blank

Moova’nın çıktığı ilk günden beri sıkı takipçisiyim. İlk olarak kurumsal kimliğiyle(bu kategoride L’era Fresca da yarışır) beni ele geçiren Moova, farklı tarzda reklamları ve “masum süt” iddiasıyla da oldukça başarılı gidiyor.

Özellikle yukarıdaki reklamda üzerinde durulan “iyi olması çok doğal” cümlesini çok beğendim ve kelimelerle iyi oynayan bir reklam yazarının elinden çıktığını düşündüm…

Kutusunun mor olmasından dolayı satışlarının kötü gittiğiyle alakalı bir kaç şey duysam da, bu durum sadece bir duyumdan öteye gidemedi. Ancak bu durum doğru bile olsa insanlar alışacaktır ve zamanla süt ürünlerinde mor renk görmeye alışacaktır diye düşünüyorum.

Anne görüşü” başlığı altında çekilen iki reklam filmi gerçekten gülümsetiyor. Sanki biraz Türkleşmiş, ilk reklamındaki minimalliğinden sıyrılmış ancak yine de farklı bir iş yapmış.  Aşağıdaki iki versiyonunu da annem sayesinde izledim. Çok beğenmiş olacak ki koştura koştura yanıma geldi ve ısrarla izlememi istedi. Bu da reklamın amacına ulaştığının küçük bir göstergesidir.

Bu iki reklamdan sonra Moova’nın satışları birden fırlar mı emin değilim ancak marka bilinirliliği ve markaya güvenin oldukça yükseleceğini düşünüyorum. Eh yeni bir marka başka ne ister ki!?

Leave a Reply

6 comments

 1. blank

  leydi

  moova yı yakından takip ediyorum ve bi ara iflas ettiler gibi bir şey duymuştum, keza logo ve kurumsal kimlikleri çalıntı bu da haber olmuştu bi ara

 2. blank

  merve

  hangi markadan çalıntıymış acaba merak ettim.

 3. blank

  elifb

  Bence çok yanlış bir değerlendirme olmuş.

  Çünkü movanın farkını bir türlü göremiyoruz mor olması mı? iyi olmasının çok doğal olması mı :))

  yani hepsi iyi olduğunu iddia ediyor zaten :)) neden iyi konusu hala kocaman bir soru işareti mova için.

  bu nedenle fiyatlarını da düşük tutmak zorunda kaldılar.Çünkü pahalılıktan farklı bir şey vaadedemediler tüketiciye.

 4. blank

  Merve Kurtuluş

  iddia ettikleri diğerlerinden daha doğal olduğu. fabrikalarının yanında otlayan ineklerden süt aldıkları vs vs. bunun ne kadarı doğru ne kadarı yanlış bilemem. neden iyi konusu bütün markalar için soru işareti sadece moova için değil. ama pazarlaması iyi, öne çıkıyor. değerlendirmenin neresi yanlış olmuş onu anlamadım. reklamlarını ve kurumsal kimliğini başarılı bulduğumu söyledim. bunun da yanlış veya doğru denebilecek bir tarafı yok.

 5. blank

  pen

  iyi olması çok doğal sloganı çok da iyi değil. daha önce duyduğumuz birkaç sloganın ters çevrilmiş hali. çıktığı zamanki sözü “masum süt” idi moova’nın. masum süt ne demek? süte masum imajı nasıl yüklenebilir? insanların kafasında bir şey oluşmadı ve pahalıya sattıkları sütün daha iyi olduğuna kimseyi inandıramadılar. kurumsal kimlik çalışmaları da vasat.

 6. blank

  Hakan ASLAN

  Arkadaşlar belkide burada yorum yapan hiç kimse moova süt ü içmedi bile! Hepimiz çok iyi biliyoruz ki hayatta en önemli şey sağlıktır,ben aydın söke de yaşıyorum,moova nın çiftliği ve tesislerinin önünden her gün işe gitmek için geçiyorum,Türkiye de moova nın dışındaki tüm markalar toplama süt kullanıyor,sadece bu moova kendi sütünü işliyor. içtiğiniz diğer marka sütlerin fabrikaya nasıl ve kaç günde ulaştığını bir düşünün.
  Ben son 5-6 aydır moova dışında bir markanın sütünü tüketmiyorum.benim ailem çiftçilik yapıyor,annem kendi ineklerimizden bir miktar akşam kalan bir miktarıda sabah sağıyor,sütü toplayan kişi ise gelene kadar süt bekliyor,e bide sütü toplayan kişi fabrikaya götürene kadar zaman geçiyor. ayrıca süt kesilmesin diye sütü toplayan kişi tankerin içine ilaç atıyor.. falan filan. bence masum süt sloganı buradan geliyor. Önce bir deneyin sonra yorum yapın.