blank

Marifet iltifata tabiidir!

Öncelikle bu bir tanıtım yazısı ya da üstü kapalı bir reklam değildir. Tam tersine, hiç tanımadığım bir e-ticaret firmasından aldığım hizmet karşısında yaşadığım memmuniyete karşı önlenemez bir teşekkür etme hissidir.

Yaklaşık 3 yıldır, serbest zamanlı olarak metin yazarlığı ve redaktörlük yapmaktayım. Bu zamana kadar edinmiş olduğum çevre ve referanslar sayesinde birçok iş alıyor ve bunları serbest zamanlı çalışarak teslim ediyorum. Herhangi bir ofisim yok. Kimi zaman deniz kenarında bir kafede kimin zaman evimde kimin zaman ise yeşillikler içinde ya da çimenlerin üzerinde. Bana her yer ofis 🙂

Yalnız bu noktada yaşadığım en büyük sıkıntı iş ortaklarımla el sıkışmadan önce gerçekleştirdiğim toplantılarda kurumsallıktan uzak bir imaj ortaya koymamdı.

Bunun sebebi ise kartvizitlerimden tutun da kapaklı dosyama, not defterlerimden sunum dosyalarıma kadar bir tutarlılığın olmaması ve darmadağın bir görüntü sergilemem. Evet, ismen tanınıyor ve tavsiye ediliyorum fakat henüz şirket olmadığım için tasarımsal maliyet içeren kurumsal kimlik unsurlarımı temin etmede büyük bir sıkıntı yaşıyordum. Tasarım t’sinden de anlamam açıkçası.

Ajansla çalışma imkanım olmadığı için bu işi geleneksel yollarla kendim hallediyor ve kurumsal kimlik işine dişe dokunur bir bütçe ayırmıyorum hiçbir zaman.

Şaka gibi gelecek ama yine bu blog içinde yer alan bir Google reklamına tıklamamla neredeyse bambaşka bir boyuta geçtim.

Muhtemelen sizin daha önce duymuş olduğunuz, benim ise geçen hafta tanıştığım matbuu.com; kartivizitten broşüre, afişten antetli kağıda kadar baskılı işlerde ne varsa bir matbaanın verebileceği tüm hizmeti size veriyor. Hem de online bir şekilde. Tasarımından baskısına kadar….

Zaten 35 yıllık matbaacılık geçmişi olan bu firmanın, e-ticaret alanındaki bu eksiği fark ederek online matbaacılık sistemi adı altında bir girişim yapması ise ”yahu daha önce niye kimsenin aklına gelmemiş bu” dedirtecek cinsten. En azından ben dedim. 🙂

Gerçekten de öyle. İlk anda gayet lakayt bir şekilde 200 tane kartvizit, 100 tane antetli kağıt, 10 tane de baskılı cd siparişi veren benim gibi birine bile gayet ciddi bir şekilde hizmet veren ve tüm siparişlerimi yalnızca 3 gün sonra bana teslim eden bu site, gönlümü büyük fethetti.

matbuu-com-2

Toparlamam gerekirse;

Serbest zamanlı ve evinden çalışan, ajans lüksüne sahip olmayan esnaf ya da orta gelirli kişilere hitap eden ve bu kitlenin tüm basılı ihtiyaçlarını online bir şekilde halletmelerini sağlayan bu sitenin desteklenmesini ve herkese duyurulması gerektiğini düşünüyorum.

Yani tasarımcıya bile ihtiyacınız yok bu sistemde. Her şey hazır ve gayet tatmin edici. Müşteri hizmetleri ise oldukça hızlı ve sonuç odaklı. Özellikle hiçbir şeyden anlamıyormuş gibi arayıp ”bana kartvizit lazım, broşür bastırmam gerekiyor” dememe rağmen sabırla bana sistemi anlatıp 20 dakika içinde her şeyimi hazırladılar. Onayımla birlikte de 3 gün sonra siparişim teslim edildi. Aslında telefonla aramama bile gerek olmadığını, matbuu.com sitesine girerek her şeyi halledebileceğimi biliyordum.

Velhasıl,

İşini kötü yapanı nasıl eleştiriyor, şikayet sitelerine ve sözlüklere not düşüyorsak, işini iyi yapanı da takdir ve tavsiye etmeliyiz bence.

Kullanan ve sorunsuz bir şekilde ihtiyaçlarına kavuşan biri olarak gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.

Sevgiler.

Leave a Reply

4 comments

 1. blank

  mirzad

  faydalı bir paylasım nolmus tskler

 2. blank

  Güray Ergün

  Can Bey aldığınız hizmetin kalitesi elbette bütçe ile orantılandığında para-performans olarak başarılı gibi gözüküyor. Lakin tasarım dediğimiz pek muhterem bir iş kolunun da köküne kibrit suyu sıkıyor… Şöyle düşününüz şablon yazılar olsa ve size gerek kalmasa??? Ya da redaksiyonu otomatik halleden siteler olsa ve siz freelance iş alamasanız vb… Belki mübalağa ediyorum ancak baskı hizmetinden fazlasını özellikle de tasarım gibi özgün bir konuyu bu kadar şablonlaştıran bir sistemi açıkçası iyiliğinin yanında kötülüğü de var olarak görmek gerekiyor kanaatindeyim.

  • blank

   Can Safir

   Güray Bey, yapmış olduğunuz yoruma tamamen katılıyorum ve size hak veriyorum. Sizin yorumunuzdan sonra fark ettim, aslında benim tarafımdan aktarılmayan bir bilgi olmuş bu. Elbette ki tasarımın şablonlaştırılmasına ve özgünlüğünün kaybettirilmesine ben de sizin kadar karşıyım. Burada eklemeyi unuttuğum nokta şu olmuş; siz kendi tasarımlarınızı sisteme yükleyip bunlar üzerinden de ilerleyebilirsiniz. Yani, yapmış olduğunuz özgün bir kartvizit ya da farklı bir materyal tasarımının baskı sürecini matbuu üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. İşin şablon kısmı, bu imkanı da bulamayan kişi ve kurumlar için aslında. Sistemin güzel yanı ise elinde özgün bir tasarım olan ve baskı sürecini nasıl halledeceğini düşünen kişilere de büyük kolaylık sağlıyor olması. Çevremde birçok tasarımcı arkadaşımın buradan baskı aldıklarını duydum, olaylardan habersiz olan bir tek benmişim yani 🙂

   Yorumunuz ve uyarınız için teşekkürler.

 3. blank

  Birbirini anlayan sektör paydaşları olmak ve anlaşabilmek ne kadar da güzel değil mi 🙂

  Asıl ben teşekkür ederim, cevap vermedeki nezaketten dolayı…