor insanlar. Ortaokul ve lise yıllarında doruk noktasına ulaşıyor genelde bu durum. Bu düşünsel evren içinde reklamlar da epey nasibini almış durumda  ‘’pisliğe çekme’’ olayından. Ekşi sözlük ve diğer sosyal platformlarda okuduğum çeşitli yorumlardan da yola çıkarak, insanların Magnum reklamlarına bakış açılarını biraz incelemeye aldım. Genel olarak yapılan yorumlar magnum reklamlarının, oral seksi anımsattığı yönünde gelişiyor.

Dondurma’nın ağza götürülüp, ısırılış anına kadar olan süreçte, insanların bir çoğu porno filmi izliyormuşcasına heyecanlanabiliyor. Bunları uydurmuyorum, sözlüklere, forumlara yada sadece kadınlara özel olan bazı sayfalarda yapılan açık yorumlara bakabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğim gibi magnum reklamı ve oral seks arasında ciddi bir ilişkilendirme yapılmış, cici çocuğu oynayıp yahu ne ayıp söyledikleriniz böyle bir şey olur mu deme refleksine girmeyip, magnum reklamlarını baştan sona izledim.

Reklamların genel olarak doğasında olan kadın bedenini bir meta olarak sunma durumu, magnum reklamları için de geçerli.  Kadının reklamlarda tamamen cinsiyetçi ve seks objesi olarak görülmesi yıllardır tartışılan bir konu. Çeşitli kadın hakları savunucuları bu mesele için protestolar gerçekleştirmekte, imza kampanyaları yürütmekte, kadının bir birey olarak algılanması adına görüşlerini dile getirmekteler fakat ben bu durumun küresel reklam piyasası göz önüne alındığında çözüleceğini imkan vermiyorum. Magnum reklamları ‘’oral seksi’’ çağrıştırmaya devam edecek anlayacağınız, bu seks olayına fazla takılıp durmadan, bu sıcaklarda dondurmanın verdiği ferahlığı yakalamayı deneyelim..

Kaynak: Anonim

Leave a Reply